מצ'ארלי צ'אפלין ועד למהפכה התעשייתית העכשווית, הצ'אט של OpenAI, ChatGPT למנהלים בניהול בכיר

קולות בתעשייה,

בחודשים האחרונים השיח על כוחו השנוי במחלוקת של ה- ChatGPT
עלה מדרגה. מנהלים בכירים רבים במשק הביעו עניין, הורידו את הצ'אט הכי מדובר בתעשייה, והתחילו להתנסות ולקחת חלק במהפכת ה-AI  שעושה לה גלים, לא רק בתעשייה בישראל, אלא גם בעולם כולו.

כדי להבין טוב יותר את ההשפעה של מהפכה זו על עולם העבודה בכלל, ועל מנהלים בכירים בפרט, פניתי אל הגב' פנינה קרן, שכיהנה כאחת המנהלות הבכירות במשק הישראלי כסמנכ"לית משאבי אנוש בבנק ישראל ובאוניברסיטת בן גוריון, והובילה בין היתר תהליכים חדשניים באמצעות הטמעת מערכות טכנולוגיות למשאבי אנוש, וניהול יעיל של תקציבים העולה על 15 מיליון ₪.

כמי שכל העת מחפשת וחיפשה כלים טכנולוגיים שיסייעו למנף את תחום משאבי אנוש, כולל בניית אסטרטגיה עתידית, שימור כישרונות וגיוס בהתאמה לעולם העבודה המשתנה, חיוותה את דעתה האובייקטיבית, הכנה והמקצועית בנושא:

פרסום

"מאותם קולות, אי אפשר כבר להתעלם, הסקרנות גברה בסוף, ניסיתי לעבוד עם ה- ChatGPT ועולם חדש נפתח בפני, לא יאומן!

יצאתי למסע שסופו רחוק מלהסתיים."

השינוי כבר כאן,

"כלי זה מייצר הזדמנויות ומאתגר את הסקרנות האינטלקטואלית.

בהשוואה לשימוש היום יומי שלי בגוגל, שבו חיפשתי בעצמי את המידע, מה שחייב מיומנויות חיפוש, יכולת עיבוד והסקת מסקנות מפותחות ,נוסף לי "חבר חדש" שעושה זאת בצורת שיח ומנגיש לי תוך שניות את המידע, באופן של מענה על שאלות ובקשות בצ'אט.

הכלי מדהים, ומאפשר לאנשי משאבי אנוש ומנהלים בתפקידים בכירים המתמודדים עם תחומי אחריות מורכבים ומגוונים המאופיינים בלחץ רב, לנהל ביעילות אישית רבה יותר את המשימות, לקבל תוצרים טובים יותר ולחסוך זמן.

התוצאה תוביל לקבלת החלטות נכונה ואיכותית יותר.

מבין השימושים הרבים שלו ניתן לאתר מחקרים ונתונים על נושא, ואף לבקש להציג סיכום שלהם, לסכם מאמר, להציע פתרונות חדשניים לתחום ,לזהות הזדמנויות באמצעות הגדרת בקשה מדויקת, הצגת נתונים, לנסח תוכן באופן מסוים(שיווקי, רשמי), להוות טריגר להתחלת הבנה ואיסוף ידע של נושא חדשני, או לעבודות אדמיניסטרטיביות בסיסיות כמו: ניסוח מכתבים.

את הזמן היקר שנחסך נמיר בזמן שיופנה לייצר תוצרים איכותיים, חדשניים ומקצועיים, ובאיכות גבוהה יותר.

התוצרים מנותחים ומותאמים למטרה ממוקדת, וכן מזוקקים ומונגשים לאחר שיח מתמשך של שאלות והתאמות אתו עד אשר התוצר מספק את הצורך, ואף יותר ממה שיכולתי לקוות, ותוך זמן קצר ביותר."

"זמנים מודרניים",

אי אפשר שלא להיזכר בסרט "זמנים מודרניים" שיצא לאקרנים בשנת 1936 בשיאו של השפל הכלכלי של ארה"ב, אותו ביים צ'ארלי צ'אפלין שהוא גם כוכב הסרט. אי אפשר שלא להיזכר בעובדים של פס היצור שהופכים למכונות אוטומטיות מפוקחות.

בינה מלאכותית, האומנם?

האנשה היא מילה מוכרת בספרות, הצ'אט של OpenAI, ChatGPT יוצר שיח באופן כל כך מותאם ומדויק(אם למדנו את השפה שלו, ניסחנו והתאמנו את השאלות בצורה נכונה) באופן שמרגישים שמתייעצים וחושבים עם קולגה או עמית מקצועי בתחום הנשאל, ולא תאמינו עד כמה מקצועי.

במאמר שפורסם ב- scientific American אוזכר מחקר שפורסם ב-preprint medRxiv שם בחנו רופאים וצוות מחקר 48 מקרים מאומתים, נפוצים וחמורים של מחלות ובחנו את מידת האבחנה. הצ'אט של OpenAI, ChatGPT

ענה על הדיאגנוזה הנכונה באבחנה ב-88% מהמקרים, רופאים צדקו ב-96%.

פנינה קרן ממשיכה ואומרת: "הרגשתי שההתייעצות נעשית עם אדם אינטליגנטי ביותר שמנהל איתי דו שיח על הרעיונות והיוזמות שאני רוצה לקדם ולא התפניתי עד עכשיו לפתח. הוא מילא את חלקו בסיעור המוחות והרבה מעבר לכך פיתח רעיונות שלא ידעתי כיצד להתחיל איתם וסייע להתוות דרך, כשנשאל איזה מידע קיים על הרעיון שהצגתי? האם קיים כבר רעיון כזה? מה הבנצ'מרק הקיים? התשובות היו מפתיעות ומגוונות."

מנהלים בכירים כבר לא לבד בצמרת,

פנינה קרן ממשיכה ומספרת:" השימוש האינטנסיבי בכלי זה, הרגיש לי שהצ'אט הפך

"לחבר" איכותי להתייעץ אתו, בבדידות הניהולית בצמרת, מכל מקום ובכל זמן וללא תנאים ושיפוטיות.

ימים יגידו,

בעוד עולות השאלות ברשתות התקשורת הגדולות: האם הבינה המלאכותית "תחסל את האנושות", בכל הנוגע לעולם העבודה, תוביל לפיטורים המוניים וצמצום משרות.

לדעת פנינה קרן:"
התהליך עוד רחוק מלהסתיים ועוד מוקדם להקדים חזון למועד. אך בינתיים הגעתי לכמה מסקנות פרקטיות מתוך התנסות זו, שחשוב להכיר אותם, דבר שעשוי להשפיע על הזהירות והביקורתיות הנדרשת כדי להשתמש בצורה מושכלת בכלי.

ראשית, הכלי עושה את צעדיו ההתחלתיים, אך הפוטנציאל המשלים בשימוש בו רב למנהלים בכל הדרגים. הוא מהווה עבורי כלי והוא לא בא להחליף מנהלים

שנית, יש כמה מיומנויות שנדרשות לשימוש מחד. ומאידך , יחד מתפתחות עם השימוש. העיקריות שביניהן:

סקרנות אינטלקטואלית

ביקורתיות ובדיקת הנתונים והתוצרים

לדעת לשאול שאלות חכמות ומדויקות

אנגלית ברמה טובה מאוד ומקצועית ו/או לדעת להשתמש בתכנת תרגום. הצ'אט של OpenAI, ChatGPT בעברית אינו מקנה את התוצאה המיטבית שאפשר להפיק מהכלי.

למידה מתמדת כדי לשפר ולדייק תוצרים, להכיר וללמוד את "השפה שלו" ואיך למקסם את יכולותיו.

"צניעות "על מנת להיעזר בצד ג' כדי להשביח את היכולת להפיק ממנו את התוצאות המיטביות.

פרסום

סיכון או סיכוי,

ברמת הסיכונים, חשוב מאוד להכיר את הסיכונים הנלווים: כמו העתקת חומר הכרוך בהפרת זכויות יוצרים, שימוש בחומרים ללא בדיקה האם המידע מהימן ונכון(יש לו גם טעויות והטיות), אתיקה בשימוש בחומרים, חלק מהחומרים עדכניים משנת 2021, גרסאות מתקדמות יעודכנו בעתיד, לגבי שפת השימוש, אפשר להשתמש בעברית אך התוצרים פחות מקיפים ומדויקים(ולכן אני ממליצה להשתמש בכלי תרגום ולעבוד בשתי השפות למי שלא מספיק מיומן בשפה האנגלית) ועוד.

לסיכום,

אני מאמינה שה- ChatGPT מהווה מעין רשת עבודה אפקטיבית המשלימה את הגורם האנושי, שלימים רק ימשיך ויתפתח".

 

כותבת מאמר הדעה,

עו"ד שרון הר זהב,

מפתחת מיזם פלטפורמת לימוד דיגיטלית בתחום התעסוקה והעסקים ללימוד פרקטיקות ניהוליות, פרקטיקות ארגוניות ומיומנויות בעולם העבודה, שמועבר על ידי מנהלים בכירים במשק הישראלי לפיתוח עובדים ומנהלים.
מקבוצת אל הנכס

בשיתוף עם
פנינה קרן שכיהנה כסמנכ"לית משאבי אנוש באוניברסיטת בן גוריון ובבנק ישראל ומומחית לפיתוח יכולות ההון האנושי ויצירת אימפקט ארגוני

לשון זכר כמוה כלשון נקבה

 

קישור למחקר ב- medRxiv
להוסיף קישור

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2023.01.30.23285067v1

scientific American

https://www.scientificamerican.com/article/ai-chatbots-can-diagnose-medical-conditions-at-home-how-good-are-they/

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

חושבים על שינוי קריירה? הנה שלושה טיפים מנצחים שמובילים לקידום קריירה ולצמי...

3 באפריל 2024

קליטה נכונה של חיילי מילואים בחזרה לשגרה.

20 בפברואר 2024

חיפוש עבודה בזמן מלחמה

28 בנובמבר 2023

מי מפחד מפוליטיקה ארגונית?
ניהול זמן נכון - טיפים לניהול זמן נכון
איך לבקש העלאת שכר
חושבים על שינוי קריירה? הנה שלושה טיפים מנצחים שמובילים לקידום קריירה ולצמי...

3 באפריל 2024

קליטה נכונה של חיילי מילואים בחזרה לשגרה.

20 בפברואר 2024

חיפוש עבודה בזמן מלחמה

28 בנובמבר 2023

מי מפחד מפוליטיקה ארגונית?
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים