דיון סוער בנושא מתווה הפיצויים של האוצר, שספג ביקורת קשה

וועדת הכספים קיימה דיון סוער בנושא מתווה הפיצויים של האוצר, שספג ביקורת קשה. ראש מועצת אשכול: "למה אתם מקשים עלינו?". גזבר שער הנגב: "אני כאן כי ראש המועצה שלי נהרג ואין מי שידפוק על השולחן. לא ראינו מהאוצר שקל"
דיון שנערך בוועדת הכספים בנושא מתווה תוכנית הפיצויים שהציע האוצר התלהט והפך לקרב סוער של צעקות והאשמות. ראשי מועצות וארגוניםם האשימו את משרד האוצר שהתוכנית הכלכלית שהציגו השר בצלאל סמוטריץ׳ וראשי האוצר "מתאימים למבצע בן יומיים"; ראשי לשכת רואי החשבון טוענים שיש לגבש תוכנית חדשה לחלוטין וחלק מנציגי הארגונים הציעו ליו"ר הועדה משה גפני "לזרוק את תכנית האוצר לפח הקרוב ונגבש כאן היום תכנית כלכלית לעת מלחמה".

שר הכלכלה ניר ברקת שנכח בדיון חזר על הביקורת שכבר הביע בימים האחרונים כלפי התוכנית: "המתווה של האוצר מנותק, אני מתכוון להציג בקבינט הכלכלי מתווה חדש שמוסכם על העסקים הקטנים והעצמאים. חובתנו בשעת מלחמה לדאוג שהכלכלה לא תקרוס". הוא הוסיף: "האוצר ייצור פוסט טראומה כלכלית, המילואימניקים לא צריכים להיות מוטרדים מהפרנסה בזמן מלחמה".

כפיר בטט, סגן הממונה על התקציבים באוצר אמר בדיון ״לא עצמנו עין שבועיים, המטרה שלנו שב-15 לחודש, המועד הקובע, 3 ימים אחרי זה הכסף יהיה בחשבונות האנשים. אנחנו באירוע חסר תקדים, זה לא סבב, לא תחום, אנחנו לא יודעים מה עוד יבוא, היה חשוב לנו לצאת עם התוכנית כמה שיותר מהר. מרבית העסקים יכולים לעבוד, וחשוב שיעבדו, משק עובד זה חלק מהמאמץ המלחמתי, המדינה צריכים שהם יעבדו. לעסקים שנפגעו משמעותית אנחנו באים כאן כדי לתת מענק״.

ח״כ ינון אזולאי מש״ס תקף את התכנית: "זה לא נורמלי המתווה הזה. על מה אנחנו מדברים? אנחנו לא נותנים צדקה, לא דמי קיום, הם צריכים לחיות בכבוד. אתה מדבר על 300 אלף שקלים, בקורונה העלנו את זה ל-500 אלף, זה יהיה 600 אלף. בעלי אולמות שיושבים פה, הייתה אמורה להיות לי בר מצווה, מישהו מבעלי האולמות, התזמורת, מישהו הכניס משהו במקום? אולם שמשלם חצי מיליון שכירות בדקתם מה מצבם? שב עם רואי החשבון של העסקים תעשה את החשבון".

פרסום

במהלך הדיון ציין גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול: קיבלתי פתק עכשיו שכל התושבים שלי באילת, קיבלו פתקים במלונות, שהם צריכים לצאת ולפנות את החדרים, אני מבקש ממך שתדבר עם שר האוצר, שיתקשר לכל המלונות״. לאור הדברים יצא יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני לשוחח עם האוצר, והודיע: אף אחד לא יוצא מאף בית מלון, מסדירים את העניין".

פרסום

אלעד שניר, גזבר המועצה האזורית שער הנגב: "אני נמצא כאן לא כי אני רוצה. אלא כי ראש המועצה שלי נהרג ואין לי מישהו שיבוא לפה וידפוק על השולחן. "אופיר ליבשטיין, ראש המועצה שלנו נהרג בשער הנגב. היינו צריכים להקים את עצמנו נפשית ופיזית כדי להקים את כל המועצה, בכל הדבר הזה גילינו שאנחנו לבד במערכה, 5-6 ימים אף אחד לא דיבר אתנו, הבטיחו מהאוצר סיוע של חמישה מיליון שקלים ולא ראינו שקל מהם, לגבי ארנונה החלטתי שאני לא גובה ארנונה מאנשים שנהרגו, אנשים שלא בבתים שלהם. שייתנו לנו שיפוי על הארנונה, כי זה אוויר לנשימה. גם כשאנחנו מקבלים כסף, זה מיליון שקלים לכיתת כוננות. אני לא צריך מיליון לכיתת כוננות, אני צריך כסף גמיש. אלה תושבים שלנו והם צריכים להישאר, אי אפשר להתנהל כאילו אנחנו לא קיימים".

ירקוני הוסיף: "היום העברתי כסף למלון כדי שאנשים שלי יישארו שם, במקום שיפתחו את הצנרת, ויגידו לי לא משנה איפה הישוב הזה, איפה אנחנו?! זה מלחמת קיום, תפתחו את הצינורות, שחררו הכל, אל תיכנסו לי איך לנהל את האנשים שלי, שחררו כסף ותנו לי לנהל. שר האוצר ביקש ממני עד סוף השבוע, אבל אם אשכול ועוד ישובים בעוטף לא יכנסו ל-7 קילומטר, אני מודיע לכם אנחנו מנתקים מגע, נגיע להפגין בירושלים, כי אתם מזניחים אותנו. יש משימה לאומית למדינת ישראל, לשקם ולהחזיר את התושבים האלה, שכל אחד מהם יש לו מישהו שקשור, יש ישוב ש-25% מהתושבים שלו נעלמו, איפה אנחנו? אני יושב פה ושומע אתכם מתברברים במקום לומר פתחו לעוטף עזה את הכספים, נגמר הסיפור, למה אתם מקשים עלינו? למה? מהיום הראשון כל החוסן והרווחה שלנו עובדים שם, גם הם נופלים מהרגליים, תנו לנו אמצעים ואל תתערבו לנו, הקימו שתי מנהלות נכונות עם אנשים נפלאים בראשם, אבל לא נתנו להם כלים".

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

המגזר העסקי מתגייס למען משרתי כוחות הביטחון

3 ביוני 2024

הנדסת מערכות מבוססת מודל: כלי חיוני לתעשיה הישראלית, עכשיו יותר מתמיד.

1 ביוני 2024

מה שווי השוק של תעשיית ההייטק בתל אביב ?

28 במאי 2024

אירוע השקה לאיגוד ה-Med-Tech הישראלי

23 במאי 2024

3 מיליון שקלים בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מיל...

15 במאי 2024

שון פז, רד האט: "הקוד הפתוח ישנה את תעשיית ה-AI כפי ששינה את תעשיית התוכנה"

9 במאי 2024

המגזר העסקי מתגייס למען משרתי כוחות הביטחון

3 ביוני 2024

הנדסת מערכות מבוססת מודל: כלי חיוני לתעשיה הישראלית, עכשיו יותר מתמיד.

1 ביוני 2024

מה שווי השוק של תעשיית ההייטק בתל אביב ?

28 במאי 2024

אירוע השקה לאיגוד ה-Med-Tech הישראלי

23 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים