"כסף מהמפרץ הפרסי וטכנולוגיה ישראלית: שילוב מנצח שיכול להביא לפיתוח תרופות"

כך אומר אורי חושן, מנכ"ל החממה הטכנולוגית VLX

 

רוחות השלום הנושבות מהמפרץ הפרסי בתקופה האחרונה יכולות להביא משב מרענן ואפילו סערה של ממש בתחום הביומד בישראל. לאיחוד האמירויות, בחריין ולשאר נסיכויות הנפט יש הון רב שנצבר בקרנות עושר ממשלתיות ובגופים פרטיים בעיקר בזכות הנפט. יש להן גם רצון משמעותי לפתח את הכלכלות שלהן ולהכניס בהן חדשנות טכנולוגיות, על מנת שלא להיות עוד תלויות לחלוטין בתעשיית הנפט.

אורי חושן, מנכ"ל החממה הטכנולוגית VLX: "הפוטנציאל לשיתוף פעולה עם החדשנות הישראלית גדול. כדאי לשים לב גם לפוטנציאל של תחומי מדעי החיים והביולוגיה החישובית – שם יש שילוב מנצח שיכול להביא לפיתוח תרופות, גם לסרטן".

פרסום

הצורך בעולם בתרופות יעילות ובטוחות יותר, במחירים סבירים, גדל ככל שאוכלוסיית העולם גדלה ומזדקנת ובמיוחד בעולם המערבי. השנה, עם התפרצות משבר הקורונה, הצורך בחדשנות בתחום הביומד גדל עוד יותר והעולם משווע לפיתוחים מהירים בתחום הרפואה.

בישראל קיימת חדשנות אמיתית בתחומי הביומד. עם זאת, בהשוואה לארה"ב, מיזמים טובים בתחומי מדעי החיים סובלים לעיתים קרובות מחוסר כרוני במימון, וכשהם מגייסים, מדובר בסכומים נמוכים משמעותית ממיזם דומה בארה"ב. במקביל, האקדמיה בישראל מצוינת וחדשנית, אך תקציבי המוסדות לא יכולים להתחרות בסביבות המחקר האקדמי בחו"ל.

אורי חושן, מנכ"ל החממה הטכנולוגית VLX: "הסכמי השלום עם איחוד האמירויות ובחריין יכולים להיות שעת כושר למהפכה בתחום הביומד בישראל. אני פוגש ברחבי הארץ חוקרים עם רעיונות מבריקים לפיתוח של תרופות וטכנולוגיות מדהימות, כאלו שיכולות לשפר ולהציל חיי אדם. הרבה פעמים חברות טובות נסגרות בגלל היעדר מימון המוכן לקחת סיכון, וכך טכנולוגיות עם פוטנציאל עצום יורדות לטמיון".

פיתוח תרופה אורך זמן רב, החל משלב המחקר, הפיתוח הכימי של החומר במעבדה, אח"כ ניסויים פרה-קליניים בבעלי-חיים ובהמשך מחקר קליני בבני-אדם שכולל 3 שלבי מחקר (בטיחות, יעילות ואפקטיביות). לרוב, תרופה מגיעה לשוק לאחר יותר מ-10 שנים של עבודה והשקעה ענקית של מעל למיליארד דולר. לכן קשה מאוד להקים חברות לפיתוח תרופות כשהמשאבים הכספיים מוגבלים.

פרסום

מדינות המפרץ נהנות מאז המחצית של המאה ה-20 ממטבע זר רב שנכנס לכיסיהן ממכירת נפט, אך בשנים האחרונות הן התחילו לפזר את השקעותיהן ברחבי העולם. איחוד האמירויות ובחריין רוצות להיהפך למדינות מובילות טכנולוגית, במגוון תחומים. המגמה של גיוון תיק השקעות בחו"ל מגיע על רקע ירידה בעתודות הנפט ופיתוחים טכנולוגים כמו למשל המכונית החשמלית של חברת טסלה שעשויה לייתר את השימוש בבנזין לנסיעה ברכב.

לאיחוד האמירויות, כווית, בחריין, קטר, סעודיה ועומאן יש רזרבות של טריליוני דולרים שהן השיגו ממכירת נפט במשך השנים והן מעוניינות להשקיע את הכסף הזה בעתיד. הנפט הוא העבר והטכנולוגיה והביומד זה העתיד.

בחלק מנסיכויות המפרץ מייצרים כבר היום תרופות, אבל התוכנית האסטרטגית שלהן היא לעשות קפיצה לכיוון החדשנות והיום יש הזדמנות להקמת תשתיות וסטארטאפים משותפים שיהיו בישראל ובמפרץ הערבי.

אורי חושן, מנכ"ל החממה הטכנולוגית VLX: "פירות השלום עם איחוד האמירויות ובחריין ובהמשך עם מדינות נוספות במפרץ הפרסי יכולים להיות קטר צמיחה של סקטור הביומד ואולי יביאו לפיתוח תרופות רבות שיצילו אנשים רבים ברחבי העולם".

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

3 מיליון שקלים בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מיל...

15 במאי 2024

שון פז, רד האט: "הקוד הפתוח ישנה את תעשיית ה-AI כפי ששינה את תעשיית התוכנה"

9 במאי 2024

ניהול פרויקטים אדריכליים מורכבים בפלטפורמת 3DEXPERIENCE של דאסו סיסטמס

8 במאי 2024

יגובש מודל למימון המחקר הרפואי בישראל

2 במאי 2024

400 מיליון שקל יושקעו בקידום ובפיתוח תעשיית המיחזור בישראל

1 במאי 2024

העדפה של 15% במכרזי משרד הביטחון למפעלים שנאלצו לעבור לפעול מחוץ לאזורי קו ...

24 באפריל 2024

3 מיליון שקלים בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מיל...

15 במאי 2024

שון פז, רד האט: "הקוד הפתוח ישנה את תעשיית ה-AI כפי ששינה את תעשיית התוכנה"

9 במאי 2024

ניהול פרויקטים אדריכליים מורכבים בפלטפורמת 3DEXPERIENCE של דאסו סיסטמס

8 במאי 2024

יגובש מודל למימון המחקר הרפואי בישראל

2 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים