פני החינוך, לאן? מה הקשר בין אג'יליות והסתגלות לשינויים במערכת החינוך לעולם העבודה העתידי?

מה הקשר בין אג'יליות והסתגלות לשינויים במערכת החינוך לעולם העבודה העתידי?

העולם משתנה בצעדי ענק, עם כניסת הצ'אט GPT וכלים דומים בתחום ה-AI. כלים אלו הביאו בשורה לעולם העבודה, בכך שאפשרו  לבצע משימות רבות באמצעות שימוש בטכנולוגיה, והפחיתו תלות בכוח אדם. כתוצאה מכך משרות רבות כבר מתייתרות ויתייתרו עוד בעתיד, מטעמי יעילות וחיסכון,

אלו שידעו להשתמש בכלים חדשניים יהיו מבוקשים יותר בעולם העבודה.

גם עולם השיווק השתנה. צעירים בארץ ובעולם חולמים להיות יוטיוברים מפורסמים, משפיענים ומובילי רשת. חלקם גם מצליחים בגדול ועובדים בזה, מגיעים  לכמות גדולה מאד של עוקבים ברשתות החברתיות ומקבלים כספים מחסויות של חברות גדולות.

פרסום

רק לסבר את האוזן, ג'יימי דונלדסון, הידוע בכינויו "mr beast" הינו כוכב יוטיוב מפורסם, עם כ-166 מיליון מנויים, דורג על ידי מגזין פורבס בשנת 2022 במקום הראשון ברשימת יוצרי התוכן הרווחיים ביותר, רק בן 23. הוא התחיל בגיל 13 התפרסם בזכות הקונספט המיוחד של המיזמים הפילנתרופים שלו ואף הרוויח 54 מיליון דולר בשנה.

גם בישראל ילדים, נוער וצעירים רבים חולמים, וחלקם אף מצליחים, להגיע להיות משפיעני רשת, לגרוף קמפיינים ולקבל מוצרים שונים בחינם.

לא רק הם, גם בעלי עסקים קטנים למדו שהשיווק המסורתי שינה את פניו.

"לחם חביתה"- עסק קטן, מקומי בנתניה, שמוכר  כריכים עם חביתה, הגיע באמצעות סרטון ל-1.6 מיליון צפיות  בטיקטוק, יש המספרים שהתורים אליו מגיעים לאורך חצי רחוב. אלו שראו את הסרטון, ודאי יסכימו שזה אכן מדהים, יצירתי, וראוי להערכה, אבל זה לא מדע טילים.

על רכישת מיומנויות שמובילות להצלחה,

כיום, מעסיקים בארגונים מחפשים את אלו שיודעים לתת פתרונות, להתמודד עם אתגרי המחר שלא התכוננו אליהם מראש, להסתגל לשינויים ולהיות יצירתיים.

כבר היום מחקרים מראים שיותר ויותר מעסיקים מקבלים עובדים לעבודה על בסיס כישורים.

בקהל הלומדים במערכת החינוך, ניתן למצוא את ראש הממשלה הבא, הרמטכ"ל הבא, ההייטקיסטים הבאים, מדענים שיצטרכו לתת פתרונות להתחממות הגלובלית ולהישרדות המין האנושי, רופאים, בעלי עסקים קטנים ועוד.

צריך ללמד בבתי הספר את מיומנויות המאה 21 ,להכין את הדור הבא לעולם החדש ויש לתת להם את הכלים לכך.

לא משנה איפה הם גרים, בישוב בגבול בצפוני, אילת, או מה המצב הסוציואקונומי שלהם ואם הם חרדים או חילונים, הפתרון צריך להגיע ממערכת החינוך. יש ללמד מיומנויות, שמתאימות לעולם העבודה החדש.

ישראל חרך, מאמן עסקי ויועץ באיגוד "געלט" לקידום בעלי עסקים במגזר החרדי, מספר:
"גם במגזר החרדי, כמהים ללימוד ולרכישת מיומנויות ליישום בעולם העבודה. נקודת הפתיחה של חרדים שמקימים עסקים היא שונה, ויש לא מעט בעלי עסקים כאלה, הם מגיעים מקהילה שהמכנה המשותף שלה הוא קיום מצוות ולימוד תורה, הם רוצים לצאת ולהתפרנס בכבוד, אך לא תמיד מכירים את הסביבה העסקית ונאלצים כל יום ויום "להמציא את הגלגל" מחדש. לא תמיד יש להם את הביטחון לעשות פעולות לקידום העסק שלהם.

האם הם רכשו מיומנויות באמצעות לימוד התורה? ודאי. לימוד התורה היקנה להם מיומנויות כמו הקשבה וקבלת דעת האחר. הצעת פתרונות ופירושים שונים לסוגיות ועוד. אולם, על מנת להצליח בעולם העבודה המשתנה עליהם לרכוש מיומנויות שמתאימות למאה ה-21. ארגז כלים, מזוקק, פרקטי ומונגש ליישום. ומתאים ליישום בעולם העבודה המשתנה, רצוי כבר בגיל הצעיר.

שמואל בוקסבוים, יזם באיגוד "געלט" לקידום בעלי עסקים במגזר החרדי, ממשיך ומספר: לא חייבים להיות עם תואר כדי להצליח, מיומנויות עוזרות להתנהל ולהציע פתרונות, גם אם לא נתקלו במצב מסויים קודם לכן. לצד המיומנויות הנדרשות וארגז הכלים, גם שייכות "לחממה עסקית" חשובה, בכדי שבעל עסק חרדי יוכל לגדול ולהתפתח. חשוב להתחבר לקהילת בעלי עסקים פרודוקטיבית. על מנת שבעלי העסקים יוכלו לגשר על הפערים, לקשור קשרים עסקיים, לקבל את הכלים האלה ולצמוח מעסק קטן ועד לחברה גדולה שבמסגרתה גם ייווצרו משרות. חיבור לאותה "חממה עסקית" עם לובי חזק, שמקנה את כל אלו, יכול לבסס ביטחון לבעלי העסקים החרדים, ובפועל עשוי להוביל להצלחה של עסקים קטנים רבים, לשגשוג, צמיחה, ולרווחה כלכלית, ולהוות אף גלגל עיקרי מהגלגלים שמניעים את גלגלי המשק.

זמנים משתנים ויש פתרונות,

במצגת שפורסמה בעבר על ידי המדען הראשי של משרד החינוך נכתב באחת השקופיות "שבית הספר לא השתנה מאז המהפכה התעשייתית", לצד הצעה לפתרונות פרקטיים ליישום.

גם במסמך דמות הבוגר 2030 שפורסם על ידי משרד החינוך יש התייחסות לרשימת המיומנויות שהתלמידים צריכים לרכוש בכדי להשתלב באופן אופטימלי בעולם העבודה.

בעוד התכניות של משרד החינוך "קורמות עור וגידים", אג'יליות והסתגלות לשינויים היו ונשארו המיומנויות החשובות הנדרשות בעולם העבודה, וגם במערכת החינוך. לפיכך, העלאה למודעות של תכונות נדרשות אלו מתבקש .

במשרד החינוך, לא רק מלמדים, אלא גם עושים.

מעשה ראוי להערכה של משרד החינוך, שבתקופת הקורונה ובזמן הסגרים, במשרד החינוך נאלצו לתת פתרונות מיידים ללמידה מרחוק, ומעבר לאימוץ הזום ומערך השיעורים הלייבים שהועברו במסגרתו, עלו שיעורים מצולמים ומוקלטים בנושאים השונים ולפי כיתות, למערכת למידה לאומית.

פרסום

בשיעורים אלו תלמידים רבים יכולים לצפות במסגרת הכנה למבחנים גם היום. זאת לצד השיעורים הטובים, שמועברים מדי יום ביומו וגם בחופשים במסגרת אתר "המקפצה" של משרד החינוך.

לסיכום, הגיע הזמן לקפיצת מדרגה נוספת, ואין זמן טוב לכך כמו ההווה, יש להקנות כלים ויש גם דיגיטליים שמבוססים על מיומנויות המאה 21, ופרקטיקה של עולם העבודה ליישום.

 

כותבת מאמר הדעה,

עו"ד שרון הר זהב,

מפתחת מיזם פלטפורמת לימוד דיגיטלית בתחום התעסוקה והעסקים ללימוד פרקטיקה ניהולית, פרקטיקה ארגונית ומיומנויות בעולם העבודה, שמועבר על ידי מנהלים בכירים במשק הישראלי, ללימוד עובדים ומנהלים.

מקבוצת אל הנכס

לשון זכר כמוה כלשון נקבה

 

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

חושבים על שינוי קריירה? הנה שלושה טיפים מנצחים שמובילים לקידום קריירה ולצמי...

3 באפריל 2024

קליטה נכונה של חיילי מילואים בחזרה לשגרה.

20 בפברואר 2024

חיפוש עבודה בזמן מלחמה
מי מפחד מפוליטיקה ארגונית?
ניהול זמן נכון - טיפים לניהול זמן נכון
איך לבקש העלאת שכר
חושבים על שינוי קריירה? הנה שלושה טיפים מנצחים שמובילים לקידום קריירה ולצמי...

3 באפריל 2024

קליטה נכונה של חיילי מילואים בחזרה לשגרה.

20 בפברואר 2024

חיפוש עבודה בזמן מלחמה
מי מפחד מפוליטיקה ארגונית?
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים