האם טראמפ יציל את כדור הארץ?

בשבוע האחרון נרעש העולם מהחלטתו של הנשיא דונלד טראמפ על פרישת ארה"ב מהסכם האקלים שנחתם בפאריז ב-2015. ההסכם התקדימי עליו חתומות מרבית מדינות העולם מבקש להגביל את ההתחממות הגלובלית לעלייה של עד שתי מעלות צלזיוס עד שנת 2050 בהשוואה לתקופה הטרום תעשייתית.

אחד הנימוקים העיקריים של טראמפ לנסיגה מן ההסכם נוגע להשפעת ההסכמים על כלכלת ארה"ב. ההתחייבות להסכם כרוכה בין השאר בהתחייבות המדינות להפחתת פליטות גזי חממה (כל אחת לפי רמת הפחתת שנטלה על עצמה). זאת, לצד סיוע למדינות מתפתחות להיערך לתופעות שינוי האקלים.

מעניין לראות כי דווקא נציגים בולטים של הסקטור העסקי בארה"ב נזעקו להגן על ההסכם. לטענתם, ובניגוד לעמדתו של טראמפ, הסכם האקלים מייצג הזדמנות עסקית למשק האמריקאי במישור הכלכלי והטכנולוגי, חדירה לשווקים חדשים, הורדת עלויות והובלת פיתוחים מתקדמים.

גם בלי להיכנס להיבטים הפוליטיים והבינלאומיים של ההחלטה, המעניינים בפני עצמם, החלטת טראמפ הובילה את הדיון הסביבתי ובראשו את שינוי האקלים היישר לכותרות הראשיות של עיתוני הכלכלה. על כך יש להודות לדונלד טראמפ. הסוגיות הסביבתיות הינן בעלות השלכה מהותית על המגזר העסקי, ולא תמיד זוכות לקבל את תשומת הלב הראויה להן.

פרסום

מוצרי המחר, בין אם אנו מודעים לכך או לא, יושפעו משמעותית ומושפעים כבר היום, מסוגיות סביבתיות, וביניהן שינוי אקלים, אך לא רק. כך למשל – זמינות חומרי גלם שונים, אריזות, ניהול סוף חיים של חומרים ומוצרים – כולם תחומים הנתונים בשינוי מתמיד ובעלי השפעה רבה על תכנון מוצרים בתעשייה.

למרות זאת, בארגונים רבים, מתמקד הטיפול הסביבתי ברצפת הייצור ובתפעול המפעל, אך לא מוטמע בתכנון המוצרים עצמם. לעיתים קרובות מדי, סוגיות הסביבה מנוהלות בידי אנשי הרגולציה, בעוד מנהלים, אנשי פיתוח, הנדסה ושיווק, אשר מגבשים את קו המוצרים, לא נחשפים ברמה היומיומית אל ההיבטים הסביבתיים.

לכאורה, ניתן להסתפק במענה לדרישות הרגולציה בתחום הסביבתי. דרישות אלה עולות ומחמירות בשנים האחרונות בכל העולם, ובפרט בישראל בניסיון להדביק פער של שנים לעומת מדינות ה-OECD. אולם, לא תמיד ניתן לצפות את דרישות הרגולציה מבעוד מועד, ולעיתים קרובות יותר ויותר, נתקלים המפתחים במחסומי שוק עם סיום הפיתוח, אשר ניתן היה להימנע מהם לו נלקחו סוגיות הסביבה בחשבון בשלבי הפיתוח הראשוניים. כדי להימנע מכך, רצוי לנסות ולתכנן מוצרים אשר יענו על קריטריונים ירוקים רבים ככל האפשר מעבר לדרישות הרגולציה החל משלבי הפיתוח הראשונים.

איך ניתן לדעת מהם אותם קריטריונים ירוקים? להבדיל מתחומים אחרים, גם הלקוחות עצמם לא תמיד יכולים להצביע על צרכיהם הנוכחיים או לצפות את צרכיהם העתידיים במישור הסביבתי בעולם משתנה. לכן, על אנשי פיתוח המוצר להכיר את המגמות הסביבתיות ולהוביל את הפיתוח והשוק בהתאם. חשיפת אנשי הפיתוח להיבטים הסביבתיים, מאפשרת לצמצם סיכונים סביבתיים במוצר, ולזהות הזדמנויות עסקיות וטכנולוגיות לפיתוח מוצרים בעלי מאפיינים ירוקים. כך למשל ניתן על-ידי שינוי קטן להעניק למוצר סטנדרטי יתרון טכנולוגי מהותי הנובע מהתנהלות סביבתית נכונה. במקרים אחרים, המוצר כפי שהוא כבר טומן בחובו יתרונות ירוקים, אך אלה לא ממנופים למטרות שיווק עקב מיעוט הידע.

כבר היום, ניתן למצוא ארגונים אשר מקדמים פיתוח על פי קריטריונים ירוקים ובכך ממנפים עלויות ו/או מגדילים הכנסות. המחשה לכך ניתן למצוא באריזת הטאבלט של חברת ASUS שהופכת למעמד למכשיר עצמו במה שנקרא בעולם העיצוב "עובי דופן אפס" ובכך מצמצמת את פסולת האריזות, מדיח כלים מיני של חברת GOTA המבוסס קיטור ומאפשר שימוש חוזר באותם מים שוב ושוב בתהליכי סינון, עיבוי והרתחה וחברת Nespresso שהקימה מערך איסוף שלם של הקפסולות על מנת למחזר אלומיניום. בנוסף לערך הסביבתי, מיחזור אלומיניום זול בכ95% מהפקת אלומיניום גולמי.

פרסום

מפתחים, מנהלים ואנשי שיווק אשר מעוניינים להטמיע את השפה הסביבתית בפיתוח מוצריהם, משלבים את עקרונות הפיתוח המקיים. פיתוח מקיים, הינו פיתוח מוצרים אשר עונה על צרכי ההווה תוך התחשבות בצרכי הדורות הבאים.

במילים פשוטות יותר, מפתחים מוצרים אשר מאפשרים לנו לשמור על קדמה ורווחה, מבלי לפגוע (או עם מינימום פגיעה) בכדור הארץ ובמשאביו לאורך זמן. עקרונות "פיתוח מוצר מקיים"  (Design For Environment) מעניקים ארגז כלים להטמעת פיתוח מוצרים, תוך הבנת הבעיות הסביבתיות, האתגרים, ההזדמנויות והפתרונות האפשריים, מזווית כלכלית, סביבתית וטכנולוגית. זוהי לא נוסחת קסם, אלא סט עקרונות המייצג דרך חשיבה, מושגי מפתח, ואמצעי התמודדות. בניגוד לתפיסה הרואה לעיתים סתירה בין מוצרים ירוקים יותר לרווחיות, עקרונות הפיתוח המקיים רואים את השניים כתלויים זה בזה.

ארגונים שמפנימים חשיבה מקיימת, פועלים למזעור סיכונים ומינוף ההזדמנות העסקית הטמונה בסוגיות סביבה וקיימות בהקשר הכלכלי טכנולוגי ועל הדרך עוזרים לכולנו לשמור על עולם ירוק יותר.

___________________________________________________________________
נכתב על ידי גלית קניגסברג המתמחה בפיתוח והטמעה של אסטרטגיות ירוקות ומרצה בקורס "בין הנדסה לקיימות – פיתוח מוצר מקיים" בלשכת המהנדסים. פרטים על הקורס כאן

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

בעזרת מכ"ם ניתן לזהות לראשונה להקות של עופות גדולים ולמנוע תאונות עם כלי טי...

19 במרץ 2024

כרסום ספוג בCNC

3 במרץ 2024

ההטמעה של טכנולוגיות מתקדמות בתעשייה החכמה

17 בדצמבר 2023

יפן- נפלאות הטכנולוגיה של היום יום
הצמיג ששומר את הפלסטיק לעצמו
פתרון לתאונות הרבות בין כלי טיס לבעלי כנף, ע"י זיהוי בעזרת מכ"ם להקות של עו...
בעזרת מכ"ם ניתן לזהות לראשונה להקות של עופות גדולים ולמנוע תאונות עם כלי טי...

19 במרץ 2024

כרסום ספוג בCNC

3 במרץ 2024

ההטמעה של טכנולוגיות מתקדמות בתעשייה החכמה

17 בדצמבר 2023

יפן- נפלאות הטכנולוגיה של היום יום
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים