שתל המניסקוס המלאכותי ה- ®NUsurface שפיתחה חברת המכשור הרפואי הישראלית-אמריקאית אקטיב אימפלנטס

מחקר חדש של מערכת הבריאות הבריטית מצא כי עם כניסתו לשוק הבריטי, שתל המניסקוס המלאכותי ה- ®NUsurface שפיתחה חברת המכשור הרפואי הישראלית-אמריקאית אקטיב אימפלנטס, צפוי להיות משתלם ביותר לפציעה השכיחה של פגיעה במניסקוס המדיאלי, מבחינת עלות-תועלת עבור שירותי הבריאות בבריטניה

קרע במניסקוס הוא אחת מפציעות הברך הנפוצות ביותר. בקרב צעירים, הוא מתרחש לרוב לאחר אירוע טראומה, כתוצאה מתנועה סיבובית או כיפוף יתר של הברך. בגיל המבוגר יותר, פגיעת מניסקוס יכולה להתרחש גם תוך כדי פעילות יומיומית רגילה. הטיפול המוצע יכול להיות ניתוחי או שמרני – מנוחה, אימון, חיזוק ופיזיותרפיה. הטיפול הניתוחי בשלב הראשון, בדרך כלל במטופלים צעירים, הוא ניסיון "להציל" את המניסקוס הטבעי – תפירת המניסקוס, הסרת החלק הפגוע (Meniscectomy) או השתלת מניסקוס מתורם (אלוגרפט). עם זאת, במקרים רבים, טיפולים ניתוחיים אלה מצריכים טיפול המשכי כעבור שנים אחדות, בשל כאב חוזר בברך והידרדרות במצב הסחוסים . במטופלים בני 40 עד 60, אין כיום אפשרויות טיפול ניתוחיות טובות – המטופלים נחשבים בדרך כלל למבוגרים מכדי לעבור תפירת מניסקוס או קבלת תרומה, וצעירים מכדי לעבור החלפת ברך חלקית או מלאה.

חברת Active Implants פיתחה את שתל המניסקוס המלאכותי הראשון מסוגו, ה-®NUsurface. הוא נועד להחליף את המניסקוס המדיאלי שאינו תפקודי ובכך להחזיר את הברך לתפקוד מלא תוך הפחתת הכאבים. אופן הטיפול מתבצע בהליך ניתוחי פשוט יחסית, שבמהלכו מסירים את המניסקוס הפגוע או הלא תפקודי, מנקים את האזור ומכניסים את השתל. השתל אינו דורש קיבוע לעצמות או תפירה כלשהי, מה שמצמצם במידה ניכרת את משך ההחלמה.

פרסום

לאחרונה פורסמו בכתב העת PharmacoEconomics תוצאות מחקר שנערך על ידי כלכלני בריאות המתמחים במערכת הבריאות הבריטית (NHS), בשיתוף אורתופדים בריטים המומחים בטיפולי ברך. מטרת המחקר הייתה להעריך את העלות מול התועלת בשימוש בשתל ®NUsurface בקרב מטופלים הסובלים מכאבים שמקורם במניסקוס המדיאלי, לאחר שכבר עברו ניתוח להסרה חלקית שלא צלח.

שירותי הבריאות בבריטניה בוחנים מה תהיה העלות הנוספת למערכת פר חולה אם יתווסף מוצר מסוים לסל – במקרה זה, שתל ה- ®NUsurface – לעומת העלייה במדד איכות החיים נוכח הטיפול החדש. העלות נבחנת על פי מסלול הטיפול של החולה מרגע תחילת הטיפול ובחישוב סטטיסטי עד סוף חייו (עלות ניתוח, שיקום, פיזיותרפיה, תרופות וכדומה). התועלת מחושבת על פי מדד QALY המקובל בענף, אשר מבוסס על שאלון EQ5D – שאלון הבוחן את יכולת התפקוד העצמאית של אדם ואת איכות חייו לפני ואחרי טיפולים שונים.

מתודולוגיה
במסגרת המחקר נעשה שימוש במדד  QALY לבחינה כמותית של העלייה בדרגת איכות החיים לאחר השתלת שתל המניסקוס המלאכותי ®NUsurface, בהשוואה לטיפולים חלופיים בקבוצת הביקורת: חולים במצב דומה שלא טופלו בעזרת השתל החדש (בין אם עברו טיפולים שמרניים שאינם ניתוחיים כגון זריקות, פיזיותרפיה והידרותרפיה וכו') או טיפולים ניתוחיים שלא כללו את השתלת שתל ה-®NUsurface, כגון ניתוח החלפה חלקית או מלאה של מפרק הברך).

פרסום

תוצאות
מערכת הבריאות הבריטית הגדירה תקן: אם עלות של עד 20 אלף ליש"ט מביאה תועלת של שיפור 1 במדד QALY, היא תהיה מוכנה לשקול השתתפות בפרוטוקול הטיפול. תוצאות המחקר מראות כי העלות להשתלת  ®NUsurface עומדת על 6,500 ליש"ט ומביאה תועלת של שיפור של 1.3 במדד. לפיכך, החלפה של המניסקוס הפנימי (מדיאלי) בשתל ה-NUsurface צפויה להיחשב כמשתלמת בהשוואה לטיפולים המקובלים היום.

מסקנה
בהשוואה לכלל הטיפולים המקובלים כיום, החלפת מניסקוס מדיאלי בשתל ה-®NUsurface צפויה להיחשב למשתלמת מבחינת עלות-תועלת עבור שירותי הבריאות הבריטיים.

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

3 מיליון שקלים בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מיל...

15 במאי 2024

שון פז, רד האט: "הקוד הפתוח ישנה את תעשיית ה-AI כפי ששינה את תעשיית התוכנה"

9 במאי 2024

ניהול פרויקטים אדריכליים מורכבים בפלטפורמת 3DEXPERIENCE של דאסו סיסטמס

8 במאי 2024

יגובש מודל למימון המחקר הרפואי בישראל

2 במאי 2024

400 מיליון שקל יושקעו בקידום ובפיתוח תעשיית המיחזור בישראל

1 במאי 2024

העדפה של 15% במכרזי משרד הביטחון למפעלים שנאלצו לעבור לפעול מחוץ לאזורי קו ...

24 באפריל 2024

3 מיליון שקלים בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מיל...

15 במאי 2024

שון פז, רד האט: "הקוד הפתוח ישנה את תעשיית ה-AI כפי ששינה את תעשיית התוכנה"

9 במאי 2024

ניהול פרויקטים אדריכליים מורכבים בפלטפורמת 3DEXPERIENCE של דאסו סיסטמס

8 במאי 2024

יגובש מודל למימון המחקר הרפואי בישראל

2 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים