מכה לתעשיית ההיטק הישראלית: טראמפ עוצר כניסת מומחים זרים לארה"ב

הנשיא טרמפ הכריז על צו נשיאותי אשר אוסר באופן זמני את הכניסה לארה"ב של אזרחים זרים שמעוניינים לקבל אשרות עבודה מסוגים L1;H1B;H2B; J. הצו הנשיאות יכנס לתוקף מה-24 ביוני וימשך עד 31 בדצמבר 2020 והוא גם מאריך מיידית את תוקף איסור הכניסה של המבקשים להגר לארה"ב מקטגוריות מסוימות.

הצו אינו חל על מי שכרגע נמצא בתוך או מחוץ לארה"ב וכבר מחזיק באשרת עבודה לארה"ב. כמו כן הצו לא חל על מי שמבקש להאריך או לחדש אשרה קיימת. על פי הצו, תאסר הכניסה של מבקשי האשרות ובני משפחתם לרבות מי שהגיש בקשה לאשרה אך טרם קיבל אותה לא יוכל להכנס לארה"ב.

 

מדובר מבקשי עבודה בקטגוריות הבאות

פרסום

:  L-1אשרה שניתנת לעובד שמועסק בחברה בישראל במשך שנה לפחות, ומועבר לארה״ב לצורך עבודה באותה חברה. לצורך קבלת האשרה, נדרשים ידע ייחודי ומשרה ניהולית. מספר הישראלים שמחזיקים בה מוערך בכ–7,000 עובדים.

H-1B:  אשרה שנתנת לעובדים זרים במקצועות ייחודיים (ידע ייחודי ותואר ראשון לפחות או ניסיון תעסוקתי מקביל). האשרה משמשת בשנים האחרונות בעיקר עובדי תעשיית ההייטק שיכולים להגיע לעבוד בארה"ב לתקופה של עד שלוש שנים.

 

J : ויזת חילופי מבקרים J-1 מיועדת לאנשים המעוניינים לעבוד, לעבור הכשרה או לערוך מחקר בארה”ב.

 

H2B: אשרת עבודה זמנית שניתנת למומחים שלא בתחום החקלאות

 

איך הדבר עשוי להשפיע על ישראלים

לארה"ב נכנסים מידי שנה עשרות אלפי ישראלים באשרות עבודה אלה. עבור חברות ישראליות ככלל וחברות הייטק בפרט, מדובר באתגר קשה ופגיעה פוטנציאלית בלתי מבוטלת. כך למשל חברות ישראליות שזכו במכרז לספק עבודה מסוימת בארה"ב ובמסגרת זו התכוונו לנייד עובדים לאחר הקורונה עלולות להימצא בפני בעיה. לדברי עו"ד צבי קן תור, יו"ר ועדת אשרות העבודה בלשכת המסחר ישראל ארה"ב, מומחה לדיני ניוד מומחים ושותף במשרד קן תור & עכו, עבור חלקן קיים פתרון אך יישומו מצריך תכנון מראש כגון היערכות להגשת בקשה לקבלת אשרת 1-E המקדמת את הסחר בין המדינות ואשרת 2-E המאפשרת השקעה בארה"ב אשר אושרה לישראלים ב-6 במאי 2019.

פרסום

עו"ד קן תור מבהיר כי הצו החדש מחריג חברות שיוכיחו כי מטרת הכניסה לארה"ב הינה לסייע קשורה לסיוע בטיפול או מניעת וירוס הקורונה, או כי הכניסה לארה"ב חשובה להגנה, אכיפת חוקים, דיפלומטיה, בטחון לאומי של ארה"ב.

 

פרסום המהלך מגיע לאחר עליה של מאות אחוזים בדחיית בקשות של חברות אמריקאיות בינלאומיות לאשרת ההיטקיסטים והקשחת התנאים לקבלת אשרת עבודת מומחים מסוג H1B כחלק ממדיניות טראמפ – 'עובדים אמריקאים תחילה' – המגבילה את האפשרות למומחים לעבוד בארה"ב בעיקר במקצועות ההיייטק והרפואה.

על פי המחקר שערכה הקרן הלאומית למדיניות אמריקאית {{ NFAP, שניתחה את נתוני רשות ההגירה והאזרחות USCIS, בשנת 2015 (שנה פיסקלית) עמד שיעור הסירוב לבקשות ראשוניות לויזה מסוג H1B על 6% ואילו נכון ל 31.3 השנה חלה קפיצה לרמה של 33%. מדובר על עליה בשיעור של 450%. ההקשחה במדיניות באה לידי ביטוי בהכבדת הבדיקות על מבקשי האשרה וכפועל יוצא – גם במספר הבקשות שנדחו.

 

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

3 מיליון שקלים בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מיל...

15 במאי 2024

שון פז, רד האט: "הקוד הפתוח ישנה את תעשיית ה-AI כפי ששינה את תעשיית התוכנה"

9 במאי 2024

ניהול פרויקטים אדריכליים מורכבים בפלטפורמת 3DEXPERIENCE של דאסו סיסטמס

8 במאי 2024

יגובש מודל למימון המחקר הרפואי בישראל

2 במאי 2024

400 מיליון שקל יושקעו בקידום ובפיתוח תעשיית המיחזור בישראל

1 במאי 2024

העדפה של 15% במכרזי משרד הביטחון למפעלים שנאלצו לעבור לפעול מחוץ לאזורי קו ...

24 באפריל 2024

3 מיליון שקלים בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מיל...

15 במאי 2024

שון פז, רד האט: "הקוד הפתוח ישנה את תעשיית ה-AI כפי ששינה את תעשיית התוכנה"

9 במאי 2024

ניהול פרויקטים אדריכליים מורכבים בפלטפורמת 3DEXPERIENCE של דאסו סיסטמס

8 במאי 2024

יגובש מודל למימון המחקר הרפואי בישראל

2 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים