איתור טכנולוגיות וחומרים לתיקוני טיח פנים בצנרת פלדה

כותב: גרגורי ניביצני

פיתוח אינטנסיבי של קווים חדשים, ואחזקה של קווים קיימים במגוון קטרים רחב מ- "4 עד "108, דורשים השקעת מאמצים באיתור פתרונות טכנו-כלכליים של טכנולוגיות וחומרים חדשים להגנה אנטי-קורוזיבית על המתכת עליה הציפוי מיושם. ידוע שרוב בעיות הקורוזיה נגרמות כתוצאה מקורוזיה פנימית בתוך הצנרת, או קורוזיה חיצונית תת-קרקעית, ולכן קיימת חשיבות רבה למציאת פתרונות נאותים  לסוגיות אלה.

 

מזה עשרות שנים חברת מקורות משתמשת בתערובת צמנטית חרושתית, ללא תוסף פולימרי (עד "80 כולל), ועם תוסף פולימרי ("100 ו-"108), כציפוי פנים בצינורות להולכת מים.

פרסום

 

השלמת טיח באזורי הריתוך, בהסתעפויות ובאזורים אחרים, בצינורות מעל "24, מבוצעת באתר בתנאים לא מבוקרים ונחותים בהרבה ביחס לציפוי החרושתי. לעיתים קרובות הדבר מביא לאיכות ביצוע ירודה שמהווה "פצצה מתקתקת" וגורמת להיווצרות מואצת של מוקדי קורוזיה, ולירידת אמינות אספקת המים (נזילות).

 

על מנת לשפר סוגיה זאת, אנו מבצעים זו השנה השלישית מחקר, יחד עם ד"ר רינה ווסרמן ממכללת הגליל המערבי, לאיתור תערובות צמנטיות שתספקנה פתרון טכני טוב יותר מהקיים היום.

 

התערובות מתבססות על שני סוגים: תערובות מוכנות (יש להוסיף מים בלבד לקבלת תערובת מוכנה שניתן ליישם אותה על הפלדה) ותערובות לא מוכנות (עם כל מרכיב בנפרד).

 

על מנת לבחון פרמטרים ביצועיים וטכניים שונים, הוכנו 19 תערובות ובוצעו בדיקות בתנאי מעבדה שהראו אלו תכונות התנהגות משופרות ביחס לשאר התערובות.

 

יחד עם זאת, בדיקות מעבדה, בעודן בדיקות הכרחיות, אינן מספיקות לבדיקת התנהגות התערובות בצינורות להולכת מים בתנאי שטח. לצורך כך, החלטנו לבצע ניסוי שטח ובו הוכנו לוחות פלדה עם 19 תערובות ותוכנן מתקן ייחודי במטרה להציבם בקו עם מים זורמים בקוטר "16 באתר גרנות.  בינואר 2017 בוצעה התקנת לוחות פלדה המצופות ב-19 תערובות שונות. מתוך כוונה שהתערובות תיחשפנה למשך של כשנה שבסיומה תיבדקנה תכונות ההדבקות ביחס למצב ההתחלתי. במקביל תוכנן מתקן ייחודי נוסף לקביעת נטיות התנהגות החומר במחזורי בלייה למשך 4 חודשים.

 

בניית המתקן תאפשר לבצע מחזורי בלייה, למשך הזמן הנקבע של חומרי בנייה שונים, על ידי מידול תנאי השירות הפוטנציאליים, תוך הפרדה של כל גורמי הבלייה הפוטנציאליים, וזאת על מנת  לאפשר אופטימיזציה של הרכב החומר שיתאים לתנאי השירות הספציפיים הנדרשים.

פרסום

 

לסיכום: הגישה המקיפה של המחקר מתבססת על נקודות מבט משולבות – מעבדתית מחד וחשיפת התערובות למים זורמים בתנאים אמיתיים מאידך, ותעניק למחקר זווית ראיה רחבה ויכולת לאיתור ויישום תערובות בעלות התנהגות משופרת ביחס לכל התערובות הנבדקות, ומול הקיים היום. לתוצאות המחקר חשיבות טכנולוגית, מסחרית וכלכלית רבה בעמידות צינורות אספקת מים לאורך זמן.

 

מתקן ייחודי לבדיקת תערובות צמנטיות שונות במים זורמים

המאמר באדיבות מקורות

 

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

בעזרת מכ"ם ניתן לזהות לראשונה להקות של עופות גדולים ולמנוע תאונות עם כלי טי...

19 במרץ 2024

כרסום ספוג בCNC

3 במרץ 2024

ההטמעה של טכנולוגיות מתקדמות בתעשייה החכמה

17 בדצמבר 2023

יפן- נפלאות הטכנולוגיה של היום יום
הצמיג ששומר את הפלסטיק לעצמו
פתרון לתאונות הרבות בין כלי טיס לבעלי כנף, ע"י זיהוי בעזרת מכ"ם להקות של עו...
בעזרת מכ"ם ניתן לזהות לראשונה להקות של עופות גדולים ולמנוע תאונות עם כלי טי...

19 במרץ 2024

כרסום ספוג בCNC

3 במרץ 2024

ההטמעה של טכנולוגיות מתקדמות בתעשייה החכמה

17 בדצמבר 2023

יפן- נפלאות הטכנולוגיה של היום יום
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים