צביעת מתכות באבקה בשיטה אלקטרוסטטית

מאת :אריאל

 

הצורך בהקטנת עלויות, צמצום זמן היצור, עליית מחירי האבץ לגילוון ודרישות מחמירות של איכות הסביבה הביאו גופים ומפעלי מתכת רבים לעבור לצביעה באבקות צבע אלקטרוסטטיות. במאמר שבפניכם השתדלנו להביא לעיונכם סקירה מתומצתת של הנושא.

 

פרסום

מתחילת שנות ה- 70, מתוך הצורך לתת מענה לדרישות איכות הסביבה והבעיות האקולוגיות שנובעות משימוש בצבעים על בסיס ממסים אורגניים, למדה תעשיית המתכת להכיר את יתרונותיה הרבים של הצביעה באבקת צבע אלקטרוסטטית ומפעלים רבים עברו להשתמש בשיטה זו ולנצל את יתרונותיה. חברת "גוונים" שבבעלותה מצבעות המתמחות בצביעה באבקה ומעניקה את שירותיה ליצרנים בכל רחבי הארץ. מובילה ומקדמת מזה למעלה מ- 20 שנה שיטה צביעה זו.

 

מהם היתרונות של צביעה באבקה בשיטה אלקטרוסטטית?

 

היתרונות של שיטה זו רבים. תהליך הצביעה באבקה הופך את כל תהליך הצביעה ליעיל וקצר בצורה משמעותית. ברוב המקרים יש צורך בצביעה של שכבה אחת בלבד (אין צורך ביסוד + עליון) המגיעה לעובי ציפוי גבוה, 80 מיקרון ויותר כאשר איכות ההגנה הפונקציונלית והמראה הדקורטיבי גבוהים ביותר. התהליך רצוף ומבוקר ומאפשר אריזה מיידית לאחר סיום ביצוע התהליך, אין צורך להמתין לייבוש וניתן לצבוע בכל מזג אוויר.

היתרונות האקולוגיים משמעותיים אף הם. ההאבקה אינה מכילה ממסים אורגניים ובנוסף אינה חומר מסוכן. החומרים בהם משתמשים בתהליך הם ירוקים וידידותיים לסביבה.

האיכות של המוצר הצבוע באבקה הינה גבוהה ביותר הן במראה הדקורטיבי והן בתכונות המכניות. האבקה יוצרת ציפוי קשיח ומעניקה למוצר עמידות גבוהה בשחיקה גם לטווח הארוך והגנה מעולה מבעיות קורוזיה.

יודגש כי צביעת מוצר אינה רק עניין ויזואלי ואסתטי. מטרה חשובה יותר היא הגנת המוצר לאורך זמן ולפיכך בשיטה זו של צביעה באבקה ישנה חשיבות רבה לתהליך הכנת המוצר לצביעה והתאמת הצביעה לאופי המוצר ודרישות הלקוח

מצטרפים לדף הפייסבוק של מכניקה נט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

מהו אופיין של המוצרים הנצבעים באבקה?

 

באבקה ניתן לצבוע כל מוצר העשוי ממתכת. בגוונים צובעים מגוון רחב מאוד של מוצרים, החל מראשי ברגים וכלה בקונסטרוקציות גדולות וכבדות. בין המוצרים ניתן למנות, עמודי תאורה, קונסטרוקציות למבנים, גידור, לוחות חשמל, סטנדים לתצוגות, מדפים לאחסון, צנרת לכיבוי אש, חלקי זיווד ועוד מוצרים רבים. אנו מסייעים ומלווים יצרני מתכת רבים ולאחרונה בעיקר מגיעה הדרישה מיצרני הזיווד עבור ענף ההייטק, במעבר מצביעה רטובה לצביעה באבקה, דבר המסייע להם בהקטנת העלויות וזמני האספקה. התהליך נעשה על ידי העברת מפרטים וצביעת דוגמאות עד להתאמת התהליך והתוצאה לדרישות הלקוח הסופי.

אנו מאמינים שבשנים הקרובות עקב העלייה במחירי האבץ, יעברו רבים ממפעלי המתכת לצביעה באבקה גם כתחליף לגילוון וצבע רטוב וזאת במטרה להקטין את העלויות ולשפר את איכות הגימור והמראה הויזואלי של המוצר.

 

מהו תהליך הצביעה באבקה בשיטה אלקטרוסטטית?

 

התהליך כולל הכנת שטח המוצר הנצבע, צביעה באבקת צבע אלקטרוסטטית, קליה בתנור ואריזה. ברוב המוצרים התהליך הוא אוטומטי כאשר חלקי המתכת נתלים על מסוע ועוברים את כל שלבי התהליך עד לפירוקם ואריזתם.

 

תהליכי ההכנה מותאמים לכל אחד מסוגי המתכת וכוללים בין השאר "ניקוי חול" בגרגרי פלדה או חול בזלת ולחילופין הכנת שטח כימית המתבצעת באמבטיות התזה שונות או באמבטיות טבילה. תהליכים אלו מבטיחים ניקוי פני השטח וחספוסו ומבטיחים אדזיה ( הדבקה ) טובה של הצבע".

במצבעת גוונים בעפולה קיים תהליך ההכנה האופטימלי לפחים הכולל 11 אמבטיות התזה. התהליך מורכב בין השאר מהסרת שומנים וטיפול באבץ פוספט. בעכו יש לגוונים שלושה קווי צביעה ושם בעצם משתמשים בכל שיטות ההכנה בהתאם לאופי המוצר ודרישת הלקוח. חשוב להדגיש כי רמת ואיכות הצביעה נקבעת בעיקר על פי תהליך ההכנה שקדם לצביעה. העברת מוצר לצביעה באבקה מחייבת בדיקה יסודית של תהליך ההכנה והטיפול לפני הצביעה מאחר ומוצר שנצבע ללא תהליך הכנה מתאים עשוי להתקלף.

 

התזת אבקת הצבע נעשית באמצעות מערכת אקדחים אוטומטית על פי תוכנית בנויה בהתאם למוצר. כמובן שניתן להתערב גם ידנית היכן שנדרש. בזמן התזת אבקת הצבע מתרחשת טעינה חשמלית של אבקת הצבע בעוד שהמוצר הנצבע נטען במטען חשמלי הפוך למטען האבקה. כתוצאה ממשיכה חשמלית בין שני הרכיבים ישנה הידבקות של האבקה למוצר.

 

בשלב הקליה מתרחשת תגובה כימית של מרכיבי האבקה אשר יוצרת לבסוף את ציפוי הצבע על גבי המוצר. תנאי הקליה, טמפרטורה וזמן נקבעים בהתאם לסוג המוצר וסוג האבקה".

 

מהם הגוונים והאפקטים שניתן לקבל בצביעה באבקה?

 

ניתן לצבוע באבקה את כל הגוונים הקיימים ברמות ברק שונות. כל אחד מהגוונים יכול להיות עם פני שטח חלקים, טקסטורה במספר דרגות וכן פני שטח מחוספסים- מגורען. ניתן אף ליצור משחקי צבע ולשלב אפקטים שונים וכן להתאים גוון ספציפי על פי דוגמא או דרישה המגיעה מהלקוח.

 

האם ניתן לצבוע באבקה גם מוצרים העומדים בחוץ או בקרבת ים?

 

ודאי שכן. ישנן אבקות שונות כגון אבקות מפוליאסטר טהור המצטיינות בעמידות גבוהה גם בחוץ כמו כן קיימים מפרטים שונים של צביעה והכנת פני שטח המתאימים גם למוצרים המיועדים לעמוד בקרבת הים או בתנאי מזג אוויר קשים. עבור מוצרים שלא יכולים לעבור תהליך של גילוון חם ניתן גם להמליץ על תהליך של צביעת שכבת יסוד על בסיס צבע אפוקסי עשיר אבץ ושכבה שניה על בסיס פוליאסטר טהור. מוצרים שנצבעו בדרך זו עברו 3000 שעות בתא מלח כאשר התקן המחמיר ביותר לצביעה רגילה עומד על כ- 1000 שעות.

 

איזה בדיקות אתם עושים לבדיקת איכות המוצר הצבוע?

פרסום

 

בכל צביעה אנו מבצעים בדיקות מדגמיות או מלאות, על פי דרישת הלקוח. הבדיקות כוללות בדיקת עובי, קשיות, אדזיה, מתיחה, נגיפה ישירה ועקיפה, ברק וגמישות. זאת כמובן מעבר לבדיקה הויזואלית ביחס לכיסוי מתאים ופני שטח על פי הדרישה.

 

האם אין מגבלות של גודל מוצר או מגבלות אחרות הנובעות מהשיטה האלקטרוסטטית?

 

ישנם מספר מגבלות. מבחינת גודל מוצר, המוצר חייב להיכנס לתנור קליה. הקו החדש בעכו מיועד גם למוצרים גדולים במיוחד. גודל התנור הוא 14 מטר אורך, 4 מטר רוחב ו- 3.5 מטר גובה. סה"כ יש בעכו שלושה קווי צביעה לצביעה באבקת צבע.

מגבלה נוספת היא הצורך בקליה בתנור – מאחר והתהליך דורש קליה בתנור הרי שלא ניתן לצבוע מוצר שאינו יכול לעמוד בטמפרטורת הקליה. קיימת אצלנו מחלקה לצביעה רטובה ומוצרים כגון אלו חייבים לצבוע ברטוב.

בנוסף, צביעת המוצרים נעשית במפעלנו ולא במפעל של הלקוח או באתר הבניה מה שדורש שינוע המוצרים דבר העשוי להוות בעיה ליצרנים מסויימים. בכדי לסייע ללקוחותינו בנושא זה, בבעלותנו משאיות המשרתות את הלקוחות בכל רחבי הארץ. חשוב לי לציין כי למרות שהצביעה נעשית במצבעה, ניתן לבצע תיקונים והשלמות אצל הלקוח או ב"שטח" וזאת בצביעה רטובה בצבעים התואמים את גוון הצביעה באבקה.

 

האם ניתן לצבוע מוצרים שעברו תהליך של גילוון חם ?

 

ניתן לצבוע גם מוצרים שעברו תהליכים של גילוון חם או קר וכן מוצרים שעברו תהליכי ציפוי שונים. מפעל גוונים בעכו נמצא במתחם צינורות המזרח התיכון בשכנות למפעל הגילוון. לקוחות רבים מוסרים מוצרים לגילוון ואנו מושכים ממפעל הגילוון את המוצר, צובעים ומוסרים ללקוח את המוצר מוכן וארוז.

 

לסיכום, נראה כי שיטת הצביעה באבקה אכן נותנת פתרונות איכותיים לקשיים הידועים בהם נתקלים יצרני מוצרי המתכת כמו דרישות איכות הסביבה, הצורך בהקטנת עלויות מול התחרות מבית ומחוץ ומול עליית מחירי האבץ, קיצור תהליך היצור ועמידות המוצר לאורך זמן. לחברת גוונים חשוב מאוד להגביר את המודעות לצביעה בשיטה זו ונציגיה ישמחו לארח כל גורם המתעניין בנושא על מנת להראות ולהסביר את הדברים מקרוב.

 

לפרטים: אריאל 052-6503331 אתר החברה www.gvanim.biz

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

תגובה אחת

  1. שלום וברכה
    מעוניין לבדוק אם במפעלכם ישנה טכנולוגיה לצבוע מוצר נירוסטה קיים בשוק ,הצבע צריך להיות עמיד בטמפרטורה גבוהה (תנורים ומדיחי כלים) ועמיד במגע עם חומרי ניקוי.
    המוצר מיובא באלפים ואני רוצה להוסיף כיתוב בצבע שלא יורד .
    אשמח לתשובה .יוסף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

חוק פסולת אלקטרונית עובר לשלב הבא -האיסוף והטיפול בפסולת אלקטרונית וחשמלית ...

13 ביולי 2024

ניקוי אולטרסוני: הטכנולוגיה שמביאה תוצאות נקיות

3 ביולי 2024

הסרת חלודה וחידוש חלקי מתכת באמצעות ניקוי חול: המדריך המקצועי

2 ביולי 2024

בחירת הקומפרסור המתאים למכונת ניקוי חול: מדריך מקיף

29 במאי 2024

הועידה הבינלאומית לכלי טיס בלתי מאויישים, תיפתח ב-30 ביוני בירושלים

29 במאי 2024

כרסום ספוג בCNC

3 במרץ 2024

חוק פסולת אלקטרונית עובר לשלב הבא -האיסוף והטיפול בפסולת אלקטרונית וחשמלית ...

13 ביולי 2024

ניקוי אולטרסוני: הטכנולוגיה שמביאה תוצאות נקיות

3 ביולי 2024

הסרת חלודה וחידוש חלקי מתכת באמצעות ניקוי חול: המדריך המקצועי

2 ביולי 2024

בחירת הקומפרסור המתאים למכונת ניקוי חול: מדריך מקיף

29 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים