צריך להעדיף רכש כחול לבן

יו״ר ועדת הכלכלה מרגי: ״קורא לציבור להעדיף את תוצרת הארץ״

את הדברים אמר היו״ר בדיון שהתקיים בנושא העדפת רכש ״כחול לבן״ במכרזים ציבוריים. התאחדות התעשיינים: המדינה אומרת לאזרחי ישראל "תקנו כחול לבן", אבל כותרות טובות בעיתונים לא מספקות עבודה; התאחדות בוני הארץ: אנחנו לא יכולים להתחרות בסין בגלל הרגולציה

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, התכנסה היום לדיון שעסק בהעדפת רכש "כחול לבן" במכרזים ציבוריים, על רקע משבר הקורונה והדרישה להרחיב את העדפת רכישת תוצרת ישראלית. בפתח הועדה אמר היו״ר מרגי: ״אין ספק שיש חשיבות רבה לתת תשומת לב לתוצרת הארץ, אני חושב שבעידן הגלובלי הזה אנחנו עלולים לאבד סולידריות ואחריות לאומית״.

הישיבה התקיימה לבקשת ח"כ בצלאל סמוטריץ׳, שאמר: ״זה אחד הנושאים המורכבים ביותר, התחרות היום היא לא הוגנת, בסוף מה שצריך זה להוריד רגולציות. הממשלה הפכה את זה למורכב יותר, צריך לראות שאין אפליה, אתה לא יכול לייצר מצב בו אתה מרע את המצב של הישראלים, גם היוצרים וגם הצרכנים. הבעיה כיום היא שגם כשאתה מדבר על מוצר באותו מחיר, מה שיותר נוח ברכש חו״ל – הולך ישר לרכש חו״ל. האיזון הוא גם העיתוי, אנחנו חייבים להניע את גלגלי המשק, אי אפשר להתנתק מההקשר של הזמן והמקום״.

פרסום

מנהלת מטה כחול לבן במשרד הכלכלה והתעשייה, רונה קוטלר בן ארויה, אמרה כי משרד הכלכלה פועל בכל הכלים שעומדים לרשותו לממש את ההוראות, התקנות והחקיקה שקיימים לחיזוק וסיוע התעשייה הישראלית. קוטלר הוסיפה שהתקנות הן משנת 1995 ולא מתאימות לאופן העשייה היום וכי מתקבלות פניות רבות מהתעשייה שזועקת שהעדפת תוצרת הארץ לא ממומשת ע״י הגופים המחויבים.

יו״ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות העובדים הלאומית, ששי שדה אמר: ״ממשלת ישראל קבעה קריטריונים ברורים בחוק חובת המרכזים. לצערי משרדי הממשלה עושים מכרזי שירות הכוללים בתוכם את הרכש, כלומר עוקפים את מכרזי הטובין במכרזי השירות וזה דבר שצריך לתקן מהר״.

אריה ריכטמן מהתאחדות התעשיינים אמר: ״המדינה אומרת – אזרחי ישראל תקנו כחול לבן, אבל כותרות טובות בעיתונים לא מספקות עבודה״. אלעד מקדסי מרשות התחרות הוסיף ואמר: ״ברגע שנקבעת מדיניות של העדפת תוצרת הארץ הצרכנים ישלמו יותר ויקבלו שירות פחות טוב, בסוף הצרכנים יפגעו והרבה פעמים גם לטווח הארוך״.

יו"ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי, התייחס לעניין החרגת מערכת הבריאות מהחלטת הממשלה להרחבת העדפת תוצרת הארץ במכרזים של רכש ציבורי ואמר: ״הייתה מחלוקת, שגם אני מסכים איתה – שבעת שמערכת הבריאות בישראל נמצאת "בלחימה" אל לנו למנוע גמישות, או לתת תחושה לחברות זרות שאין להם סיכוי למכור פה. זו לא העת לכך״. היו"ר מרגי הגיב: ״אנחנו כאן כדי לשנות את התפיסה, גם מערכת הבריאות צריכה להשתתף במאמץ הלאומי הזה״.

פרסום

סגן נשיא התאחדות בוני הארץ, ניר ינושבסקי אמר: ״אי אפשר להפלות בין העובד במפעל לפועל באתר הייצור. אנחנו תומכים בעמדת התעשיינים, צריך להגן אבל צריך להגן על כל השרשרת – גם על הטובין וגם על השירותים יחד. התחרות צריכה להיות הוגנת, אנחנו לא יכולים להתחרות בממשלת סין אחרי עשרות שנים של רגולציה״.

יו״ר הועדה סיכם ואמר כי הועדה תקיים דיון לנושא מערכת הבריאות, הן בהיבט של רכש כחול לבן והן להיבט החלת חוק מוסר תשלומים. היו"ר מרגי הוסיף כי הוועדה קוראת לממשלה לבחון דרכים להגדיל את ביקושיה וליצור הזרמה של חמצן כלכלי לתעשייה ולמסחר בישראל. עוד הוא קרא למשרד הכלכלה לעסוק בהסברה לציבור בעניין תוצרת הארץ, וסיכם: "אני קורא לציבור להעדיף את תוצרת הארץ, אי אפשר לבוא להטיף מצד אחד ואנחנו כחברה זועקים שזה יקרה ולא עושים זאת, אם לא נשלב כולנו ידיים במאמץ הזה לא נצליח״.

 

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

מצלמת המעקב במרחב הציבורי - עד לאן הן מצליחות לחדור לנו לפרטיות

18 ביולי 2024

דאסו סיסטמס בסלון האוירי בפארנבורו 2024: התאומים הוירטואליים, חוויות יצירתי...

18 ביולי 2024

ראשי המגזר עסקי מתאחדים ויפעלו מעתה יחד

18 ביולי 2024

פיקוד העורף והמגזר העסקי פועלים בשיתוף פעולה למען מוכנות לחירום

15 ביולי 2024

נפתח מפעל בטרי Batte-Re למחזור סוללות ליתיום-יון בדימונה

15 ביולי 2024

הטקסונומיה הישראלית לסיווג פעילויות כלכליות בנות-קיימה, לפי תרומתן למטרות ה...

11 ביולי 2024

מצלמת המעקב במרחב הציבורי - עד לאן הן מצליחות לחדור לנו לפרטיות

18 ביולי 2024

דאסו סיסטמס בסלון האוירי בפארנבורו 2024: התאומים הוירטואליים, חוויות יצירתי...

18 ביולי 2024

ראשי המגזר עסקי מתאחדים ויפעלו מעתה יחד

18 ביולי 2024

פיקוד העורף והמגזר העסקי פועלים בשיתוף פעולה למען מוכנות לחירום

15 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים