למעלה ממחצית חברות ההיי-טק מדווחות: השקל החזק הוא האיום המשמעותי ביותר על המשך תעשיית ההייטק בישראל

מחקר איגוד ההיי-טק בהתאחדות התעשיינים

למעלה ממחצית חברות ההיי-טק מדווחות:

השקל החזק הוא האיום המשמעותי ביותר על המשך תעשיית ההייטק בישראל

איגוד ההיי-טק שבהתאחדות התעשיינים חשף הבוקר (ה', 9.12) בהשקת שדולת ההיי-טק בראשות ח"כ רון כץ שנערך בבית התאחדות התעשיינים, מחקר מקיף של חברת מדגם בו השתתפו כ-300 חברות היי-טק ישראליות, גדולות וקטנות, שנתנו דעתן על מגמות שונות בתעשייה – משכר העובדים ועד שער הדולר, מהדרישה לעובדים עם תואר אקדמי ועד העסקת עובדים זרים בחו"ל.

פרסום

הממצאים שנחשפו חושפים כי רוב התעשיינים סבורים כי שער הדולר הנמוך הרסני לתעשיית ההיי-טק הישראלית – למעלה מ- 50% מהחברות העידו כי שער הדולר הינו חסם משמעותי בהמשך הייצוא של הטכנולוגיה הישראלית לעולם ובקושי להעסיק עובדים בישראל. כמו כן 57% מהנסקרים ציינו כי נקטו פעולות מגוונות להתמודדות עם הירידה בשער הדולר כמו הוצאת פעילות לספקים בחו"ל, גידור והעלאת מחירים. 40% מחברות ההיי-טק שהשיבו על הסקר ציינו כי העבירו פעילות אל קבלני משנה בחו"ל במטרה לחסוך בעלויות, להתמודד עם המחסור בעובדים ועל רקע התחזקות השקל. הדבר עלול להוות פגיעה משמעותית במשק, שכן תעשיית ההייטק הישראלית אחראית ללא פחות מ- 50% מהייצוא הישראלי לחו"ל. חששם של בכירים בתעשייה מפגיעה בייצוא נובע משום שאם שער השקל ימשיך להתחזק אל מול הדולר, הוא עלול להוביל להתייקרות משמעותית של מוצרי הטכנולוגיה הישראלים ביחס למתחריהם ברחבי העולם, כך שחברות בחו"ל פשוט יעדיפו לוותר על הטכנולוגיה הישראלית היקרה לטובת פתרון זול יותר ואיכותי פחות ממדינות אחרות.

כמו כן עולה מהמחקר כי הקפיצות בשכר של עובדי ההייטק בישראל, מובילים ומעודדים העסקת כוח אדם זול יותר בחו"ל.

45% ממנכ"לי החברות סבורים שאם שכר העובדים הישראליים ימשיך לעלות תעשיית ההיי-טק הישראלית תהיה בסכנה שתגרום לחברות להעסיק יותר ויותר עובדים בחו"ל. לטענת המנכ"לים, מצב זה יוביל לכך כי רק משרדי הנהלת החברה יישארו בארץ, בעוד אנשי הטכנולוגיה יפעלו מחו"ל, ישלמו מיסים למדינת האם שלהם ויפתחו ויקדמו את צמיחת התחרות לתעשיות הישראליות- דבר שיפגע משמעותית בהכנסות המדינה ובתמיכה בתחרותיות התעשיות הישראליות.

כמו כן המחקר נגע באתגר הגדול ביותר עמו מתמודדת תעשיית ההיי-טק הישראלית – הקושי בגיוס כוח אדם ישראלי ואיכותי. המחקר חושף כי למעלה מ- 50% מהחברות מחפשות עובדים בכל רגע נתון.

עוד עולה מן המחקר כי למעלה ממחצית החברות רוב העובדים הינם בעלי הכשרה רלוונטית, אך ככל שהחברה קטנה יותר כך שיעור העובדים בעלי הכשרה זו הולך וקטן. יחס זה נובע ככל הנראה ממחסור העובדים שקיים היום בשוק – אמנם יש עלייה במספר הסטודנטים שלומדים מקצועות טכנולוגיים, אך עד שאלה ייכנסו לשוק העבודה יחלוף זמן רב. אלא שמתברר שמנכ"לי החברות לא מתרגשים מכך. על פי הנתונים, מרבית מנכ"לי ההיי-טק סבורים שבהחלט ניתן לוותר על תואר אקדמי בתמורה לניסיון עבודה וזאת בשל המחסור בכוח אדם בתחום.

יו"ר איגוד ההיי-טק הישראלי בהתאחדות התעשיינים, מריאן כהן: "המחקר מחזק את עמדת תעשיית ההיי-טק הישראלית הנמצאת בצומת קריטי. אם מגמת התחזקות השקל תימשך, אם עלות העובד הישראלי תמשיך במגמת העלייה ואם הממשלה לא תתערב בטווח הבינוני והרחוק תעשיית ההיי-טק בארץ תלך ותצטמק. יסודות ענף ההיי-טק הישראלי בנויים על התעשייה  כאשר חברות  אלו מוכרות את מוצריהן גם בישראל אבל בעיקר לשווקים בחו"ל. אומנם בנק ישראל פועל ימים ולילות על מנת לאזן את הפערים המתעצמים בין שער הדולר לשקל, ואנו מודים לו על כך, אך המצב הפך להיות כה מדאיג שממשלת ישראל חייבת לפעול גם היא כדי להגביר את התחרות של תעשיית היי-טק הישראלית אל מול העולם. כל זאת לצד טיפול במשבר ההון האנושי בתעשייה, שנמצא כידוע בעיצומו".

מנכ"לית איגוד ההיי-טק הישראלי בהתאחדות התעשיינים, מירב קינן: "כחלק מפעילתנו הבלתי פוסקת לקידום פתרונות לאתגרים העצומים העומדים בפני תעשיית ההיי-טק הישראלית, יצאנו לסבב שיחות מקיף עם מנכ"לים מחברות קטנות וגדולות כאחד כדי לתמוך במחקר המקיף שביצענו. עם תוצאות המחקר והרשמים מהשיחות אנו עתידים לצאת בתוכנית עבודה מפורטת בנושא ההון האנושי".

 

 

נתון מעניין נוסף במחקר בוחן את היחס של התעשייה לשכר העובדים שבה.

 

 

 

פרסום

 

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

פיקוד העורף והמגזר העסקי פועלים בשיתוף פעולה למען מוכנות לחירום

15 ביולי 2024

נפתח מפעל בטרי Batte-Re למחזור סוללות ליתיום-יון בדימונה

15 ביולי 2024

הטקסונומיה הישראלית לסיווג פעילויות כלכליות בנות-קיימה, לפי תרומתן למטרות ה...

11 ביולי 2024

"כ-30% ממשימות מטוסי הקרב מבוצעות כיום על ידי כטב"מים" - ועידת הכטב"מים הבי...

3 ביולי 2024

רד האט משלבת GenAI בפורטפוליו הענן ההיברידי של החברה באמצעות Red Hat Lights...

26 ביוני 2024

DEXCOM G7 המהווה פריצת דרך משמעותית בתחום ניטור וניהול הסוכרת, הגיע לישראל

26 ביוני 2024

פיקוד העורף והמגזר העסקי פועלים בשיתוף פעולה למען מוכנות לחירום

15 ביולי 2024

נפתח מפעל בטרי Batte-Re למחזור סוללות ליתיום-יון בדימונה

15 ביולי 2024

הטקסונומיה הישראלית לסיווג פעילויות כלכליות בנות-קיימה, לפי תרומתן למטרות ה...

11 ביולי 2024

"כ-30% ממשימות מטוסי הקרב מבוצעות כיום על ידי כטב"מים" - ועידת הכטב"מים הבי...

3 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים