סיכום שנת 2023 בסחר החוץ של ישראל

 יצוא בהיקף 156 מיליארד דולר – ירידה של 6% לעומת שנת השיא 22 ועליה של 8% לעומת שנת השיא הקודמת 21
על פי הערכות ראשוניות המבוססות על נתוני הלמ"ס, הייצוא הישראלי בשנת 2023 צפוי לעמוד על 156 מיליארד דולר, ירידה בשיעור של כ-6% בהשוואה לשנת 2022 (כ-10 מיליארד דולר פחות), ועלייה של כ-12 מיליארד דולר בהשוואה ליצוא בשנת 2021, שהייתה אף היא שנת שיא בייצוא.

מגזר הסחורות הושפע באופן המשמעותי ביותר מהאתגרים בשנה החולפת, כאשר יצוא השירותים, המהווה 52% מהיצוא, צפוי לרשום ירידה של 3% בלבד, בעיקר בשל בירידה בשירותי התיירות והתובלה הישראלים כמו גם במכירת חברות הזנק. יצוא הסחורות צפוי לרשום ירידה של כ-10%, בעיקר בתחומי הכימיקלים, היהלומים והתרופות.

בהתייחס למדינות היעד ליצוא, עולה מהנתונים כי בשנת 2023 נרשם גידול לרומניה (73%), אירלנד (35%), גרמניה (14%) הולנד ויפן (11.5%) ובגזרת הסחר עם מדינות ערב נרשם גם כן יצוא עם אחוזי גידול מרשימים למרוקו (128%), מצרים (73.5%), בחריין (54.5%, אם כי היקף הסחר הכולל מצומצם) וירדן (13%). היצוא לאיחוד האמירויות שמר אמנם על יציבות (עליה של 5.2% להיקף של כ-650 מיליון דולר) כאשר היבוא רשם עליה יפה של 23% בשנת 2023.

הייצוא לארה"ב, שוק היעד הגדול ביותר של החברות הישראליות, שמר על יציבות בשנה החולפת בהיבט יצוא הסחורות. ירידה ביצוא בשנת 2023 ניתן לראות ביצוא לטורקיה, איטליה, צרפת ובריטניה באירופה, וכן בהודו וסין בשווקי אסיה. את הירידה בשווקים אלו ניתן לייחס לתנודתיות בשערי המטבע, ירידה משמעותית בענף היהלומים, השפעת הריבית ואירועים פנימיים במדינות אלו.

פרסום

שר הכלכלה והתעשייה, ניר ברקת: "אחד היעדים האסטרטגיים שהצבתי הוא הגדלת הייצוא ממדינת ישראל. ככל שנפתח את הייצוא מישראל לעוד שווקים על פני הגלובוס, כך נבטיח את העתיד הכלכלי של הדורות הבאים במדינת ישראל. על כל לקוח אחד בישראל יש אלף לקוחות פוטנציאליים בעולם – ואנחנו צריכים לשאוף להגיע אליהם עם מוצרים ישראליים וטכנולוגיה ישראלית. מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה באמצעות 55 נספחים הפזורים בכל העולם, עושה עבודה שקטה אך עוצמתית שמגדילה בכל שנה את הייצוא מישראל ומאפשרת להכניס עוד כסף לכלכלה הישראלית. היעד שלי הוא להכפיל פי כמה את הייצוא מישראל ואנחנו בעזרת השם נצליח בכך״

מינהל סחר חוץ במשרד התעשייה והכלכלה אמון על גיבוש ויישום מדיניות סחר החוץ של מדינת ישראל במטרה להגביר את כושר התחרותיות של התעשייה הישראלית, למען הגדלה וגיוון של הייצוא הישראלי ומשיכת השקעות זרות. השנה, 2023, בוצעו על ידי מערך הנספחים הכלכליים למעלה מ-2,000 פעילויות לקידום היצוא הישראלי (ובכללן משלחות עסקיות, תערוכות, כנסים ואירועים עסקיים). פעילויות אלו הניבו כ-36 אלף פגישות עסקיות (b2b) בין חברות ישראליות לחברות זרות. כמו כן, טופלו כ-4,300 פניות יצואנים לסיוע בחדירה לשוקי יעד חדשים שהגיעו מכ-2,200 חברות יצואניות. על פי נתוני מינהל סחר חוץ, בשנת 2023 לבדה תועדו "סיפורי הצלחה" חדשים בשווי מצטבר של כשני מיליארד שקלים כתוצאה ישירה מפעילותם של הנספחים הכלכליים.

בהיבט הסכמי הסחר, במינהל סחר חוץ ציינו השנה את החתימה על הסכם הסחר החופשי עם וייטנאם בחודש יולי, כאשר מוקדם יותר השנה נכנס לתוקפו הסכם הסחר עם איחוד האמירויות. אנשי האגף למדיניות והסכמי סחר לקחו חלק ב-11 סבבי מו"מ בינלאומיים עם שותפות סחר שונות וכן קיימו ארבע וועדות כלכליות מעורבות.

פרסום

מערך כלי סיוע במינהל סחר חוץ מדווח על שיא בהיקף הפניות לתכניות כלי סיוע במקצה 2023. לא פחות מ-623 חברות הגישו בקשה להשתתף בתכנית הסיוע ליצואנים בשני מסלולים – מסלול יצואן מתחיל ומסלול יצואן מנוסה. החברות הזכאיות ילוו על ידי מומחי המינהל והנספחים הכלכליים בפעילותן הבינלאומית בשנים הקרובות.

בתקופת מלחמת חרבות ברזל, הקים המינהל צוות מסרים כלכליים לקהילה העסקית העולמית אשר סייע למערך הנספחים הכלכליים בייזום עשרות פעילויות הסברה כלכלית במדינות העולם בהשתתפות בכירים מהמגזר העסקי והפיננסי הישראלי.

מנהל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה היוצא, אוהד כהן: "שנת 2023 נפתחה בסימן חוסר יציבות בשווקים העולמיים אשר השפיע גם על הכלכלה הישראלית. יחד עם זאת, ניתן לומר כי היצוא הישראלי מתמודד באופן יוצא דופן עם האתגרים העולמיים והמקומיים ומפגין יציבות ועמידות ראויה לשבח, בעיקר ביצוא השירותים. מינהל סחר חוץ פעל לאורך השנה לסיוע לחברות הישראליות בפיתוח עסקי בשווקים קיימים וחדשים בחו"ל, וביתר שאת במהלך תקופת מלחמת חרבות ברזל, לטובת שימור רציפות והמשכיות עסקית של החברות הישראליות בעולם".

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

3 מיליון שקלים בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מיל...

15 במאי 2024

שון פז, רד האט: "הקוד הפתוח ישנה את תעשיית ה-AI כפי ששינה את תעשיית התוכנה"

9 במאי 2024

ניהול פרויקטים אדריכליים מורכבים בפלטפורמת 3DEXPERIENCE של דאסו סיסטמס

8 במאי 2024

יגובש מודל למימון המחקר הרפואי בישראל

2 במאי 2024

400 מיליון שקל יושקעו בקידום ובפיתוח תעשיית המיחזור בישראל

1 במאי 2024

העדפה של 15% במכרזי משרד הביטחון למפעלים שנאלצו לעבור לפעול מחוץ לאזורי קו ...

24 באפריל 2024

3 מיליון שקלים בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מיל...

15 במאי 2024

שון פז, רד האט: "הקוד הפתוח ישנה את תעשיית ה-AI כפי ששינה את תעשיית התוכנה"

9 במאי 2024

ניהול פרויקטים אדריכליים מורכבים בפלטפורמת 3DEXPERIENCE של דאסו סיסטמס

8 במאי 2024

יגובש מודל למימון המחקר הרפואי בישראל

2 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים