ברוכים הבאים לעידן הרחפן

הם מהירים, קטנים, חסכוניים והם משתלטים על חיינו, אבל האם רחפני המשלוחים שנכנסים כעת לפעולה בעולם יהיו גם ידידותיים יותר לסביבה?

תמר לביא – זווית

לאחרונה נדמה שקשה למצוא סרט פעולה, מתח או אימה הוליוודי שאין בו רחפן מסוג כזה או אחר. כך, למשל בסרט האימה "משחק ילדים" הנבל משתמש ברחפן כדי להטיל אימה על עוברי אורח בקניון, בסרט "ספיידרמן: רחוק מהבית" מקרין ג'ייק גלינגהול בתפקיד מיסטריו הדמיות דיגטליות על גבי רחפנים כדי לייצר מציאות אלטרנטיבית מאיימת ובסרט "טופ גאן" החדש שייצא בשנה הבאה תום קרוז המגלם את הטייס מאווריק נלחם ברחפנים עוינים.

בזמן שהוליווד מפנטזת, חברות שונות משקיעות מאמצים רבים בהפיכת השימושים הדמיוניים האלו למציאות. ואכן, בשנים האחרונות הרחפנים הפכו מתחביב טכנולוגי שולי לפריט נחשק כמעט בכל תחום שאפשר להעלות על הדעת: בחקלאות, בביטחון, במחקר או בסיוע ובהצלת חיים במקומות שקשה להגיע אליהם.

מי שכבר זיהו את הפוטנציאל החבוי ביכולת השינוע של הרחפן הן חברות המציעות סחר אינטרנטי המבוסס על משלוחים. אלה פונות לחיפוש פתרונות זולים ויעילים יותר להעברת סחורות, ולמשבצת הזו בדיוק מתאים הרחפן.

פרסום

 

 

בשנים האחרונות אנו צופים במרוץ להשגת היכולת הטכנולוגית להעברת מוצרים באמצעות רחפנים. כבר ב-2013 פורסם שאמזון חשפה פרויקט חדש שמטרתו לפתח מוצר מעופף שיעביר את המשלוח שהזמנת לפתח ביתך תוך חצי שעה. באפריל האחרון פורסםכי גוגל השיקה באוסטרליה את שירות משלוחי הרחפנים הראשון בעולם. כמה שבועות אחר כך פורסם שאמזון חשפה רחפן משלוחים חדש שפיתחה וכי בכוונתה לעשות בו שימוש לשירות משלוחים מעופפים כבר בחודשים הקרובים. בשבוע שעבר הציגה סין טכנולוגיית שינוע סחורות באמצעות רחפן גדול, המסוגל לשאת 250 קילוגרם ושמסוגל לנחות באגמים, בכבישים ובמדשאות. הרחפן מיועד למשלוח חבילות למאות האיים שסובבים את סין.

 

"לשימוש ברחפנים יש יתרונות סביבתיים-כלכליים כמו חיסכון בזמן נסיעה, צמצום הפקקים בכבישים, הקטנה של כמות הפליטות המזהמות וצמצום טביעת הרגל הסביבתית", אומרת ד"ר שירי צמח-שמיר, כלכלנית סביבתית מבית הספר לקיימות מהמרכז הבינתחומי הרצליה. "רחפנים יכולים לתת מענה לכל חברות המשלוחים המקומיות. כך, למשל, אם אני מזמינה חבילה מחו"ל, היא תגיע לשדה התעופה ומשם חברת המשלוחים תעביר אלי את החבילה באמצעות רחפן".

יריב בש, בעל חברת רחפנים ושותף בצוות המקים של החללית הישראלית "בראשית", מסביר על היתרונות הנוספים שבטכנולוגיה: "היום מי שמביא את ההמבורגר שלך הביתה הוא שליח ברכב או בטוסטוס. כדי להעביר קציצה של 200 גרם, משנעים רכב ששוקל בין 200 קילו לטון ממקום למקום. לעומת זאת, רחפן יהיה במשקל מקסימלי של 15 קילו, כולל משקל ההמבורגר שלך, והוא 100 אחוז חשמלי".

"זה גם עניין של הצלת חיים. האדם שנוסע ברכב, עובד בשכר מינימום, אולי לא ישן טוב אתמול בלילה, עכשיו בדיוק הוא שולח הודעות בזמן שהוא 10 שעות על הכביש, ומי יודע אולי גם שתה קצת אלכוהול", מוסיף בש. "רחפן, לעומת זאת, לא מתעייף, וגם אם הרחפן פוגע בך רוב הסיכויים שאולי תיפצע אבל לא תמות. לעומת זאת, אם רכב במהירות של 50 קמ"ש נכנס בך אין לך הרבה סיכוי"

מהם גבולות הרחפן?

"לרחפני משלוחים יש הגבלת משקל", אומרת צמח-שמיר. "וחוץ מהמשקל גם המרחק משחק תפקיד. הרחפן יכול לנוע קילומטרים בודדים עד עשרות קילומטרים. זה לא מחליף משלוח של חבילה מאילת לחיפה. עדיין צריך להיעזר באמצעים תחבורתיים נוספים". בנוסף, על פי צמח שמיר עלולות לצוץ בעיות אפשריות נוספות, כמו פגיעה בפרטיות התושבים, שיקבלו סחורות באמצעות רחפנים מאובזרים במצלמות ישירות לבתים. בנוסף, ככל שהטכנולוגיה מתפתחת מתעצם החשש מפני השימוש ברחפנים למטרות פליליות ולמטרות טרור.

שריפה של דלקים ממקורות מאובנים (נפט, פחם וגז טבעי), בין היתר לצורך הפקת חשמל בתחנות כוח והנעת כלי תחבורה, גורמת לפליטות גבוהות של פחמן דו חמצני לאטמוספרה (בארה"ב נכון ל-2017 תחבורה היתה הגורם לפליטת 29 אחוז מגזי החממהבמדינה), שהוא אחד מגזי החממה המשפיעים ביותר על משבר האקלים העולמי. אבל כיצד ישפיע שימוש מסיבי ברחפני משלוחים על פליטת גזי החממה?

פרסום

מצד אחד, רחפן הוא קל יותר ממשאית ופועל באופן חשמלי, אך מצד שני, רחפן לא מסוגל לסחוב כמויות גדולות של סחורות, בעוד שלמשאית יש אפשרות לאחסן ולהוביל מספר רב של פריטים. מחקר שפורסם ב-2018 בכתב העת המדעי Nature הראה כי העברת מוצרים על ידי רחפנים קטנים אכן מצמצמת את פליטת גזי החממה ואת השימוש באנרגיה יחסית למשלוח צמוד קרקע. אך עם זאת, מעבר לשימוש ברחפנים יחייב הקמה ופריסה של תשתיות  לאחסון סחורות המיועדות להישלח למרחקים ארוכים. אופן אחסון המוצרים צורך גם הוא אנרגיה, ולכן יש לקחת גם אותו בחשבון. בנוסף, ככל שהרחפנים גדולים יותר, וסוחבים סחורות כבדות יותר, כך הם מזהמים יותר ועלולים לאבד את היתרון אל מול הובלה יבשתית, על כן החוקרים ממליצים להגביל את גודלם של הרחפנים שיכנסו לשימוש בתחום ההובלה.

 

כאשר מסתכלים על התמונה הרחבה, קיים הסיכוי שבעתיד שימוש במשלוחים מרחפים יהיה מזהם לא פחות מהעברת סחורות במשאיות. אם נרצה למקסם את הפוטנציאל הסביבתי, ולמצוא פתרונות ידידותיים יותר, יש לבצע את פריסת המחסנים בצורה זהירה וחכמה, בד בבד עם הפחתת פליטות הפחמן  של מערכות ייצור החשמל שלנו, זאת באמצעות מעבר לאנרגיות מתחדשות המופקות בעיקר מקרינת השמש, מהרוח ומזרימת או תנועת מים. רק כך נוכל ליצור יתרון סביבתי לשימוש ברחפנים.

המערב הפרוע של המרחב האווירי

"כרגע אנחנו בשלב שרוב העיכוב נובע מרגולציה, קביעת הכללים וחקיקת החוקים למשלוחים ברחפנים", אומר בש. "זה לא יכול להיות מערב פרוע עם מיליון רחפנים שאין עליהם שליטה", מסבירה צמח שמיר את העיכוב ביישום הטכנולוגיה. "צריך לעבוד מול רשות התעופה הישראלית ולבנות מערך לנתיבי תעבורה אוויריים נמוכים". כמו כן, לדעתה יש להיערך לשינויים הכלכליים שהרחפנים יביאו אתם.

בש צופה כי "ככל שהזמן יעבור, החששות מהרחפנים יעלמו, וברגע שהרגולציה תאפשר – כוחות השוק כבר יכריעו באילו תחומים הרחפנים יהיו רלוונטיים. בתחום המשלוחים, אנחנו מאמינים שהזמנות אוכל, משלוחי תרופות מצילות חיים ומשלוחים בין מפעלים יהיו אלה שיתנו את שריקת הפתיחה. אבל זאת רק ההתחלה ועוד יהיו הרבה יותר סוגי רחפנים בעתיד".

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

בעזרת מכ"ם ניתן לזהות לראשונה להקות של עופות גדולים ולמנוע תאונות עם כלי טי...

19 במרץ 2024

כרסום ספוג בCNC

3 במרץ 2024

ההטמעה של טכנולוגיות מתקדמות בתעשייה החכמה

17 בדצמבר 2023

יפן- נפלאות הטכנולוגיה של היום יום
הצמיג ששומר את הפלסטיק לעצמו
פתרון לתאונות הרבות בין כלי טיס לבעלי כנף, ע"י זיהוי בעזרת מכ"ם להקות של עו...
בעזרת מכ"ם ניתן לזהות לראשונה להקות של עופות גדולים ולמנוע תאונות עם כלי טי...

19 במרץ 2024

כרסום ספוג בCNC

3 במרץ 2024

ההטמעה של טכנולוגיות מתקדמות בתעשייה החכמה

17 בדצמבר 2023

יפן- נפלאות הטכנולוגיה של היום יום
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים