בדרך לרבעון שיא? – ענף ההייטק בפתיחת שנה חלומית

בחודשיים הראשונים של 2017 נרשמה עלייה של 22% בהשוואה לחודשיים האחרונים של 2016 במספר התקנים הנפתחים בענף ההייטק ורמות השכר עולות עם הביקושים. האם המגמה תימשך או שהדולר הנמוך יפזר את ענן האופטימיות

צת יותר מחודשיים לתוך שנת 2017, ואפשר לומר שבינתיים, ענף ההייטק נהנה מפתיחת שנה שאפילו בכיריה התקשו לדמיין, כשההצלחה של החברות מביאה כמובן גם לעלייה בביקושים ובקצב הגיוסים. אף שחודש ינואר נפתח עם סימני שאלה והססנות, אולי בניסיון להבין לאן הרוח נושבת, מאז תחילת פברואר, מורגשת עלייה משמעותית של 22% במספר התקנים החדשים שנפתחים בהשוואה לחודשיים האחרונים של 2016, כך על פי חברת ההשמה אתוסיה.

"יש יותר ויותר גיוסים מהירים – מה שאנחנו מכנים 'רביעי עד ראשון'", אומר אייל סולומון, מנכ"ל אתוסיה. "ביום רביעי המועמד מתראיין בריאיון ראשון, וביום ראשון הוא כבר חותם על חוזה לאחר תהליך ראיונות מואץ וקפדני. בהתאם, מועמדים במקצועות עם ביקוש גבוה, כמו מפתחי Full Stack או מומחי DEVOPS, מפתחי אוטומציה ומפתחי תשתיות למובייל, מודעים לאטרקטיביות שלהם, והחברות מציעות להם שכר בטווח הגבוה".

מנתוני אתוסיה עולה כי כבר כעת ניכרת עלייה בשכר הממוצע בכל ענף ההייטק אל מול השכר הממוצע ל-2016. כך, אם השכר הממוצע בענף ב-2016 היה 21,850 שקלים, הרי שבחודשיים הראשונים של 2017, השכר הממוצע עומד על 22,370 שקלים.

פרסום

>>>>לסקר השכר העדכני והמלא<<<<<

התחזיות השחורות התבדו

לאופטימיות בענף יש הסברים רבים. בראש ובראשונה, העובדה ששוק ההייטק הישראלי נושא עיניים למתרחש בחו"ל, ובמיוחד בארה"ב. לאחר קיפאון מסוים שנרשם בכלכלה העולמית בעקבות בחירת דונלד טראמפ לנשיא ארה"ב בנובמבר 2016, הרי שבינואר 2017 הוא נכנס סוף סוף לתפקיד – והשווקים הגיבו הפוך מכל התחזיות השחורות וחזרו לנשום. לא מדובר רק בחזרה לפעילות הרגילה, אלא אף בהאצת הקצב – אי הוודאות והחשש מתפוגגים, וול סטריט חוזר לראלי עליות וחברות ההייטק ממשיכות להתרחב.

חשוב לציין שבשוק ההייטק האמריקאי נושבות רוחות מעורבות. מצד אחד, ענקיות הטכנולוגיה חוששות מטראמפ – בין היתר, על רקע הקשחת המדיניות כלפי מהגרים, מה שעלול לגרום להן לאבד עובדים. בתחילת פברואר אף פורסם כי כ-100 מחברות ההייטק הגדולות בארה"ב, ובהן אפל, גוגל ונטפליקס, התאגדו יחד להגשת תצהיר נגד הגבלת ההגירה. לחברות ההייטק חשבון ארוך עם טראמפ, שבמסע הבחירות שלו התבטא כמה פעמים נגדן ואמר שבועת השווי הגבוה שלהן צפויה להתפוצץ.

מנגד, שוק ההון האמריקאי מצפה לכמה וכמה הנפקות הייטק בקנה מידה אדיר השנה. הסנונית הראשונה היא סנאפ, החברה המחזיקה באפליקציית סנאפצ'ט, שהונפקה לפי שווי של כ-24 מיליארד דולר. אחריה בתור עומדות עוד ענקיות הייטק, ובהן אובר, AirBnb, פורסקאוט, אפ דינמיקס ועוד – וכולן צפויות להנפיק בשווי של מאות מיליונים ואף מיליארדי דולרים.

כמו כן, מניית פייסבוק שוברת כל שיא אפשרי ונוגעת כמעט ב-140 דולר למניה, אחריה אפל לא נשארת חייבת וגם כן מתקרבת לרף ה-140 דולר. גוגל שברה לא מכבר את שיא כל הזמנים עם מחיר של 862 דולר למניה.

בצד הישראלי, עסקת הענק של מכירת מובילאיי לאינטל כמובן הוסיפה משב רוח רענן ולא מעט גאווה להייטק המקומי.

אף שהחגיגה הגדולה כאמור לא פוסחת על השוק הישראלי, סולומון מציין שהיחלשות הדולר עלולה להעיב על המצב. "חברות ישראליות המייצאות לארה"ב צפויות לסבול מירידה בהכנסות, ובטווח הארוך יותר – לקצץ בגיוסים. בהקשר זה קשה שלא להיזכר במשבר של 2008. אז, לאחר ירידה של כ-25% בשער הדולר, חברות ישראליות רבות ראו את ההכנסות מתכווצות, ובהתאם, מאות עובדים פוטרו, שכר העובדים ירד וההטבות הוקפאו".

הכסף זורם לשוק

גם בישראל נרשמה עלייה בקצב, כאשר מבדיקת אתוסיה עולה כי בינואר בלבד נרשמו כ-30 גיוסים של סטארט-אפים ישראליים, בסך כולל של 400 מיליון דולרים. קצב הגיוסים המשיך לגבור ובחודש פברואר נרשמו לא פחות מ-40 גיוסים ורכישות.

פרסום

"לנוכח הפיטורים בסוף 2016 היה חשש ש-2017 תתחיל באופן זהיר – אך בפועל, זה לא קרה", אומר עדי עירוני, מנכ"ל חטיבת ההשמה של אתוסיה. לדבריו, "אחד ההסברים להתחלה החזקה של 2017 הוא היקף הגיוסים הגדול של סטארט-אפים בחודשיים הראשונים של השנה. הסטארט-אפים שקיבלו צינור חמצן של מזומנים מאיצים את הגיוסים. האופטימיות משפיעה גם על החברות האחרות, אשר עד כה ישבו על הגדר בהמתנה להתפתחויות. כעת, הן פותחות תקנים שהקפיאו, במעין אפקט פסיכולוגי של סיום ההמתנה".

לפי עירוני, הגיוסים בשוק אינם מעידים על התפתחות של בועה – אלא על צמיחה טבעית הנובעת מצורך אמיתי. "אנחנו רואים עולמות חדשים שהפיתוח שלהם דורש כמות גדולה של משאבים, מחקר וכוח אדם – בינה מלאכותית, ביג דאטה, מערכות מבוססות למידת מכונה, מכוניות אוטונומיות, מערכות תשלומים וכן רחפנים ורובוטיקה".

המבוקשים ביותר: IT ופיתוח אוטומציה

נתוני אתוסיה מראים כי בחודשיים הראשונים של 2017 נהנו מהגידול בגיוסים (ביחס לחודשיים הראשונים של 2016) בעיקר עובדים בתחום ה-IT (עלייה של 7% בביקוש); אנשי פיתוח האוטומציה (עלייה של 5%); מפתחי Full Stack (עלייה של 4%) וכן מפתחי צד שרת ותשתיות למובייל (עלייה של 3%). עם זאת, לא נרשמת עלייה בביקוש למנהלי תפעול ומכירות, בודקי תוכנה, מנהלי פרויקטים ובכירים.

עירוני גורס כי העלייה בביקוש לשירותיהם של עובדים בתחום ה-IT נובעת בעיקר מדרישה מאסיבית למומחי Devops, וכן לאנליסטים בתחום ה- BI והדאטה – כאשר יותר ויותר חברות נכנסות לעולם הביג דאטה ולמידת המכונה. גם פיתוח האוטומציה נהנה מזינוק, כאשר כיום, כ-80% מהחברות בענף משתמשות בבדיקות אוטומציה, לרוב במקביל לשימוש בבדיקות ידניות, לאור העלייה המתמדת בנפח המידע ובמספר המשתמשים.

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

3 מיליון שקלים בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מיל...

15 במאי 2024

שון פז, רד האט: "הקוד הפתוח ישנה את תעשיית ה-AI כפי ששינה את תעשיית התוכנה"

9 במאי 2024

ניהול פרויקטים אדריכליים מורכבים בפלטפורמת 3DEXPERIENCE של דאסו סיסטמס

8 במאי 2024

יגובש מודל למימון המחקר הרפואי בישראל

2 במאי 2024

400 מיליון שקל יושקעו בקידום ובפיתוח תעשיית המיחזור בישראל

1 במאי 2024

העדפה של 15% במכרזי משרד הביטחון למפעלים שנאלצו לעבור לפעול מחוץ לאזורי קו ...

24 באפריל 2024

3 מיליון שקלים בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מיל...

15 במאי 2024

שון פז, רד האט: "הקוד הפתוח ישנה את תעשיית ה-AI כפי ששינה את תעשיית התוכנה"

9 במאי 2024

ניהול פרויקטים אדריכליים מורכבים בפלטפורמת 3DEXPERIENCE של דאסו סיסטמס

8 במאי 2024

יגובש מודל למימון המחקר הרפואי בישראל

2 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים