מחצית ממפעלי התעשייה לא קיבלו שום סיוע ממשלתי פרט להקלה בארנונה

נשיא התאחדות התעשיינים בוועדת הכלכלה: מחצית ממפעלי התעשייה לא קיבלו שום סיוע ממשלתי פרט להקלה בארנונה

הדברים נאמרו בדיון מיוחד במסגרת הטיפול הרצוף של ועדת הכלכלה במשבר הקורונה; מנכ"ל מאיר בייגל: אנחנו הולכים לאבד 80% מהמפעלים הקטנים והבינוניים והמשך יהפוך ריכוזי; היו"ר מרגי קרא לממשלה לצאת במסע הסברה לרכישת "כחול לבן"

במסגרת הטיפול הרצוף שמקיימת ועדת הכלכלה אחר ענפי המשק השונים שנפגעו בקורונה, אותו מוביל היו"ר ח"כ יעקב מרגי, התכנסה היום הוועדה לישיבה מיוחדת שעסקה בהשלכות הקורונה על התעשייה הישראלית. היו"ר מרגי פתח ואמר כי התעשייה הישראלית היא אחד ממנועי הצמיחה של המשק, ולכן ראתה הוועדה לנכון לעמוד מקרוב על השלכות הקורונה והשפעתה על הענף.

מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, דוד לפלר, אמר כי התעשייה במשק המשיכה לתפקד גם בתקופה האחרונה, ולכן יש חשיבות עליונה לשקם כמה שיותר מהר את מה שנפגע ולאפשר לה לחזור לעצמה. המשנה למנכ"ל, נעמה קאופמן פס, הוסיפה כי יש ירידה בביקוש גם בארץ וגם בעולם, וזה הדבר המשמעותי ביותר שהביא לפגיעה בתעשייה. עם זאת, לדבריה יש פעילות מוגברת בענפי תעשיה אחרים. היא הוסיפה כי 80% מהעובדים בתעשייה ממשיכים לעבוד כרגיל, 3% עובדים מהבית, 3% בחל"ת ועוד 5.7% פוטרו.

פרסום

נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, אמר כי התעשייה היא המעסיק הגדול ביותר בפריפריה, וציין כי התעשיינים בחרו לשמור על עובדים למרות הפגיעה בפדיון. גם הוא ציין כי הפגיעה העיקרית בתעשייה נובעת מירידה בביקושים בשוק המקומי, ואמר כי כמחצית מהפגיעה נובעת מכך. הוא הוסיף כי חוץ מסיוע בארנונה וקרן הלוואות התעשיינים לא קיבלו שום דבר מהממשלה – ולמעשה טען כי מחצית ממפעלי התעשייה לא קיבלו שום סיוע ממשלתי פרט להנחה בארנונה. "האוצר חייב להבין שהתעשיינים מדממים ומפסידים. חוסר החכמה הזה יביא אותנו למדינה מתפתחת", אמר. לדברי תומר, צריך לפצות כל עסק שספג ירידה של יותר מ-25% במחזור, להפחית עלויות, לקדם רכש מקומי ורכש גומלין, להפחית רגולציה ולקדם הכשרות מקצועיות והעסקה חלקית.

סגן הממונה על התקציבים באוצר, אסף וסרצוג, אמר מנגד כי התעשייה היא המגזר שעומד במקום השני מבחינת היקף הסיוע הממשלתי שקיבל, אחרי המסעדות. עוד טען וסרצוג כי לפי הנתון הרשמי האחרון של הלמ"ס האבטלה עומדת על 10.7% בלבד, כ-420-430 אלף מובטלים ולא כפול מכך כפי שעולה בדיווחים אחרים. הוא הוסיף כי התעשייה המשיכה לעבוד בכל התקופה האחרונה. לדבריו, לא נכון לפצות על ירידה במחזורים כשאין ביקוש, ולכן הממשלה מוודאת שעסקים יוכלו להישאר עם הראש מעל המים עד יעבור זעם. "מה שתומר רוצה זה שנעביר כסף לתעשייה כדי שתחזיק פעילות למרות שאין ביקוש", אמר.

באשר לרכש כחול לבן ורכש גומלין אמר וסרצוג כי מי שניסה להציג את אגף התקציבים כמתנגדים להחלטת ממשלה וראש הממשלה, עשה מעשה שלא יעשה. "להרחבת רכש גומלין והעדפת תוצרת הארץ יש משמעות גדולה וצריך לקיים על זה דיון. המדינה התחייבה בהסכמים לבטל לחלוטין את רכש הגומלין עד 2029. מי שאחראי על המכרזים זה אגף החשב הכללי ולא אנחנו", אמר.

סגנית נשיא התאחדות התעשיינים, ח"כ לשעבר איילת נחמיאס ורבין, אמרה כי בכל העולם כלכלות מעדיפות תוצרת מקומית בתקופה הזו, בעוד שבישראל מה שקיים בחוק באשר לרכש גומלין לא נאכף. לדבריה, החל"ת היה פתרון מהיר ולא נכון, ובמשבר הבא אסור לנתק את הקשר בין המעסיקים לעובדים.

ח"כ אנטאנס שחאדה אמר כי צריך שיתוף פעולה במיוחד בתכנית להסבה מקצועית למורים ומורות מובטלים. ח"כ יבגני סובה אמר כי לפעמים משבר יכול להוביל לשינוי שהוא גם הזדמנות לתעשייה, וצריך להסתכל גם על זה ולא רק על הפיצויים.

פרסום

מנכ"ל מפעל מאיר בייגל, גלעד זילברברג, אמר כי התעשיינים נמצאים "על הקשקש". הוא הוסיף: "יש פה חוסר הבנה בסיסית של המצב שלנו. נכנסנו למשבר במצב קשה של התעשייה המקומית ואנחנו היום במצב מאוד קשה. יש ירידה בביקוש גם למזון. השוק המוסדי התרסק והוא מהווה 50% מהביקוש. מפעל שעובר ל-60% עבודה עובר להפסד, רוב ההוצאות הן קבועות. ב-60% אני כבר מת. מה קיבלנו? כלום. אנחנו הולכים לאבד 80% מהמפעלים הקטנים והבינוניים בישראל ולהיות משק סופר ריכוזי. מישהו צריך לשמור על התעשייה הקטנה והבינונית".

היו"ר מרגי סיכם את הדיון ואמר כי הוועדה תומכת בקידום התעשייה כמרכיב חשוב בכלכלה הישראלית, במיוחד בתקופת הקורונה. הוועדה אף שיבחה את התעשיינים שבחרו לשמור על העובדים למרות הירידה בפדיון ובביקש, וציינה בפניה כי מרבית תכניות הסיוע לא נתנו מענה למפעלים. היו"ר מרגי הוסיף כי "גם פגיעה בינונית במפעלים לאורך זמן היא קטלנית, ותגרום לעלייה באבטלה בעיקר בפריפריה. לכן הוועדה ממליצה למשרדי האוצר והכלכלה לגבש צעדים מעשיים ליישום מדיניות הממשלה לקידום רכש מקומי מתקציבים ציבוריים, וכן לצאת למסע הסברה לציבור לרכישת 'כחול לבן'. עוד ממליצה הוועדה למשרד העבודה והרווחה לאתר מתאימים לתעסוקה בתעשייה ולהכשיר אותם, כמו כן ממליצה הוועדה לבחון את תכנית החל"ת ולאפשר חל"ת חלקי וכן ממליצה הוועדה למשרדי הממשלה לדון עם הנהלת התאחדות התעשיינים על התאמת תכניות הסיוע לאופי הפגיעה בתעשייה".

 

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

3 מיליון שקלים בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מיל...

15 במאי 2024

שון פז, רד האט: "הקוד הפתוח ישנה את תעשיית ה-AI כפי ששינה את תעשיית התוכנה"

9 במאי 2024

ניהול פרויקטים אדריכליים מורכבים בפלטפורמת 3DEXPERIENCE של דאסו סיסטמס

8 במאי 2024

יגובש מודל למימון המחקר הרפואי בישראל

2 במאי 2024

400 מיליון שקל יושקעו בקידום ובפיתוח תעשיית המיחזור בישראל

1 במאי 2024

העדפה של 15% במכרזי משרד הביטחון למפעלים שנאלצו לעבור לפעול מחוץ לאזורי קו ...

24 באפריל 2024

3 מיליון שקלים בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מיל...

15 במאי 2024

שון פז, רד האט: "הקוד הפתוח ישנה את תעשיית ה-AI כפי ששינה את תעשיית התוכנה"

9 במאי 2024

ניהול פרויקטים אדריכליים מורכבים בפלטפורמת 3DEXPERIENCE של דאסו סיסטמס

8 במאי 2024

יגובש מודל למימון המחקר הרפואי בישראל

2 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים