פיתוח ישראלי שמנטר פעילות פוגענית ברשת והביא בארה"ב להסרת 130,000 פדופילים, לא מאושר לשימוש בישראל

פיתוח ישראלי שמנטר פעילות פוגענית ברשת והביא בארה"ב להסרת 130,000 פדופילים, לא מאושר לשימוש בישראל

 

יו"ר הוועדה, ח"כ עינב קאבלה:

"נדרשת פעילות שתשלב מהלכים מההיבט הטכנולוגי וכן מההיבט החינוכי. הרשויות הרלבנטיות חייבות לבצע שיתופי פעולה אקטיביים בתחום המוגנות ולהגיע להורים ולילדים" 

פרסום

 

השימוש הגובר ברשת ע"י ילדים בתקופת הקורונה: ועדת המדע והטכנולוגיה בראשות ח"כ עינב קאבלה, קיימה היום דיון ועדה מיוחד בנושא "אמצעים טכנולוגיים להגנה על ילדים ונוער ברשת, לאור השימוש המוגבר בתקופת הקורונה"- בוועדה עלו רעיונות ויוזמות שיפחיתו את הסכנה האורבת לפתחם של הילדים ברשתות החברתיות ובאתרי האינטרנט.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ עינב קאבלה: "להגן על ילדים ונוער באינטרנט זה תמיד חשוב אך התקופה הנוכחית, מספקת לנו אתגר לא פשוט שכן הילדים נמצאים ומבלים שעות רבות ברשת וקשה לבוא אליהם בטענות בעניין הזה לאור המצב. אין הורה שלא חושש ממצב שילדיו יחשפו באינטרנט לפורנוגרפיה,  תועבה ואלימות.

אם להתחיל מהסוף, אין דרך שתגן ב100% על ילדים ברשת, אך עדיין אנחנו חייבים לעשות כל מה שניתן כדי להפחית בצורה ניכרת את הסיכון עבור ילדינו ולאפשר להם גלישה בטוחה. לא ניתן בלי הנדבך הקריטי של חינוך והסברה שהיו מותאמים לכל הגילאים והמגזרים. אני סבורה שחובה על כל גורמי הממשלה הרלבנטיים וביניהם בעיקר– משרד החינוך, משטרת ישראל ומוקד 105 לקיים שיתופי פעולה ספציפיים ואקטיביים בתחום המוגנות של ילדים ברשת, שיגיעו בפועל להורים והילדים, ולמערכת החינוך באמצעות ביה"ס יש דרך להגיע בווצאפ ובמייל להורים ולילדים, עם מידע חשוב, אזהרות וטיפים לגבי שימוש בטוח באפליקציות השונות וכיו"ב. לא נכון להסתפק בהעלאת חומר חינוכי לאתרי המשרדים. אין בכך די.  כמו שמשרד החינוך בקשר עם ההורים והילדים על שיעורי היסטוריה וחשבון בתקופת הלמידה מרחוק, כך הוא צריך להיות בקשר ישיר ורציף גם על הדברים החשובים האלו שהם הבסיס. אלו דברים שחשוב שיקרו כבר עכשיו, אין מה לחכות. בנוסף יש להיעזר בטכנולוגיות החדשות ולעשות בהן שימוש מושכל לטובת המטרה.

משרד התקשורת צריך להגביר את המודעות בציבור לחובה החוקית המוטלת על ספקיות האינטרנט והסלולר להציע שירות סינון תוכן חינם. יש הרבה אזרחים שלא מודעים לזכותם וחבל. . חשוב כדאי גם לפקח על איכות השירות.  הוועדה תעקוב אחרי יישום הדברים כי אלו יהיו רלוונטיים גם כשהקורונה תסתיים אך בוודאי חובתנו לדאוג בתקופה זו במיוחד".

 

יועצת משפטית איגוד מרכזי הסיוע, עו"ד איילת רוזין בית – אור סיפקה בדיון נתונים מדאיגים על החשיפה הפוגענית של הנוער ברשת. לדבריה, "עוד טרם הקורונה ידענו להצביע על כך שכבר בכיתות ג' עד ו' 25% מהילדים ייחשפו לתוכן פורנוגרפי. אלו דברים מזעזעים.

בעיננו, הדבר היחיד שנמצא נכון לחובת השקעה מידית  הוא חינוך ושוב פעם חינוך. לתת כלים לבני הנוער ולתת מענה בתחום – שפשוט יבינו שמה שהם רואים לא נכון ולא טוב עבורם. תקופת הקורונה העצימה את הפגיעות ברשת ורק מתלונות שהגיעו אלינו ניתן לראות זאת – מורה הגישה תלונה שמרגישה מוטרדת מדברים שעשו כנגדה תלמידים בזום בהעלאת תמונות פוגעניות נגדה. תלונה אחרת הגיעה מכמה בנות כיתה שהלינו על סטיקרים פוגעניים בווטסאפ שיצרו נגדם בני הכיתה.

אבל דווקא הקורונה הוא הזדמנות שכן למשרד החינוך יש יתרון הפעם כאשר הוא עם גישה לכל הפלאפונים של התלמידים וההורים ושלח אליהם ללא סוף הודעות וקישורים – למה לא שולחים גם קישורים להרצאה איך לדבר עם הילדים, איך להיות מוגנים??"

 

סיגל שפיץ טולדנו, צוות מוגנות, הנהגת ההורים הארצית: "יש פער אדיר בין המציאות בשטח למה שמשרד החינוך חושב שהוא קיים. משהו כאן לא עובד. כמות הפגיעות גדלה, כמות הדיווחים גדלה, אך משרד החינוך עדיין בתכניות.  בעולם של פשיעה ופגיעות מיניות – המניעה דורשת הרבה משאבים והגיע הזמן – שגם משרד החינוך וגם מוקד 105 – יעברו למשהו אקטיבי. לשמוע שמתכננים זו לא תשובה. אנחנו חצי שנה לתוך משבר. מרגיש לי שכולנו מופקרים. הענישה היא קלה ומישהו צריך לתת את הדעת"

 

קובי רפאלי, מנהל תחום הטמעת טכנולוגיות במשרד החינוך: "ע"מ למנוע פגיעות וכדו', מורה שנכנסת לזום היא נכנסת עם משתמש של משרד החינוך – הגדרנו ככה שחייב שימוש בחדר המתנה ואפשר לאלץ קוד למפגש וכל הדברים האלו משמרים את האבטחה. אנחנו מבצעים כעת פיילוט בכמה בתי הספר שכברירת מחדל יהיה מפגש של משרד החינוך ורק מיש שיהיה לו הזדהות אחידה, יוכל להיכנס. לא יהיה ניתן להיכנס ללא שם משתמש וסיסמה שיונפקו על ידינו".

 

תמי אומנסקי, מנהלת המטה להגנה על ילדים במשרד החינוך סיפרה בדיון כי יחד עם צוות של 105, מכניסים את הידע המעודכן של המטה להגנה לתוך תכני הלימוד בעידן הקורונה למשרד החינוך, "זה לא עניינו רק של משרד החינוך אלא גם עניינה של המשטרה והפרקליטות ולכן אני נציגה בתוך המרכז למניעת אלימות ברשת שמרכזת מכל הגורמים ויוצרים יחד את המידע הנכון. הקלטנו שני שידורים להדרכה לילדים והורים על מוגנות ברשת – טרם שיגרנו את זה להורים בקישור לצפייה. זה יקרה בעתיד".

 

יועצת שר התקשורת, חן יעקבסון, אמרה בדיון כי בימים אלו הוקם צוות חשיבה מתוך המשרד לנושא הזה. "הצוות יושב בימים אלו ומגבש פתרונות . יש כאן דברים שדורשים חשיבה הנדסית מה אפשר לעשות, אך גם חשיבה הסברתית איך לקדם את המודעות. אנו יושבים על המדוכה. כיום יש חובה על כל חברות האינטרנט להציע למנויים בעת ההתקשרות שירות סינון אתרים בחינם. כבר היום יש אזהרות לנקיטת עיצומים בסך 2 מיליון ₪ לחברות שלא ביצעו את ההצעה ללקוחות".

 

מנהלת אגף הנדסה במשרד התקשורת, אתי שמואלי אמרה כי המשרד עושה פיקוח בחובה שלהם לפרסם ללקוחות אך למשרד אין את הכלים לדעת את רמת האפקטיביות של הסינון אותן מציעות החברות והן נסמכים בזה על גורמים חיצוניים.

 

פרסום

רפ"ק אילן מלכה, ראש חקירות רשת נוער ארצי: "לצערי הגעתי לבתים שנפגעו ע"י פדופילים ברשת – זה הדבר הנוראי ביותר שיכולים הורים לגלות שהילדים נפגעו ברשת ע"י אדם זר. זה מאוד פוגעני. אנחנו חייבים להראות להורים איך בהגדרות פשוטות כל הורה יכול לעשות לבד- חשבונות אינסטגרם שהוא פתוח לציבור זה סכנה לציבור. בקלי קלות ניתן להפוך את החשבון לחשבונות פרטיים. יש המון שמות ודמויות ואנשים שאורבים לילדים ברשת. ההורים חייבים ללמוד את הנושא.

אני פונה למשרד החינוך שאנחנו נעביר תכנים לילדים, להורים ולכל מי שרוצה. אנחנו מעוניינים להעביר את המידע לכולם. צמאים לכך שכל מה שאנו יודעים יעבור עד לאחרון התלמידים. אנחנו נמצאים בתקופה אחרת עכשיו ברשת וחייבים להגיע לכל אחד ואחת".

 

ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי: "הקורונה החריפה את הבעיה ויצרה אתגרים חדשים שמחייבים אותנו לעשות פעולה. אני שואף לגייס את כל המשאבים בעניין ומוכן להציע את העיר שלי כפיילוט בנושא שהחוקה והאכיפה ברשת החברתית תגדל – כיום זו לקונה. בחוויות האישיות שלי בעירייה, אני רואה שזה נושא פרות כששמים על זה דגש".

 

יזם ההייטק, זוהר לבקוביץ סיפר בדיון על פיתוח התוכנה שלו שמאפשר לצמצם משמעותית ביותר את הפגיעה ברשת ובפרט לנוער. לדבריו,  "בתוכנה שלנו אנחנו סורקים תמונות והודעות קוליות – ונותנים הוראה לרשת 'יוזר זה מסוכן ויש לחסום אותו' ואנחנו עובדים ככה עם מרבית המשטרות בארה"ב. ניסינו להציע את זה בארץ גם בחינם! אך לשווא. וכל זה מסיבה רגולטורית שאף אחרי שאנו עושים זאת למטרות חסימה, ע"פ החוק, אסור לנו לראות את אותם תכנים פדופילים. שינוי קטן בחוק בעניין זה, יכול להציל אלפי ילדים מפגיעות. מאותה סיבה, גם פייסבוק וגם ווצאפ לא יכולים לנטר חומרים פדופילים בישראל כי אסור להם. זה הזוי. בארה"ב נמצאו כבר על ידינו 130,000 פדופילים זוהו דרך התוכנה והוסרו מהרשת. עוד בלי התוכנה, חייב להיות שחוק הגנת הצרכן ייקבע שכל אפליקציה שיוכלו להוריד בישראל יהיה מנגנון ברור שינטרל פעילות מסוכנת כזאת ברשת. זו לא עבודה קשה וכל אפליקציה תדע לעשות זאת".

 

לצד לבקוביץ, הציגו בדיון אף נציגי החברות הדרן, רימון, נטספארק, מיקרוספט ו'בוסקו' את היכולת שלהם לסנן בצורה איכותית ואפקטיבית עד כדי הגנה מושלמת עבור הילדים ברשת. נויה בלזר, תלמידת כיתה י' מאורט פסגות בכרמיאל סיפרה בדיון על התכנית שומרים מסך שפיתחה להגנה וחוה דור סופרמן על הטכנולוגיה שפיתחה לאיתור וניתוח מצוקה נפשית ברשת. לדברי דור סופרמן, "כל בעלי האתרים חרדים בכל יום מהאובדנות הבאה שתהיה באמצע הלילה. לאף מנהל אתר ועמותה אין כח אדם שיכול לעשות זאת ידנית ואת הניטור יש לעשות טכנולוגית. הפיתוח בעברית שלנו, מאפשר לכל בעל אתר לזהות מצוקה. ההתקדמות בכך תלויה רק במדינות הממשלתית בנושא".

 

 

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

מצלמת המעקב במרחב הציבורי - עד לאן הן מצליחות לחדור לנו לפרטיות

18 ביולי 2024

דאסו סיסטמס בסלון האוירי בפארנבורו 2024: התאומים הוירטואליים, חוויות יצירתי...

18 ביולי 2024

ראשי המגזר עסקי מתאחדים ויפעלו מעתה יחד

18 ביולי 2024

פיקוד העורף והמגזר העסקי פועלים בשיתוף פעולה למען מוכנות לחירום

15 ביולי 2024

נפתח מפעל בטרי Batte-Re למחזור סוללות ליתיום-יון בדימונה

15 ביולי 2024

הטקסונומיה הישראלית לסיווג פעילויות כלכליות בנות-קיימה, לפי תרומתן למטרות ה...

11 ביולי 2024

מצלמת המעקב במרחב הציבורי - עד לאן הן מצליחות לחדור לנו לפרטיות

18 ביולי 2024

דאסו סיסטמס בסלון האוירי בפארנבורו 2024: התאומים הוירטואליים, חוויות יצירתי...

18 ביולי 2024

ראשי המגזר עסקי מתאחדים ויפעלו מעתה יחד

18 ביולי 2024

פיקוד העורף והמגזר העסקי פועלים בשיתוף פעולה למען מוכנות לחירום

15 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים