הצעת משרדי הבריאות והאוצר ליישום חוק שוטף פלוס 30 לא מספקת – לא לכך התכוון המחוקק

יו"ר ועדת הכלכלה מרגי: הצעת משרדי הבריאות והאוצר ליישום חוק שוטף פלוס 30 לא מספקת – לא לכך התכוון המחוקק

נציג משרד הבריאות דיווח כי בעידוד שרי הבריאות והאוצר אושרו 300 מיליון שקלים לתחילת יישום החוק; סגן נשיא איגוד לשכות המסחר: זה לעג לרש – לא יהיה לנו להביא תרופות וציוד רפואי לגל השלישי של הקורונה; היו"ר מרגי מתח ביקורת על היעדרותו של מנכ"ל משרד הבריאות מהישיבה ודרש להגדיל משמעותית את הסכום

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, המשיכה היום את המעקב אחר יישום חוק מוסר תשלומים לספקים שאושר בוועדה לפני למעלה משלוש שנים, בדיון שהוקדש להחלת החוק על מערכת הבריאות. היו"ר מרגי פתח את הדיון והזכיר כי עוד בדיון הקודם, שהתקיים לפני כשלושה חודשים, "נוכחנו לראות שהתנהלות משרדי ממשלה מסוימים עולה לכדי זלזול בכנסת". עוד הוא הזכיר כי דרש להגיש לוועדה תקנות ליישום החוק על מערכת הבריאות עד אוגוסט, ואמר כי הדבר לא קרה ובכוונתו לקדם תיקון לחוק שחייב זאת.

היו"ר מרגי אף מתח ביקורת על היעדרות מנכ"ל משרד הבריאות מהישיבה, ואמר: "למרות בעיות התקופה אני מצר על כך שמנכ"ל המשרד לא יכול היה לתת תשומת לב של 5 דקות בזום, לא לנו אלא לחוק מוסר התשלומים, לחברות התרופות וציוד הבריאות ולרופאים שנאנקים במיוחד בעת הזו. אם לא נקדם את הפתרון בעת הזו, בתקופה בה המדינה יודעת להביא כסף, אז זה בטח לא יקרה כשנהדק את החגורה אחרי המשבר".

פרסום

נציג האגף לפיקוח על קופות החולים ושירותי בריאות נוספים במשרד הבריאות, ליאור ברק, ביקש להתנצל בשם מנכ"ל המשרד על היעדרותו בשל האירועים, ואמר: "הממשלה אישרה לנו, בעידוד שרי הבריאות והאוצר, 300 מיליון שקלים להתחלת הפעלת מתווה על מערכת הבריאות. כמובן שזה לא מספיק, אבל זו התחלה". ברק התחייב להגיש לוועדה את התקנות עד 1 באוקטובר השנה.

היו"ר מרגי אמר בתגובה כי מדובר ביישום חלקי ולא מספק, וכי המשרד צריך להגיש לוועדה תקנות המשקפות את לשון החוק. נציגת הלשכה המשפטית של משרד הבריאות, עו"ד דנה שני, אמרה כי התקנות מיישמות את מה שסוכם עם האוצר. היו"ר מרגי מתח על כך ביקורת ואמר: "לא ידעתי שיש רשות רביעית. האוצר כפוף לחוק". רפרנט בריאות באגף התקציבים באוצר, רועי קאהן, אמר כי ליישום מלא של החוק נדרשים כ-3 מיליארד שקלים, וכי 300 מיליון השקלים שהוקצו יאפשרו לסייע לספקים קטנים שהקושי משפיע עליהם ברמה היום יומית. בתגובה לכך אמר היו"ר מרגי: "אם חוק מוסר תשלומים מפריע לכם – תשנו אותו".

במהלך הדיון התברר כי התקנות, המצריכות גם את חתימת שר הכלכלה והתעשייה, עדיין לא הועברו למשרדו. סגנית מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, נעמי היימן רייש, אף אמרה כי הסוכנות לא הייתה שותפה לניסוח התקנות. היו"ר מרגי הזכיר כי ציפה שנציגי המשרד יהיו אקטיביים יותר. נציג משרד הבריאות, ליאור ברק, הבטיח לשפר את שיתוף הפעולה. היו"ר מרגי דרש להעביר עוד היום את טיוטת התקנות למשרד הכלכלה ודרש לקבל את עמדת המשרד עוד לפני האחד באוקטובר.

סגן נשיא איגוד לשכות המסחר, אמיר שני, אמר כי מדובר בלעג לרש. "אין לנו כסף לשלם לספקים בחו"ל לקראת הסיבוב השלישי של הקורונה, כי בישראל משלמים בממוצע שוטף פלוס 180. הפתרון המוצע מטפל ב-3% מסך הכסף במערכת הבריאות. לא יהיה לנו כסף להביא תרופות וציוד רפואי. מי שמרוויח מזה הם הבנקים, כי היבואנים לוקחים אשראי מכאן ועד להודעה חדשה".

היו"ר מרגי ביקש לשוב ולהזכיר כי החרגת מערכת הבריאות נועדה לתת לה זמן ליישם את החוק במלואו, לא בשביל להוריד את סכומי ההשקעה הנדרשים. הוא הוסיף כי אינו רואה בהצעה הנוכחית הצהרת כוונות ליישום מלא, וקרא להגדיל משמעותית את הסכום לקראת אישור התקנות. "300 מיליון שקל להתחלת תהליך זה לא סכום רציני אם בתקנות לא יהיה מתווה כולל ואם האוצר אומר שלא יהיה כסף יותר מזה", אמר.

פרסום

בתום הדיון הודיע היו"ר מרגי, כי "הוועדה רואה בחומרה את העובדה כי חוק שאושר בכנסת במרץ 2017 עדיין לא מיושם במלואו. הוועדה רשמה לפניה את הודעת נציג משרד הבריאות, כי באחד באוקטובר 2020 יועברו לאישורה התקנות להחלת החוק על מערכת הבריאות, ותובעת ממשרד הבריאות להעביר עוד היום את טיוטת התקנות למשרד הכלכלה, כמתחייב בחוק, ומבקשת משר הכלכלה להודיע לה על עמדתו ביחס לתקנות בתוך כשבוע. הוועדה אף קוראת לאוצר להגדיל באופן משמעותי את הסכום שהוקצה למשרד הבריאות, שכן 300 מיליון השקלים לא יאפשרו הנעה רצינית של התהליך ולא עולים בקנה אחד עם כוונת המחוקק".

 

 

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

3 מיליון שקלים בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מיל...

15 במאי 2024

שון פז, רד האט: "הקוד הפתוח ישנה את תעשיית ה-AI כפי ששינה את תעשיית התוכנה"

9 במאי 2024

ניהול פרויקטים אדריכליים מורכבים בפלטפורמת 3DEXPERIENCE של דאסו סיסטמס

8 במאי 2024

יגובש מודל למימון המחקר הרפואי בישראל

2 במאי 2024

400 מיליון שקל יושקעו בקידום ובפיתוח תעשיית המיחזור בישראל

1 במאי 2024

העדפה של 15% במכרזי משרד הביטחון למפעלים שנאלצו לעבור לפעול מחוץ לאזורי קו ...

24 באפריל 2024

3 מיליון שקלים בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מיל...

15 במאי 2024

שון פז, רד האט: "הקוד הפתוח ישנה את תעשיית ה-AI כפי ששינה את תעשיית התוכנה"

9 במאי 2024

ניהול פרויקטים אדריכליים מורכבים בפלטפורמת 3DEXPERIENCE של דאסו סיסטמס

8 במאי 2024

יגובש מודל למימון המחקר הרפואי בישראל

2 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים