בכירים במגזר העסקי בפתח 2023: מצב המשק והתעסוקה יורע במהלך שנת 2023. מצפים מהממשלה לבלום את ההאטה במשק!

פ"י מדד אמון המנכ"לים שמפרסמת קבוצת הייעוץ Sparks, מתוך עשרות המנכ"לים שנשאלו, רובם הביעו הערכה פסימית ביחס לשנה הקרובה, כשמידת האמון הנמוכה ביותר נרשמה ביחס להצלחת מאמצי הריסון של רמת המחירים

 

לרגל תחילת שנת 2023, ערכה קבוצת Sparks, חברת הייעוץ שמלווה את נשיאות המגזר העסקי, את "מדד אמון המנכ"לים" בהשתתפות כ-80 מנכ"לים מהחברות העסקיות המובילות במשק. המדד משקף את ההערכות של מנכ"לים ומנכ"ליות בחברות מענפים שונים, ומייצג את ציפיותיהם ביחס לשינויים צפויים במשק, שינויים במדד המחירים ופרמטרים נוספים.

מהסקר עולה כי רוב המשיבים (כ-62% (הביעו הערכה פסימית ביחס לשנה הקרובה. רק 2.82% העריכו כי המצב הכלכלי ישתפר מאוד,  18.31% העריכו המצב ישתפר מעט, 16.90% העריכו לא יחול כל שינוי, 52.11% העריכו כי המצב יחמיר מעט, ו 9.86% העריכו כי המצב יחמיר מאוד. מידת האמון הנמוכה ביותר של המנכ"לים נרשמה ביחס להצלחת מאמצי הריסון של רמת המחירים, למרות הצפי להמשך עלייה מתונה בריבית. מקרב המשיבים לסקר, 18.57% העריכו כי המחירים יעלו מאוד, 60% העריכו המחירים יעלו מעט, 11.43%  העריכו לא יחול כל שינוי במחירים, 10% העריכו כי המחירים ירדו מעט, ואף אחד מהמנכ"לים לא העריך כי המחירים ירדו מאוד. סה"כ, כ 68.6%  מהמנכ"לים הביעו הערכה פסימית ביחס לרמת המחירים בשנה הקרובה.

פרסום

על פי הסקר נמצא כי המנכ"לים מעריכים שבשנת 2023, רמת הריבית תעלה במעט באופן יחסי לשנת 2022 וסה"כ, כ 73.53%  מהמנכ"לים הביעו הערכה פסימית ביחס לרמת הריבית בשנה הקרובה. (7.35% העריכו כי הריבית תעלה מאוד, 66.18% העריכו הריבית תעלה מעט, רק 16.18% העריכו לא יחול כל שינוי בריבית, 8.82% העריכו כי הריבית תרד מעט, ורק 1.47% העריכו כי הריבית תרד מעט).

עוד עולה מהסקר כי 75.7% מהמנכ"לים הביעו הערכה פסימית ביחס לשנה הקרובה וחושבים כי מצב משקי הבית יורע משמעותית באופן יחסי לשנת 2022. ההערכות הללו, משקפות את הצפי להכבדה מצטברת של התייקרות המחירים, גובה הריבית על האשראי, ירידה ברמת הנזילות וגובה ההכנסה הפנויה של משקי הבית. בנוסף עולה כי רמת התעסוקה תורע במעט באופן יחסי לשנת 2022
(ההערכות הללו, בסקר זה, משקפות את הצפי לאותות ההאטה, ירידה בביקוש לעובדים ועליה במספר דורשי העבודה).

הסקר התייחס גם לנושא האבטלה, מקרב המשיבים לסקר רק 1.43% העריכו כי כמות המובטלים תרד, והמצב ישתפר מאוד, 12.86% העריכו המצב ישתפר מעט, 30%  העריכו לא יחול כל שינוי ברמת האבטלה, 50% העריכו כי כמות המובטלים תעלה והמצב יחמיר מעט, ו 5.71% העריכו כי כמות המובטלים תעלה מאוד, והמצב יחמיר מאוד. סה"כ, כ 56% מהמנכ"לים הביעו הערכה פסימית ביחס לשוק העבודה בשנה הקרובה.

פרסום

עוד עולה מהסקר, כי ביחס להשפעות על המשק בשנה הקרובה, בשונה מהסקר בשנה הקודמת, עלה כי הרוב המוחלט של הנושאים שצוינו בסקר התייחסו לנושאים הנוגעים למדיניות הממשלה. המשפיעים החיצוניים על השנה הקודמת כמו משבר ההיצע, קשיים בשרשראות האספקה ומחירי ההובלה הימית חלפו כמעט לחלוטין, וכעת – האחריות בידי הממשלה.

לצד עמדות הבכירים לגבי מצב המשק, המנכ"לים הציגו כיווני פעולה קונקרטיים, במטרה להתמודד עם המצב ולשפר את מצב המשק. בין ההמלצות העיקריות שנרשמו על ידי המנכ"לים לממשלה היו אלו:

  • לחימה באינפלציה לצד הדרישה להפחתה בריבית (בעיקר בשל נטל עלויות המימון הגבוהות). לאור תשובות שנרשמו, ההערכה היא כי המנכ"לים מצפים שמדיניות פיסקאלית תאפשר למתן את צורך השימוש בכלי הריבית לריסון האינפלציה.
  • טיוב הסביבה העסקית, הקלה במיסים ותמרוץ עסקים – המנכ"לים מצפים שמדיניות הממשלה תיבנה כמענה להאטה במשק ולקראת מחזור הצמיחה הבא, ובין השאר ציינו את אלו – (1) הצורך להפחתת מיסים אשר מכבידים על העסקים[1], (2) הפחתה ברגולציה ובירוקרטיה מכבידה, (3) מתן בטחונות למערכת הפיננסית, עידוד מימון ואשראי עסקי מסובסד, (4) עידוד תחרות תוך פתיחת השוק לתחרות, הגדלת מכסות ייבוא לצד חיזוק העסקים בישראל (5) עידוד יזמות ותמיכה בחברות הזנק לאור ירידה בהשקעות והקמת חברות סטארט אפ חדשות
  • פריון – המנכ"לים מצפים שמדיניות הממשלה תיתן מענה לבעיות הפריון הנוגעות לפערי השקעה בתשתית מחד, ומאידך – תיתן מענה לקיטון בהשקעות בסביבת ריבית גבוהה, התייקרות האשראי והירידה בהשקעות במיכון, אימוץ טכנולוגיות ייוצר ועוד. בין השאר, המנכ"לים ציינו את אלו; ביחס לרמה העסקית ציינו את הצורך בעידוד ושימוש בכלי תמרוץ השקעות בעסקים, וביחס לרמה הלאומית ציינו את הצורך בהשקעה בתחבורה ובתשתיות כך גם בהכשרות כמענה לצורכי המשק בעובדים מיומנים.

[

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

מצלמת המעקב במרחב הציבורי - עד לאן הן מצליחות לחדור לנו לפרטיות

18 ביולי 2024

דאסו סיסטמס בסלון האוירי בפארנבורו 2024: התאומים הוירטואליים, חוויות יצירתי...

18 ביולי 2024

ראשי המגזר עסקי מתאחדים ויפעלו מעתה יחד

18 ביולי 2024

פיקוד העורף והמגזר העסקי פועלים בשיתוף פעולה למען מוכנות לחירום

15 ביולי 2024

נפתח מפעל בטרי Batte-Re למחזור סוללות ליתיום-יון בדימונה

15 ביולי 2024

הטקסונומיה הישראלית לסיווג פעילויות כלכליות בנות-קיימה, לפי תרומתן למטרות ה...

11 ביולי 2024

מצלמת המעקב במרחב הציבורי - עד לאן הן מצליחות לחדור לנו לפרטיות

18 ביולי 2024

דאסו סיסטמס בסלון האוירי בפארנבורו 2024: התאומים הוירטואליים, חוויות יצירתי...

18 ביולי 2024

ראשי המגזר עסקי מתאחדים ויפעלו מעתה יחד

18 ביולי 2024

פיקוד העורף והמגזר העסקי פועלים בשיתוף פעולה למען מוכנות לחירום

15 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים