הפחתה של יותר מ-80% במכירת שקיות פלסטיק חד פעמיות ברבעון הראשון של 2017

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: הנתונים מראים הצלחה גורפת, ברמה בינלאומית לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד פעמיות. שיעור הפחתה זה אצל הקמעונאים הגדולים – 80% הוא היעד של האיחוד האירופי לשנת 2020 ועבורו ניתנו 5 שנות היערכות. אני גאה בציבור הישראלי שהפנים את החשיבות ושינה את ההתנהגות בקופות הסופרמרקט. תרם לכך הצעד שביצענו של תמיכה של 11 מלש"ח עבור חלוקת סלים רב פעמיים בימים הראשונים לכניסת החוק לתוקף, ואנחנו מאמינים כי הציבור יירתם למהלכים נוספים שיביאו להפחתה במקור"

 

ישראל דנציגר, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה: "המשמעות של הפחתת צריכת השקיות היא פחות זיהום אוויר, קרקע, מים וים, ויותר בריאות ואיכות חיים טובה. נמשיך לקדם פעולות וחוקים שישפרו את בריאות הציבור"

מנתונים שפרסם המשרד להגנת הסביבה עולה, כי ברבעון הראשון של 2017 נמכרו כ-55 מיליון שקיות על-ידי הקמעונאים הגדולים. זאת, לעומת הרבעון הרביעי לשנת 2016 שבו דווח על יותר מ-280 מיליון שקיות, שנרכשו על ידי הקמעונאים לחלוקה.

פרסום

נתון זה מהווה הפחתה של יותר מ-80%, ומעיד על הצלחת יישום החוק לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד-פעמיות, שנכנס לתוקף ב-1 בינואר 2017. יצוין, כי הקמעונאים הגדולים דיווחו על הפחתות שנעות בין 80% ל-90%, למעט שני קמעונאים גדולים שדיווחו על הפחתות הנמוכות מ-55%. ברבעון הראשון הופחתו במקור 230 מיליון שקיות על ידי הקמעונאים הגדולים – במשקל של כ-2,000 טונות פלסטיק.

החוק לצמצום השימוש בשקיות נשיאה נכנס לתוקפו בינואר 2017. הרבעון הראשון לשנה זו הוא הראשון ליישום החוק ומכירת שקיות נשיאה חד פעמיות ברשתות השיווק הגדולות בסך 10 אג' לשקית, כולל מע"מ מינימום. ההשוואה שבוצעה היא על בסיס הנחה כי כל השקיות החד פעמיות, שנרכשו ברבעון האחרון לשנת 2016 על ידי הקמעונאים הגדולים, חולקו בחינם ולא נשארו מהן במלאי.

30 באפריל 2017 היה היום האחרון לדיווחים מאת הקמעונאים הגדולים אודות מכירת שקיות נשיאה חד פעמיות לרבעון הראשון של שנת 2017 והצגת אישור מתאים להוכחת הפקדת היטל השקיות בקרן לשמירת הניקיון. ההיטל מופקד בקרן לשמירת הניקיון למטרות שנקבעו בחוק וביניהן עידוד השימוש באמצעי נשיאה רב פעמיים, ע"י תיקי אלבד  חינוך והסברה להטמעת מטרות החוק וביצוע פעולות ניקיון.

פרסום

מתוך 22 קמעונאים גדולים, החייבים בהוראות החוק, דווחו 15 קמעונאים. 7 קמעונאים טרם דיווחו כחוק. המשרד להגנת הסביבה ימצה את הדין בכל האמצעים העומדים לרשותו לגבי קמעונאים גדולים שלא דווחו על פי החוק או באופן חסר וכפועל יוצא לא הפקידו היטל לקרן לשמירת הניקיון ואף עולה החשד כי לא שלמו את מרכיב המע"מ כחוק. בנוסף, המשרד יחל בביקורות עומק חשבונאיות, שיבוצעו על ידי משרדי רו"ח חיצוניים לשם אימות הנתונים ונאותות דיווחיהם למשרד.

כניסת החוק לתוקף לוותה בקמפיין הסברה וכן במהלך לתמיכה בחלוקת סלים רב פעמיים לציבור הלקוחות על ידי המשרד להגנת הסביבה.  יצוין, כי הקמעונאים שהשתתפו במבצע הרב

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

3 מיליון שקלים בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מיל...

15 במאי 2024

שון פז, רד האט: "הקוד הפתוח ישנה את תעשיית ה-AI כפי ששינה את תעשיית התוכנה"

9 במאי 2024

ניהול פרויקטים אדריכליים מורכבים בפלטפורמת 3DEXPERIENCE של דאסו סיסטמס

8 במאי 2024

יגובש מודל למימון המחקר הרפואי בישראל

2 במאי 2024

400 מיליון שקל יושקעו בקידום ובפיתוח תעשיית המיחזור בישראל

1 במאי 2024

העדפה של 15% במכרזי משרד הביטחון למפעלים שנאלצו לעבור לפעול מחוץ לאזורי קו ...

24 באפריל 2024

3 מיליון שקלים בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מיל...

15 במאי 2024

שון פז, רד האט: "הקוד הפתוח ישנה את תעשיית ה-AI כפי ששינה את תעשיית התוכנה"

9 במאי 2024

ניהול פרויקטים אדריכליים מורכבים בפלטפורמת 3DEXPERIENCE של דאסו סיסטמס

8 במאי 2024

יגובש מודל למימון המחקר הרפואי בישראל

2 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים