היתר אחד לכל מפעל במקום שלושה, תועלת משקית של חצי מיליארד שקל בשנה ועוד 2 עד 3 מיליארד שקל בעלויות עקיפות

קפיצת מדרגה ברפורמה של המשרד להגנת הסביבה ברישוי הסביבתי: היתר אחד לכל מפעל במקום שלושה; תועלת משקית של חצי מיליארד שקל בשנה ועוד 2 עד 3 מיליארד שקל בעלויות עקיפות; וכן דחיפת התעשייה לביצוע השקעות סביבתיות יעילות יותר

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "חוק אוויר נקי, אחד מהחוקים הסביבתיים החשובים בישראל, הביא בעשור האחרון לשיפור באיכות האוויר על ידי הפחתת פליטות משמעותית מהמזהמים הגדולים ביותר, בהן תחנות הכוח. אנחנו מעלים הילוך ועוברים לשלב הבא: הרפורמה ברישוי סביבתי משולב שמקדמים המשרד להגנת הסביבה ומשרד האוצר היא הצעד הבא בהפחתת זיהומים וסיכונים מהתעשייה הגדולה בארץ, ואחת הרפורמות המשמעותיות לשיפור הרגולציה בישראל. רפורמה זו מקודמת לטובת כלל הציבור בישראל באמצעות שיפור סביבתי משמעותי, הפחתת בירוקרטיה ורגולציה עודפת, דיגיטציה של השירות הממשלתי, ויצירת ודאות לתעשייה. נמשיך בצעדים לשיפור בריאות הציבור והסביבה"

 

כיום מפעלים רבים נזקקים לכמה היתרים ואישורים הניתנים לפרקי זמן שונים על ידי יחידות שונות במטה המשרד ובמחוזותיו. תהליכים אלו ממוחשבים חלקית במערכות מיחשוב שונות ומיושנות, או שאינם ממוחשבים כלל. מצב זה פוגע ביכולת המשרד לקבוע תנאים סביבתיים בראייה מתכללת לפי סטנדרטים אירופאים ויוצר עומס בירוקרטי וחוסר ודאות למפעלים.

פרסום

 

רפורמת הרישוי הסביבתי המשולב של המשרד להגנת הסביבה ומשרד האוצר, מאחדת את הרישיונות המרכזיים של המשרד לרישיון אחד למשך 7-10 שנים, וקובעת כי הרישוי ייעשה לפי עקרונות האסדרה האירופיים. תהליכי הרישוי של המפעלים הגדולים יהיו מעמיקים, ייקחו בחשבון את כלל ההשפעות הסביבתיות, ויחייבו את המפעלים לעמוד בסטנדרטים המקובלים באירופה. רפורמה זו צפויה להיכנס לחוק ההסדרים הקרוב.

 

הרפורמה צפויה להביא להגדלת ההשקעות בהפחתה במקור של זיהומים ופליטות לסביבה, להניב תועלת משקית בעלויות ישירות של חצי מיליארד שקל, ועוד 2 עד 3 מיליארד שקל בעלויות עקיפות, תוך העלאת הפריון של התעשייה שתבצע השקעות סביבתיות יעילות יותר. זאת לצד קיצור זמני ההמתנה של עסקים בעשרות אחוזים.

 

בנוסף, הרפורמה צפויה להביא לחסכון שנתי של עשרות אחוזים בזמני ההמתנה להחלטות המשרד ולהביא לשיפור בביצועים הסביבתיים ולהפחתה של זיהומים בהיקף דומה לזה של חוק אוויר נקי, אשר על פי הערכות המשרד להגנת הסביבה הביא לתועלת משקית מצטברת של 115 מיליארד שקל בעשור בהפחתת זיהומים – בעיקר בשל ההפחתות המשמעותיות בתחנות הכוח בעקבות הרגולציה של המשרד.

 

כיום הרגולציה הסביבתית מפוצלת על פני הליכי רישוי, מתן היתרים ואישורים שונים. לאחר הרפורמה, יאחד המשרד שלושה היתרים: היתר פליטה לאוויר, היתר רעלים לחומרים מסוכנים ואישור המשרד לרישיון העסק. בנוסף, היתר הזרמה לים לא ייכנס לתוך ההיתר האחוד, אלא במסגרת הליך קשור, ובאותם לוחות זמנים.

 

עבור המפעלים הגדולים, הרפורמה מאחדת רישיונות ותהליכים שונים לאחד שיהיה לטווח ארוך יותר מהרישיונות הקיימים, ובכך מייצרת One stop shop עבור המפעלים, מפחיתה בירוקרטיה ורגולציה עודפת ומייצרת ודאות ויציבות למפעלים. הרפורמה כוללת דיגיטציה של תהליכי הרישוי והשירותים תחת הרגולציה הסביבתית של המשרד מקצה לקצה ויצירת Digital one stop shop.

פרסום

 

עבור מפעלים ועסקים קטנים יהיה מעבר מאסדרה פרטנית לאסדרה רוחבית, דבר אשר יפחית נטל רגולטורי עודף תוך קביעת סטנדרטים סביבתיים עדכניים ושוויוניים עבור עסקים דומים.

 

במסגרת הרפורמה, הוסכם עם משרד האוצר על תגבור כוח אדם משמעותי למשרד להגנת הסביבה למערך הרישוי הסביבתי. במסגרת חוק ההסדרים הקרוב המשרד צפוי לקבל תקצוב מהאוצר להקמת מערכות מחשוב לצורך דיגיטציה של הרגולציה הסביבתית על התעשייה.

 

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

2 ענקיות תעשיית השבבים העולמית חשפו יחדיו חידושים פורצי דרך

3 באפריל 2024

כנס לרגל יום היוניקורן הבינלאומי

3 באפריל 2024

חוק רישוי סביבתי שמוביל המשרד להגנת הסביבה, הוא צעד משמעותי להפחתת זיהומים ...

3 באפריל 2024

זוכי אות רמון תשפ״ד

3 באפריל 2024

100 מיליון ₪ להאצת מחקר יישומי

21 במרץ 2024

מהפכה: תוך 10 שנים כל הצעצועים יהיו מחומרים ממוחזרים .

18 במרץ 2024

2 ענקיות תעשיית השבבים העולמית חשפו יחדיו חידושים פורצי דרך

3 באפריל 2024

כנס לרגל יום היוניקורן הבינלאומי

3 באפריל 2024

חוק רישוי סביבתי שמוביל המשרד להגנת הסביבה, הוא צעד משמעותי להפחתת זיהומים ...

3 באפריל 2024

זוכי אות רמון תשפ״ד

3 באפריל 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים