יום כחול לבן בוועדת המדע: קידום התעשייה הישראלית באמצעות חדשנות מבוססת מידע

 

 יו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב: "תעשיות מתקדמות טכנולוגיית צריכות לקבל חיזוק ותמיכה ממשלתית ויש לתכנן עבורן מסלולי הכשרה מקצועית גם לאוכלוסייה המבוגרת"

 במסגרת ציון יום כחול לבן בכנסת קיימה  ועדת המדע והטכנולוגיה דיון בנושא: תעשייה מבוססת נתונים – העלאת הפריון בתעשייה המסורתית על ידי שימוש במאגרי מידע (ביג-דאטה). בישיבה נטלו חלק נציגי משרדי האוצר הכלכלה והתעשייה, רשות החדשנות, התאחדות התעשיינים וחברת גוגל.

יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב פתח את הדיון: "אנו בפתחה של תעשיה רבת שינויים שללא ספק הביג דאטה יהיה החלק המרכזי בה. אם אנו מעוניינים שהתעשיות יתקדמו טכנולוגיית, הן צריכות לקבל חיזוק ותמיכה ממשלתית. זוהי הסיבה שכינסו את הוועדה ביום ציון כחול לבן – היתרון הישראלי של התעשייה חייב להיות רלוונטי גם היום וזה יכול לקרות רק באופן הזה. את הדרך להצלחת העלאת הפריון בתעשייה המסורתית על ידי שימוש במאגרי מידע, יש לעשות בצורה מושכלת עם הסדרת כל נושא השימוש בביג דאטה וכן יש למשרד הכלכלה לתכנן עבור התעשייה מסלולי הכשרה מקצועית תואמים".

פרסום

 

יו"ר הוועדה ח"כ מקלב הדגיש כי את ההצלחה בחיזוק התעשייה הוותיקה על ידי הכנסת טכנולוגיות יש לעשות מתוך חשיבה ודאגה לאוכלוסייה המבוגרת יותר שכל העניין הטכנולוגי פחות מוכר לה. "אם נהפוך את הכל לטכנולוגי בלי היערכות נכונה, לא הרווחנו כלום – אנשי תעשייה ותיקים יצאו מחוץ למעגל. החכמה היא להתאים ולדאוג למסלולי הכשרה מקצועית לכל הגילאים. רק ככה נשמור על ההון האנושי ועל ההצלחה הטכנולוגית של ישראל".

 

ד"ר עומר אפלבאום, המדען הראשי במשרד הכלכלה אמר בוועדה כי "ישראל נמצאת במקום ראשון במו"פ אך רק במקום ה20 בתל"ג; חייבים להניע את הכלכלה הישראלית באמצעות טכנולוגיה". לדבריו הצרוך הנכון לקדם את ההשקעה הטכנולוגית בתעשייה היא כפי שרשות החדשנות עושה זאת, "היזמים יודעים טוב יותר לאן השוק הולך הרבה יותר מהממשלה ולכן צריך לכוון שהממשלה תשקיע במקומות שהיזמים רואים לנכון להשקיע".

במרכז הדיון הוצגה תכנית שהשיקו משרד האוצר, הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, התאחדות התעשיינים וחברת Google – "DDL תעשייה עתירת דאטה". התוכנית מקנה לעסקים קטנים ובינוניים כלים טכנולוגיים מתקדמים לשיפור הפריון וייעול תהליכי הייצור וכוללת סדנה להנהלה הבכירה של החברה וקורס דאטה אנאליסט לעובדים שייבחרו וכן ליווי מקצועי לתהליך יישום מסקנות מחקר הנתונים. במצגת בוועדה הוצגו 15 המפעלים שנבחרו להוביל את התכנית ובדיון בוועדה סיפר מר גונן לצטר מחברת וויפרו לחלקי מטוסים על העזרה הגדולה שקיבל מאז שהחברה החלה בזכות התכנית לשלב שימוש בביג דאטה.

נתנאל היימן, ראש אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים, סיפר על התכנית: ״מדובר על שת"פ ייחודי בין GOOGLE , משרד האוצר, משרד הכלכלה והתעשייה, להתאחדות התעשיינים.

מדובר בסנונית הראשונה מתוכנית נטו תעשייה שאושרה לאחרונה וכוללת צעדים להגברת הפריון בתעשייה וחיזוק החינוך הטכנולוגי בישראל. מדובר בבשורה של ממש עבור התעשייה. מדובר בעידן חדש של חדשנות מבוססת המידע (DDI) ופריצת דרך חדשנית בהטמעת החדשנות במפעלי התעשייה בישראל".

פרסום

היימן הוסיף כי "על המפעלים בישראל לנצל את מאגרי המידע והנתונים שברשותם להגדלת הפריון והתפוקה. במחקר שנעשה בנושא עלה כי עלייה בחצי ציון במדד ה -DDI יגרום לצמיחה של העסקים. אני סבור כי ה DDI עשוי להוות תמריץ וזרז משמעותי להטמעת טכנולוגיות חדשות  Industry 4.0 נוספות בתעשייה שהיא כיום הבסיס לצמיחה של התעשייה בהתמודדות בשווקים המקומיים והבינלאומיים״.

מיכל פינק, סמנכ"לית אסטרטגיה ותכנון מדיניות במשרד הכלכלה הציגה בוועדה את תכניות המשרד למעבר מתחרות מבוססת כוח עבודה זול לתחרות מבוססת טכנולוגיה. במצגת בוועדה הובאו טכנולוגיות הייצור המתקדמות בתעשייה וכן הובאו נתונים על החברות הפעילות בתחום בישראל: 500 חברות הזנק חדשות בכל שנה ומעל 100 חברות המתמחות רק בטכנולוגיית ייצור מתקדם.

 

עדי פוקשניאנו מחברת דלוויט הציגה בוועדה נתונים ממחקר שערכה החברה כי שיפור מדד ה- DDI  של חברות יוביל לתוספת של 54 מיליארד ש"ח לתמ"ג לשנה. עוד עלה במחקר כי עיקר הפער בפריון בין ישראל ל- OECD וארה"ב משופע מהיעדר DDI.

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

המגזר העסקי מתגייס למען משרתי כוחות הביטחון

3 ביוני 2024

הנדסת מערכות מבוססת מודל: כלי חיוני לתעשיה הישראלית, עכשיו יותר מתמיד.

1 ביוני 2024

מה שווי השוק של תעשיית ההייטק בתל אביב ?

28 במאי 2024

אירוע השקה לאיגוד ה-Med-Tech הישראלי

23 במאי 2024

3 מיליון שקלים בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מיל...

15 במאי 2024

שון פז, רד האט: "הקוד הפתוח ישנה את תעשיית ה-AI כפי ששינה את תעשיית התוכנה"

9 במאי 2024

המגזר העסקי מתגייס למען משרתי כוחות הביטחון

3 ביוני 2024

הנדסת מערכות מבוססת מודל: כלי חיוני לתעשיה הישראלית, עכשיו יותר מתמיד.

1 ביוני 2024

מה שווי השוק של תעשיית ההייטק בתל אביב ?

28 במאי 2024

אירוע השקה לאיגוד ה-Med-Tech הישראלי

23 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים