שיטות שונות לעיבוד מתכות

מאת מירון מירקין-מהספר "למהנדס העולה "
בעיבוד שבבי משנים את צורת החומר ע"י הסרת שבבים ממנו. בעזרת החריטה אפשר להקטין את עוביו של הגליל, בחריטה נשארת הסכין החורטת במקומה בעוד שהחלק אותו חורטים מסתובב כשהוא צמוד אליה.
בכרסום, לעומת זאת, נשאר החלק במקומו והסכין סובבת ומסירה את השבבים. בשיטת הכרסום משתמשים, בדרך כלל, כדי להסיר שכבה משטח פני החלק. הקדיחה היא שיטה אחרת של עיבוד שבבי. לפי שיטה זו חודרת סכין מסתובבת לגוף החלק וקודחת בו חורים. בזמן הקדיחה מעלה הסכין שבבים מעל פני שטחו של החלק. בניסור משתמשים כדי לחתוך גופים שונים. פעולת הניסור נעשית ע"י תנועת הלוך – חזור או תנועה סיבובית של המסור. אם החלק צריך להיות חלק, נשחיז אותו במשחזה או נשייף אותו במשוף.
בעיבוד לא שבבי נעשה שינוי בצורת החומר ע"י יציקה או ע"י עיבוד פלסטי. בשיטת יציקה נחמם את החומר עד שיהיה נוזלי. ניצוק אותו לתוך תבנית ונמתין שייהפך לחלק מוצק בצורה הרצויה.  בשיטת העיבוד הפלסטי משנים את צורת החומר ע"י דפיקה, משיכה, לחיצה, כפיפה, גזירה ופעולות דומות אחרות.
היתרון בשיטת העיבוד(עיבוד מתכות) הוא ברמת הדיוק הגבוהה שלה. לעומת זאת מהיר וזול יותר אך פחות מדויק הוא העיבוד הפלסטי. נחליט איפוא על שיטת העיבוד הרצויה לפי סוג החומר והתכונה הטכנולוגית שלו, רמת הדיוק הדרושה וצורתו הסופית.
Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

חיתוך בסילון מים - טכנולוגיות וישומים
הרכבות מכאניות וחיווט מה הקשר ביניהם
ניקוי מחליפי חום
ניקוי תעשייתי - סוגים ושיטות
סוגי ציפוי מתכות והשימושים שלהם.
טיפול ותחזוקה של מכונת עיבוד שבבי
חיתוך בסילון מים - טכנולוגיות וישומים
הרכבות מכאניות וחיווט מה הקשר ביניהם
ניקוי מחליפי חום
ניקוי תעשייתי - סוגים ושיטות
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים