בעקבות המשבר בענף היהלומים

בעקבות המשבר בענף היהלומים – יו"ר ועדת הכלכלה מרגי קורא למשרדי האוצר והכלכלה: לבחון בהקדם אפשרות להקים בבורסה אזור סחר חופשי

הדברים נאמרו בדיון שיזם היו"ר מרגי על רקע המשבר הקשה בענף בצל הקורונה; נשיא בורסת היהלומים: אזור סחר חופשי יכול להגדיל את הכנסות המדינה מהענף במיליארד שקל בשנה; המשנה למנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה התייחסה לנושא ואמרה: התחלנו טיפול מול רשות המסים

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, המשיכה היום את המעקב אחר ענפי המשק שנפגעו כתוצאה ממשבר הקורונה, ודנה במצב ענף היהלומים. היו"ר מרגי פתח את הישיבה ואמר כי כולנו גדלנו על כך שענף היהלומים הוא ענף היצוא מספר אחת בישראל, אך הוא חווה ירידה של 80% בפעילות וקיימת סכמה אמתית להמשך קיומו. הוא הוסיף כי הוועדה מטפלת בכל סקטור שנפגע בקורונה ומנסה למצוא את הסיוע שמתאים עבורו.

נשיא בורסת היהלומים הישראלית, יורם דבש, אמר כי ענף היהלומים בן 83 שנה ובשנה בינונית אחראי ליצוא בסך של 20 מיליארד שקל. הוא הוסיף כי מדובר בענף שאולי נראה זוהר, אבל יש בו 15 אלף משפחות שרובן בחל"ת, וזקוקות לסיוע של המדינה. "מה שמתאים למסעדות לא מתאים ליהלומנים", אמר. הוא הסביר כי היהלומנים זקוקים לקווי אשראי בערבות מדינה, והציע בנוסף להקים בישראל אזור סחר חופשי בינלאומי ליהלומים, בשיתוף עם משרד הכלכלה. לדבריו, "מדובר במנוע צמיחה שיכול להגדיל את הכנסות המדינה מהענף בכמיליארד שקל בשנה. המדינה לא תצטרך להשקיע שום דבר, חברות מחו"ל לא ישלמו מסים ויהיה כדאי להם לעסוק עסקים, בעוד היהלומנים הישראלים ישלמו מס וייהנו מכניסת החברות הזרות".

פרסום

המשנה למנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, נעמה קאופמן פס, אמרה כי באשר לענף היהלומים המשרד עוסק "בפיקוח ופיתוח". היא התייחסה לנושא אזור סחר חופשי ואמרה כי הדבר הובא לידיעת המשרד לאחרונה, ונמצא בתחילת הטיפול מול רשות המסים. מנהל מינהל היהלומים במשרד, אופיר גור, הוסיף כי צריך לתת פתרון מהיר ונראה כי עניין אזור סחר חופשי נראה ככיוון חיובי.

ח"כ אליהו חסיד אמר כי יש אנשים שהגיעו לפת לחם, והמדינה צריכה להציל את הענף לפני שיהיה מאוחר מדי. יו"ר מכון היהלומים, בועז מולדבסקי, התייחס לכך ואמר כי 450 חברי בורסה באו ולקחו 1,250 שקל שהבורסה נתנה בלי לדעת מי המבקשים, וזה מראה עד כמה המצב קשה. ח"כ עידן רול אמר כי מדובר ביצוא של משהו שהוא לא משאב טבע ישראלי, והתפלא על כך שכל פעם מחדש יש מי שמופתע מזה שענפים צריכים עזרה בקורונה. ח"כ יבגני סובה אמר כי הענף סובל מבעיה תדמיתית, שחושבים שכל מי שעוסק בו הוא מיליונר שיכול לשרוד את המשבר, בעוד שמסתבר שיש בענף כאלה שנפגעו קשה.

נציג אגף התקציבים, גל ברנס, אמר כי 74-76 אחוז מהבקשות של היהלומנים להלוואות מהקרן בערבות מדינה מאושרות, לעומת ממוצע של 68%. הוא הוסיף כי הוקמה גם קרן ייעודית לענף, וכי האוצר יהיה מוכן לשנות את מאפייני הקרן בהתאם לבקשות רלוונטיות. באשר לאזור סחר חופשי אמר כי מדובר בפנייה שהתקבלה לאחרונה ולכן אין עדיין עמדה בעניין. היו"ר מרגי קרא לכל הגורמים להיפגש ולקדם את הטיפול בנושא.

פרסום

נשיא התאחדות תעשייני היהלומים, ניסים זוארץ, אמר כי מה שיכול להציל את הענף זה הלוואות בערבות מדינה גם למי שבסיכון. לדבריו, הבנקים מאפשרים הלוואות למי שלא בסיכון ואלה שבאמת צריכים הלוואה אפילו לא הגישו בקשה. חבר הנהלת ההתאחדות, רפי ירושלמי, אמר כי המדינה חייבת לשמור על מקומות עבודה. הוא ציין כי הענף הידלדל מ-30 אלף משפחות לפני עשור ל-15 אלף משפחות כיום, ואמר כי חייבים לשמור עליו שכן מדובר בענף עם הון וקשרים בינלאומיים.

היו"ר מרגי סיכם ואמר, כי "נוכח המשבר הקשה והסכנה להמשך קיומו של של ענף היהלומים נדרש הממשלה לפתרונות ייחודיים בכמה מישורים: הוועדה ממליצה למשרד הכלכלה והתעשייה, יחד עם האוצר ורשות המסים, לבדוק בהקדם את האפשרות להקים בבורסה אזור סחר חופשי שיאפשר לחברות מחו"ל לפתוח משרדים בישראל. כמו כן, הוועדה ממליצה למשרד האוצר להתאים את הסיוע שהוא מעמיד לצרכי כל ענף בנפרד, בהידברות עם נציגיו". עוד הוסיף היו"ר מרגי, כי הוועדה מציינת לחיוב את השיעור הגבוה של אישורים להלוואות ליהלומנים, וממליצה למשרדי הכלכלה והאוצר, יחד עם נציגי היהלומנים, להתאים את הקרן לצרכי היהלומנים, באופן שיאפשר לאנשים נוספים מהענף לפנות ולקבל סיוע".

 

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

מצלמת המעקב במרחב הציבורי - עד לאן הן מצליחות לחדור לנו לפרטיות

18 ביולי 2024

דאסו סיסטמס בסלון האוירי בפארנבורו 2024: התאומים הוירטואליים, חוויות יצירתי...

18 ביולי 2024

ראשי המגזר עסקי מתאחדים ויפעלו מעתה יחד

18 ביולי 2024

פיקוד העורף והמגזר העסקי פועלים בשיתוף פעולה למען מוכנות לחירום

15 ביולי 2024

נפתח מפעל בטרי Batte-Re למחזור סוללות ליתיום-יון בדימונה

15 ביולי 2024

הטקסונומיה הישראלית לסיווג פעילויות כלכליות בנות-קיימה, לפי תרומתן למטרות ה...

11 ביולי 2024

מצלמת המעקב במרחב הציבורי - עד לאן הן מצליחות לחדור לנו לפרטיות

18 ביולי 2024

דאסו סיסטמס בסלון האוירי בפארנבורו 2024: התאומים הוירטואליים, חוויות יצירתי...

18 ביולי 2024

ראשי המגזר עסקי מתאחדים ויפעלו מעתה יחד

18 ביולי 2024

פיקוד העורף והמגזר העסקי פועלים בשיתוף פעולה למען מוכנות לחירום

15 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים