ארה"ב ניצלה מהמתקפה האיראנית הודות למערכת התרעה לוויינית חדשה.

כיצד הספיקה המערכת הלוויינית SBIRS להתריע מפני הטילים ששיגרה איראן לשני בסיסים אמריקניים בעירק?

 

בשבוע שעבר שיגרה איראן 16 טילים בליסטיים קצרי-טווח לעבר שני בסיסים אמריקניים בעיראק. במתקפה, שבאה כתגובה על חיסול מפקד כוח אל-קודס של איראן קסאם סולימני, לא נהרג איש. כעת נראה שארה"ב יצא מהמתקפה ללא פגע – הודות למערך לווייני חדש, שסיפק התרעה מוקדמת לכוחות האמריקניים.

 

"העם האמריקאי צריך להיות אסיר תודה ומרוצה", אמר טראמפ ב-7 בינואר בבית הלבן. "אף אמריקני לא נפגע בהתקפת ליל אמש על ידי המשטר האיראני. כל החיילים שלנו בטוחים, ונגרם נזק מוגבל לבסיסים שלנו. אף אדם לא נהרג, אמריקאי או עיראקי, בזכות צעדי הביטחון שננקטו, פיזור הכוחות ומערכת התרעה מוקדמת – שעבדה טוב מאוד".

פרסום

 

יום לאחר מכן, ב-8 בינואר, משרד ההגנה מסר בהודעה רשמית כי "מערכות אמריקניות של התרעה מוקדמת זיהו את הטילים הבליסטיים מבעוד מועד, וסיפקו לכוחות ארה"ב והקואליציה ודי והותר זמן להתגונן". מזכיר ההגנה, מארק אספר, הוסיף כי מערכת ההתרעה הופעלה ופעלה כשורה.

חיפוי של עשרה לוויינים

כעת, מגזין SpaceNews חושף שהמערכת המדוברת היא המערכת התת-אדומה החללית (Space Based Infrared System, או SBIRS). מערכת SBIRS כוללת ארבעה לוויינים המקיפים את כדור הארץ ממסלול גאוסטציונרי – כלומר לוויינים המקיפים את מעל קו המשווה, כך שהם יכולים להישאר מעל נקודה ספציפית על הקרקע. המערכת מזהה את החום הנפלט בזמן שיגור טיל בליסטי.

את ארבעת לווייני SBIRS הצבאיים מגבות מערכות סמויות (Hosted Payload) המורכבות על גבי לוויינים מסחריים, אשר מקיפים את כדור הארץ במסלול אליפטי – וכך מאפשרים מעקב אחר התקדמות הטיל במעופו, והתפרקותו למרכיביו לאחר צאתו מהאטמוספרה. את המערכת משלימים שני לוויינים הנמצאים במסלול לווייני נמוך, ומאפשרים זיהוי רגיש יותר של שיגורים, וכן מערך של תחנות ממסר נייחות וניידות על הקרקע.

פרסום

Ain_al-Assad_air_base,_8_jan_2020.jpg

אולי תאהבו גם

הנזק באחד משני הבסיסים שהותקפו, בעקבות פגיעה מדויקת של הטילים. Planet Labs Inc./Middlebury Institute of International Studie

לא פעם ראשונה

לווייני SBIRS מיוצרים על ידי תאגיד לוקהיד מרטין ומערכות התקשורת מיוצרות על ידי נורת'רופ גרומן. חיל האוויר האמריקני שיגר את ארבעת הלוויינים בשנים 2011, 2013, 2017 ו-2018. שני לוויינים נוספים צפויים להשתגר ב-2020 וב-2021. עלותו של כל לוויין SBIRS מוערכת ב-1.7 מיליארד דולרים.

הנתונים המתקבלים מהמערכת עוברים לאגף החלל ה-460 בבסיס חיל האוויר באקלי, קולורדו – שעבר לאחרונה לניהולו של חיל החלל החדש. שלא במפתיע, מפקד חיל החלל, הגנרל ג'ון ריימונד, אמר לצד טראמפ ומפקדי החילות האחרים בזמן שהנשיא נשא את דבריו בבית הלבן.

אין זו הפעם הראשונה בה ארה"ב משתמשת בעליונות החללית שלה כדי לזהות פליטות חום של טילים בליסטיים. SBIRS נועדה להחליף את מערכת ההתרעה הבליסטית הקודמת, ה- Satellite Early Warning System, ששימשה את כוחות הקואליציה בזמן מלחמת המפרץ הראשונה והשנייה. כך, למשל, מערכת הלוויינים היא שהתריעה על שיגור סקאדים מעיראק – ואפשרה לישראלים למצוא מקלט.

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

3 מיליון שקלים בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מיל...

15 במאי 2024

שון פז, רד האט: "הקוד הפתוח ישנה את תעשיית ה-AI כפי ששינה את תעשיית התוכנה"

9 במאי 2024

ניהול פרויקטים אדריכליים מורכבים בפלטפורמת 3DEXPERIENCE של דאסו סיסטמס

8 במאי 2024

יגובש מודל למימון המחקר הרפואי בישראל

2 במאי 2024

400 מיליון שקל יושקעו בקידום ובפיתוח תעשיית המיחזור בישראל

1 במאי 2024

העדפה של 15% במכרזי משרד הביטחון למפעלים שנאלצו לעבור לפעול מחוץ לאזורי קו ...

24 באפריל 2024

3 מיליון שקלים בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מיל...

15 במאי 2024

שון פז, רד האט: "הקוד הפתוח ישנה את תעשיית ה-AI כפי ששינה את תעשיית התוכנה"

9 במאי 2024

ניהול פרויקטים אדריכליים מורכבים בפלטפורמת 3DEXPERIENCE של דאסו סיסטמס

8 במאי 2024

יגובש מודל למימון המחקר הרפואי בישראל

2 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים