אזור תעשייה משותף למדינת ישראל ולממלכת ירדן – פרויקט "שער הירדן"

הממשלה אישרה הבוקר את ההצעה להאצת הפעולות ליישום פרויקט "שער הירדן" – אזור התעשייה משותף לישראל ולירדן. רה"מ יאיר לפיד: "יאפשר ליזמים ואנשי עסקים ישראלים וירדנים לתקשר באופן ישיר"

בין עיקרי ההחלטה: יוקם מעבר להולכי רגל, המסוף יכלול מבנה לאירוח מהצד הירדני, רשות שדות התעופה תקים ותפעיל את המסוף. מרב מיכאלי: "אני מברכת על כל פעולה לשיפור היחסים עם ממלכת ירדן".הממשלה אישרה היום (א`), 31 ביולי 2022, ג` באב תשפ"ב, את הצעת ראש הממשלה והשר לשיתוף פעולה אזורי, להאיץ את יישומו של פרויקט "שער הירדן" – אזור התעשייה המשותף למדינת ישראל ולממלכת ירדן. במסגרת הפרויקט – אשר עלה כרעיון עוד בשיחות הסכם השלום בשנת 1994 – הוחלט על קידום הקמת והפעלת מסוף פארק "שער הירדן", במטרה להעמיק את שיתוף הפעולה עם ממלכת ירדן.

בשנים האחרונות קידם המשרד לשיתוף פעולה אזורי, בשיתוף המועצה האזורית עמק המעיינות, את התכניות לפיתוח הפארק, ופעל להתרת חסמים ועדכון הסוגיות התכנוניות והמשפטיות, לרבות בניית הגשר המחבר בין ישראל לירדן המשמש מעבר בין הפארק בצידו הירדני למקבילו הישראלי, שבנייתו הושלמה זה מכבר.

ראש הממשלה יאיר לפיד: "28 שנים לאחר כינון הסכם השלום עם ירדן, אנו לוקחים את יחסי השכנות הטובים בין שתי המדינות צעד נוסף קדימה. זוהי פריצת דרך שתתרום רבות לפיתוח וחיזוק האזור. פרטים אחרונים במיזם הזה נסגרו בשבוע שעבר בביקורי ברבת עמון אצל המלך עבדאללה.

פרסום

מדובר ביוזמה שתביא לשתי המדינות תעסוקה, תקדם את יחסינו הכלכליים והמדיניים, תעמיק את השלום והידידות בין שתי המדינות. אני מודה לשרת התחבורה מרב מיכאלי על כך שגייסה את גורמי המקצוע לטובת התהליך.

מדובר באיזור תעשיה משותף, שיושב על הגבול. הוא יאפשר ליזמים ואנשי עסקים ישראלים וירדנים לתקשר באופן ישיר. הוא ייצור מיזמים משותפים של מסחר, טכנולוגיה ותעשיה מקומית".

השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג`: "הגברת המאמצים בפרויקט `שער הירדן`, הייתה מהמשימות המרכזיות של המשרד לשיתוף פעולה אזורי בשנה האחרונה; הצלחנו להוביל התקדמות משמעותית לאחר תקופה רצופת חסמים ומכשולים.

זהו חלק מההתקדמות הגדולה שביצענו בחיזוק הקשרים עם ירדן בשנה האחרונה, תחילה במסגרת הסכם ליצוא מים בתמורה לחשמל סולארי, וכעת בהחלטה הזו שמקדמת צעד נוסף את חזון השלום האזרחי, לא רק בין המדינות, אלא בין העמים. השלום בינינו איננו שלם ללא שיתופי פעולה כלכליים ואזרחיים שמאפשרים לאזרחי המדינות ליהנות מפירותיו.

קידום הפרויקט יאפשר לחזק את שיתופי הפעולה הכלכליים עם ממלכת ירדן ולהביא לתרומה משמעותית לכלכלות שתי המדינות ולאזור כולו".

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים מרב מיכאלי: "אני מברכת על כל פעולה לשיפור היחסים עם ממלכת ירדן. ירדן היא שותפה אסטרטגית, ובעלת חשיבות מכרעת ליציבותו של האזור כולו. אני מחויבת לפעול ככל שנדרש כדי לבסס את יחסינו עם הממלכה ולסייע לקידום המטרות המשותפות לה ולמדינת ישראל".

להלן עיקרי ההחלטה:

קידום הפעלת מסוף פארק "שער הירדן" למעבר להולכי רגל אשר ישמש למעבר נוח ליזמים המתעניינים במיזם המשותף ובאזור התעשייה בצד הירדני.

פרסום

על פי המתווה המפורט בהחלטה, בכפוף להסכמות תקציביות ולאישור ועדת הכלכלה של הכנסת, רשות שדות התעופה תקים ותפעיל את מסוף פארק שער הירדן.

המסוף יכלול מבנה לאירוח אנשי עסקים ואורחים שיגיעו מהצד הירדני למטרות עסקיות.

בחינת הקמה מיידית של מתחם הכניסה והמבנים הנדרשים לגורמי התפעול בפארק, תוך הקצאת משאבים לפעולות משלימות.

יגובש מתווה לפיתוח המיזם בצד הישראלי בטווח הבינוני והארוך אשר ייבחן לאחר יישום השלב הראשון.

קידום, פיתוח והפעלת הפרויקט יעשו בתיאום ושיתוף עם ממלכת ירדן ובהסכמה הדדית על מטרות הפרויקט והיבטי ההפעלה שלו

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

מצלמת המעקב במרחב הציבורי - עד לאן הן מצליחות לחדור לנו לפרטיות

18 ביולי 2024

דאסו סיסטמס בסלון האוירי בפארנבורו 2024: התאומים הוירטואליים, חוויות יצירתי...

18 ביולי 2024

ראשי המגזר עסקי מתאחדים ויפעלו מעתה יחד

18 ביולי 2024

פיקוד העורף והמגזר העסקי פועלים בשיתוף פעולה למען מוכנות לחירום

15 ביולי 2024

נפתח מפעל בטרי Batte-Re למחזור סוללות ליתיום-יון בדימונה

15 ביולי 2024

הטקסונומיה הישראלית לסיווג פעילויות כלכליות בנות-קיימה, לפי תרומתן למטרות ה...

11 ביולי 2024

מצלמת המעקב במרחב הציבורי - עד לאן הן מצליחות לחדור לנו לפרטיות

18 ביולי 2024

דאסו סיסטמס בסלון האוירי בפארנבורו 2024: התאומים הוירטואליים, חוויות יצירתי...

18 ביולי 2024

ראשי המגזר עסקי מתאחדים ויפעלו מעתה יחד

18 ביולי 2024

פיקוד העורף והמגזר העסקי פועלים בשיתוף פעולה למען מוכנות לחירום

15 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים