שלוש סיבות טובות שמובילות מעסיקים לבדוק בראיון עבודה האם המועמד בעל יכולת תכנון וחשיבה קדימה.

שלש סיבות טובות שמובילות מעסיקים לבדוק בראיון עבודה האם המועמד בעל יכולת תכנון וחשיבה קדימה.

אירועים, קטנים כגדולים, מצליחים כאשר הם מתוכננים בקפידה מראש. אימרה יהודית ידועה היא "מי שטרח בערב שבת- יאכל בשבת". אם רוצים שהשבת, או כל מועד וחג אחר, יהיו כהלכתם, יש לתכנן אותם מראש, גם אם מדובר בשבת, שהיא אירוע החוזר על עצמו פעמים רבות. כמעט בכל אירוע יש להבחין בתכנון בין אסטרטגיה לפעילות "טכנית", ולקבוע אם התכנון יהיה סודי, או גלוי. לעתים קרובות, משך הזמן הדרוש לתכנון- ארוך יותר מהמאורע עצמו. חתונה היא אירוע של מספר שעות, אבל מתכננים אותו שבועות וחודשים.

להלן אפרט שלש סיבות טובות שמובילות מעסיקים לבדוק בראיון עבודה האם המועמד בעל יכולת תכנון וחשיבה קדימה, טרם בחירתו וקליטתו לעבודה בארגון:

 1. היערכות מקדימה: מנהלים רבים מגדירים מטרות ויעדי הצלחה לעובדים שלהם, ורצוי גם שיתקשרו את החזון שלהם עד אחרון העובדים. היעדים עשויים להיות מסוגים שונים: יעדים כספיים, יעדים איכותניים ועוד. ובסוף התהליך נהוג לבצע הערכה מסכמת ובודקים איזה יעדים הושגו ובאיזו מידה. על ידי תכנון קדימה אפשר לבחון ולהקצות משאבים נדרשים שעשויים לסייע להשגת המטרות והגעה ליעדים.
  מודל smart שמציג קריטריונים למטרות ויעדים עשוי להוות כלי נהדר לשימוש בנושא.
  נכון לחשוב איפה אנחנו נמצאים היום ואיפה נרצה להיות בסוף שנה וגם כמובן מה זה מצריך מאיתנו וכמה זה עולה לנו.
 2. ניהול סיכונים, משברים ואסטרטגיה: חשוב להתכונן למשבר, אך לקוות שלא יגיע. ניהול סיכונים נכון אינו רק תפקידו של סמנכ"ל הכספים בחברה, אלא גם מנהלים ועובדים רבים צריכים לחשוב קדימה, ולנסות לבחון סיכונים פוטנציאלים שעשויים לצוץ הן ברובד של קבלת החלטות והן מבחינת תכנון אסטרטגי ארוך טווח. אם נוכל להכיר בסיכונים הפוטנציאלים, נוכל לתכנן קדימה ולהגיב בהתאם. קביעת אסטרטגיה נכונה מאפשרת ניהול יעיל של החברה.
 3. תעדוף משימות וניהול זמן:
  תכנון קדימה מסייע לקביעת לוח זמנים יעיל בעבודה, אשר נגזר מתכנון וניצול זמן נכון ואפקטיבי. ניצול הזמן באופן מיטבי עולה בקנה אחד עם תכנון פעולות לפי סדר חשיבות והקצאת פרק זמן סביר לביצוע המשימות.
  הבעיה בזמני מיתון שחברות מתייעלות ולא בהכרח מגייסות עובדים חדשים, ואז עומס העבודה של המפוטרים מתחלק בין העובדים הקיימים.

תכנון קדימה הלכה למעשה,

פרסום

הדבר נכון גם לגבי אירועים גדולים וחשובים, בקנה מידה לאומי או בינלאומי. ולדוגמא כאשר נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, נחת במפתיע בקייב, ונפגש עם נשיא אוקראינה לפגישה חשובה מאד. הגעתו היתה כל כך סודית, שמאות מיליוני אנשים בכל העולם התעוררו וגילו פתאום שנשיא ארצות הברית נמצא בבירת אוקראינה! התכנון היה ארוך, קפדני וגם סודי, כי הנשיא הגיע לארץ שסועה במלחמה. צוותים של הבית הלבן הכינו את האירוע במשך חדשים התכנון היה כל כך סודי, שרק בודדים בבית הלבן ידעו עליו מראש והוא לא דלף לאף עיתונאי התכנון הסודי הוא שאפשר את הביקור ואת ההצלחה.

 

וגם במסגרת מבצעים מיוחדים דרוש תכנון, כך היה בכל הנוגע לחטיפת אדולף אייכמן מארגנטינה. כמו רוב החטיפות, גם זו היתה צריכה להיעשות בסודיות. מרבית ההכנות נמשכו חודשים. איסר הראל היה חייב להחליט לחטוף, לקבל את הסכמת ראש הממשלה דוד בן גוריון, להקים צוות חוטפים שעצם קיומו היה כמובן סודי, ועוד ועוד. קצת דרך אגב- אחד מחברי הצוות היה מומחה לזיוף מסמכים (עבור אייכמן וצוות החוטפים), ולשם כך היה צריך להוציא אותו מפעילותו במבצע סודי אחר, הכנת דרכונים ליהודי מרוקו העולים לארץ.

במלחמת ששת הימים, יוני 1967, האסטרטגיה היתה לנצח את צבאות מצרים, ירדן וסוריה, במחיר בנפש וברכוש קטנים ככל האפשר. כך התקבלה החלטה אסטרטגית, שהחשובה ביותר היא לחסל את חיל האוויר המצרי.

תכנון החיסול נעשה בסודיות מרבית, תחת שם צופן "מוקד" שלא אמר דבר(כדאי לשים לב: אם בוחרים צופן, אסור שהוא ירמוז על הנושא, אם מדובר במבצע סודי!) התכנון העסיק עשרות ואולי מאות אנשים ונעשה תוך בדיקת כל הפרטים, החל ממספרי המטוסים בשני הצדדים, התוצאה הדרושה ועוד ועוד. תכנון קפדני הנעשה לאור אסטרטגיה נכונה מבטיח את ההצלחה.

 

מה משותף לכל האירועים הללו, ולרבים אחרים? בכולם יש להבדיל בין אסטרטגיה לבין פרטי התכנון. בכולם חשוב להציב בראש התכנון אנשים מוכשרים ובקיאים מקצועית בנושא הנדון. בכולם יש להקפיד על לוח זמנים מדויק כמובן ויש להיעזר במחשבים ובציוד מודרני אחר. בכולם אי אפשר לקיים את האירוע ללא גיוס משאבים – לא רק כסף וכוח אדם, אלא גם מידע מוקדם מפורט ומדויק, ציוד, מתקנים ופריטים אחרים. מה שלא משותף לכל האירועים הוא סודיות- לעיתים חשוב לפרסם הכל כדי לגייס כסף ואמצעים, ולעיתים כמוכח מהכתוב למעלה, הסודיות היא תנאי להצלחה.

לסיכום, תכנון קודם עשוי להוביל להצלחה פרטנית וקבוצתית, הצלחה שעשויה להוביל בין היתר להצלחת הארגון.

 

כותבת מאמר הדעה,

פרסום

עו"ד שרון הר זהב,

מפתחת מיזם פלטפורמת לימוד דיגיטלית בתחום התעסוקה והעסקים ללימוד פרקטיקה ניהולית, פרקטיקה ארגונית ומיומנויות בעולם העבודה, שמועבר על ידי מנהלים בכירים במשק הישראלי.
מקבוצת אל הנכס

לשון זכר כמוה כלשון נקבה

 

 

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

חושבים על שינוי קריירה? הנה שלושה טיפים מנצחים שמובילים לקידום קריירה ולצמי...

3 באפריל 2024

קליטה נכונה של חיילי מילואים בחזרה לשגרה.

20 בפברואר 2024

חיפוש עבודה בזמן מלחמה
מי מפחד מפוליטיקה ארגונית?
ניהול זמן נכון - טיפים לניהול זמן נכון
איך לבקש העלאת שכר
חושבים על שינוי קריירה? הנה שלושה טיפים מנצחים שמובילים לקידום קריירה ולצמי...

3 באפריל 2024

קליטה נכונה של חיילי מילואים בחזרה לשגרה.

20 בפברואר 2024

חיפוש עבודה בזמן מלחמה
מי מפחד מפוליטיקה ארגונית?
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים