הזדמנות להשבתם לארץ של אלפי מהנדסי תוכנה מארה"ב

ארה"ב ביטלה את אשרת העבודה למאות-אלפי מהנדסי תוכנה, ביניהם עשרות-אלפי ישראלים, וועדת העלייה והקליטה קוראת למשרדי הפנים, הבריאות והחוץ ולמרשם האוכלוסין: הקלו את שיבתם לארץ

 

לאחרונה פרסם נשיא ארה"ב צו, המשעה היתרי עבודה מקצועיים לזרים, בהם מדענים ואנשי תעשיית ההיי-טק והסייבר. כידוע, ישראלים רבים מתגוררים כיום בארה"ב, עובדים בחברות אמריקאיות בתחומי הטכנולוגיה השונים ומחזקים בכך את המשק האמריקאי. המגבלות החדשות שהטיל הממשל האמריקאי, בשילוב עם מגפת הקורונה שעודדה יהודים במדינות שנפגעו לשקול עלייה, מהווה הזדמנות פז בעבור מדינת ישראל לפעול כדי להשיב לישראל אזרחים ישראלים שעברו לארה"ב מטעמי פרנסה ולימודים, לעודד השקעה בישראל ועלייה לישראל של יהודים מרחבי העולם ולקלוט בישראל עובדים איכותיים בתעשיות הטכנולוגיה העילית.

 

פרסום

ועדת העליה והקליטה, דנה היום (שני) בהצעתו של ח"כ משה ארבל (ש"ס) לגייס את משרדי הממשלה להשבת מדענים ומהנדסים אלו לארץ. ארבל ציין כי נשיא ארה"ב השעה זמנית מתן סוגים רבים של אשרות עבודה  לארה"ב,  כולל H1B- אשרות זמניות הנפוצות מאוד בחברות ההיי-טק.

ארבל הוסיף כי תעשיית ההי טק האמריקאית מתנגדת למהלך, בטענה שהתעסוקה בה גבוהה והאבטלה נמוכה, ואף יש מחסור בעובדים. חברות הטכנולוגיה מסתמכות על אשרות מסוג-H-1B, בעיקר להעסיק עובדים זרים בתחומי המדע וההנדסה המתנגדים לאשרות אומרים שהחברות ניצלו את מתן האשרות על מנת להחליף עובדים אמריקאים.

 

יו"ר הוועדה, דוד ביטן (הליכוד) קרא לשרי הפנים, הבריאות והחוץ ומנהל רשות האוכלוסין לעשות את כל הפעולות הדרושות, כך שאנשי ההיטק והמהנדסים יוכלו להגיע לישראל תוך כדי הקורונה. "יש להגמיש קריטריונים ולהקל על הגעתם לישראל". הצו יהיה תקף מידית ועד סוף 2020. צו זה מאריך את  תוקף הצו שניתן באפריל ומוסיף כניסה לארה"ב של כל זר ומשפחתו באמצעות האשרות הבאות מושעית ומוגבלת – J, H-1B, H-2B,  למתמחים, אנשים בהכשרות, מורים, יועצי קמפוס, עבודת קיץ. הנימוק להשעיית האשרות הוא האבטלה המזנקת בארה"ב בעקבות משבר הקורונה. בהודעתו כתב הנשיא כי "אשרות עבודה מהוות איום בלתי רגיל לתעסוקה של עובדים אמריקאים", והממשל טוען כי ישחרר 525.000 משרות.

 

פרסום

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, צבי האוזר (דרך ארץ) הדגיש את ההכרח להוריד חסמים, "מדובר במנוע צמיחה אדיר שאסור למדינת ישראל לפספס הזדמנות זאת. בשנות ה-80 יצחק שמיר סגר את שערי הגירת היהודים מברית המועצות ה לארה"ב, וציין כי ליהודים יש מולדת במדינת ישראל. בצעד זה הוא שינה את פניה של המדינה ל-25 שנים הבאות. כך גם צריך להסתכל על המהלך – חזרה של ישראלים ויהודים הביתה. מציאות זו יכולה להקפיץ אותנו ל-25 שנים הבאות".

 

בדיון השתתף מייקל אייזנברג, חבר הנהלת ישיבת ההסדר הר עציון וארגון "השומר החדש", שציין כי אי ודאות יוצרת הזדמנות. "צריך לייבא את כל המהנדסים למרכזי פיתוח בארץ, לחשוב על מסלולים מקוצרים לאשרות, לעבודה בהיי-טק ולייעל את עבודת הקונסוליות. מדינה שרוצה לשגשג חייבת עולם טכנולוגי".

 

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

3 מיליון שקלים בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מיל...

15 במאי 2024

שון פז, רד האט: "הקוד הפתוח ישנה את תעשיית ה-AI כפי ששינה את תעשיית התוכנה"

9 במאי 2024

ניהול פרויקטים אדריכליים מורכבים בפלטפורמת 3DEXPERIENCE של דאסו סיסטמס

8 במאי 2024

יגובש מודל למימון המחקר הרפואי בישראל

2 במאי 2024

400 מיליון שקל יושקעו בקידום ובפיתוח תעשיית המיחזור בישראל

1 במאי 2024

העדפה של 15% במכרזי משרד הביטחון למפעלים שנאלצו לעבור לפעול מחוץ לאזורי קו ...

24 באפריל 2024

3 מיליון שקלים בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מיל...

15 במאי 2024

שון פז, רד האט: "הקוד הפתוח ישנה את תעשיית ה-AI כפי ששינה את תעשיית התוכנה"

9 במאי 2024

ניהול פרויקטים אדריכליים מורכבים בפלטפורמת 3DEXPERIENCE של דאסו סיסטמס

8 במאי 2024

יגובש מודל למימון המחקר הרפואי בישראל

2 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים