לא הרבה חברות מודעות לכך, אבל במקרה של נזקים, ניתן גם להגיש ייצוגיות כנגד פייסבוק בבתי המשפט בישראל

דניאל בכר, שותף מנהל במשרד עורכי הדין GBK ומומחה בליטיגציה מסחרית: "כשחברות ועסקים משתמשים בפייסבוק, אינסטגרם או וואטסאפ  עבור שימושים עסקיים שונים, הם חותמים על כך שהם יודעים שאותן חברות לא אחראיות לפגיעה בעסק במצבים של תקלות. עם זאת, תנאי השימוש עליהן הם חתומים, לא מגבילים לחלוטין את האפשרות לתביעה. ראשית, יש לבחון את נסיבות האירוע ואת השתלשלות האירועים שגרמה לתקלה, שפייסבוק הודתה בקיומה. למעשה, השאלה המשפטית המרכזית שצריכה להיבחן במקרה זה, היא האם פייסבוק יכלה למנוע את התקלה שנגרמה? והאם הנהלים שסיגלה לעצמה מבעוד מעוד היו מחמירים מספיק בהתבסס גם על האחריות הכבדה שמוטלת עלייה, כאשר מספר עצום של עסקים בכל רחבי העולם מתבססים על שירותיה. על פייסבוק יהיה להוכיח שהנזק היה בלתי נמנע ושלא היה לה שליטה עליו.

בהנחה שיוחלט פייסבוק יכלה למנוע את התקלה, אותם עסקים יצטרכו להוכיח את היקף הנזק שנגרם להם. עסקים רבים נשענים על השירותים השונים של פייסבוק, אינסטגרם או וואטסאפ עבור שירות הלקוחות שלהם, מכירה, פרסום ועוד, ולקוחות שלא מקבלים מענה מיידי בגלל תקלה כזו או אחרת עלולים לעזוב ולהסב נזקים כספיים לאותם העסקים. השלב הראשון שכל חברה או עסק שנפגעו צריכים לעשות, הוא לתעד עד כמה שאפשר את היקפי הפגיעה,  פניות של לקוחות שלא נענו, אובדן הכנסות מרכישות אונליין וכל נזק ישיר ועקיף שניתן לכמת אותו.

לא הרבה חברות מודעות לכך, אבל במקרה של נזקים, ניתן גם להגיש ייצוגיות כנגד פייסבוק בבתי המשפט בישראל, שכן בהחלטה שהתקבלה באוגוסט 2020 ע"י ביהמ"ש המחוזי בת"א אושרה הגשת תביעה ייצוגית שהגישו 2 משתמשי הרשת החברתית שעמודם הושבת, ללא התראה וללא אפשרות לערער על כך.

נקודה נוספת יש לתת עלייה את הדעת היא מדוע השירותים השונים של פייסבוק, אינסטגרם ווואטסאפ נסמכים על אותם שרתים ומדוע הן אינן יחידות עצמאיות שלא תלויות אחת בשנייה. שכן, תלות זו יוצרת מצב בו לקוח שמקדם את העסק שלו באמצעות האינסטגרם צריך לשאת בנזק אם השרתים של פייסבוק נפלו, חברה שהוא כביכול לא התקשר מולה ולא צורך את השירותים שלה.

פרסום
פרסום

יש לציין, שכל הנאמר פה הוא מידע כללי מבלי לבחון לעומק את הנסיבות ואת פרטי המקרה הספציפי הזה, ועל כל עסק שנפגע בעקבות אותה התקלה, להתייעץ עם עו"ד מוסמך, הבקיא בתחום זה, שיוכל לתת לו ייעוץ משפטי בהתאם לנסיבות, לדין הקיים ולהוכחת נזקים מצידו.

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

3 מיליון שקלים בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מיל...

15 במאי 2024

שון פז, רד האט: "הקוד הפתוח ישנה את תעשיית ה-AI כפי ששינה את תעשיית התוכנה"

9 במאי 2024

ניהול פרויקטים אדריכליים מורכבים בפלטפורמת 3DEXPERIENCE של דאסו סיסטמס

8 במאי 2024

יגובש מודל למימון המחקר הרפואי בישראל

2 במאי 2024

400 מיליון שקל יושקעו בקידום ובפיתוח תעשיית המיחזור בישראל

1 במאי 2024

העדפה של 15% במכרזי משרד הביטחון למפעלים שנאלצו לעבור לפעול מחוץ לאזורי קו ...

24 באפריל 2024

3 מיליון שקלים בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מיל...

15 במאי 2024

שון פז, רד האט: "הקוד הפתוח ישנה את תעשיית ה-AI כפי ששינה את תעשיית התוכנה"

9 במאי 2024

ניהול פרויקטים אדריכליים מורכבים בפלטפורמת 3DEXPERIENCE של דאסו סיסטמס

8 במאי 2024

יגובש מודל למימון המחקר הרפואי בישראל

2 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים