מחינוך לעבודה, אל תהיו מופתעים!

ארבעה דברים שאתם חייבים לדעת, כדי לצמצם את הפער בין לימודי התאוריה באקדמיה לעבודה האמיתית בפרקטיקה.


מחינוך לתעסוקה,

ההבדל בין לימודי התאוריה בבתי הספר ובמוסדות הלימוד להשכלה גבוהה, לפרקטיקה המעשית בעבודה ידוע ואינו חדש. כולנו זוכרים את הפרסומת ההומוריסטית של אחת האוניברסיטאות ששמה לנגד עיניה שילוב של ניסיון מעשי, לצד לימוד לימודים תיאורטיים.

בפרסומת זו בוגר הלימודים האקדמיים מגיע לישיבת הנהלה ועייני כל המנהלים נשואות אליו ושואלים אותו: "מה עושים?", הבוגר עונה להם: "לפי תאוריה כזאת וכזאת עושים כך וכך" , שואלים אותו שוב: "אז מה עושים?" אומר הבוגר "לא יודע".

הומור לחוד ומעשים לחוד,

פרסום

ישנם מספר מחקרים שמדגישים את הפערים בין האקדמיה לפרקטיקה,
היתרונות ברכישת השכלה אקדמית ברורים ולרוב מבטיחים שקורות החיים של הבוגר לא ימצאו בתחתית ערימת קורות החיים. השכלה אקדמאית מלמדת גם על יכולת התמדה, חוסן ויכולת חשיבה ביקורתית.
 
יחד עם זאת, במסגרת ההשכלה האקדמית נרכש לרוב ידע תיאורטי וכן מיומנות חשיבה ביקורתית, אך עדיין ישנם הבדלים מובהקים בין התאוריה לפרקטיקה ולהלן יפורטו ארבעה מהם:

1.     תאוריה מול פרקטיקה:
מושגים ותאוריות חשובים מאד, אך בפועל הפער בינם לבין המציאות העסקית והעבודה המעשית בפועל כפי שמתבצעת יום יום במקום העבודה גדול מאד. צריך לדעת ליישם את הידע באופן שיעלה בקנה אחד עם המצבים היומיומיים תוך כדי שילוב בין היתר כישורים ומיומנויות כמו אג'יליות והסתגלות לשינויים, התנהלות בתנאי אי ודאות וניהול משברים ופתרון בעיות.

2.     פיתוח מיומנויות רכות: לצד פיתוח המיומנויות הטכניות חשוב לפתח מיומנויות רכות כמו אינטליגנציה רגשית, אסרטיביות ומיומנויות תקשורת מגוונות, לרבות יכולת לעבוד בצוות, כישורי מנהיגות ועוד.


3.     ניהול זמן ותעדוף: עבודות ומבחנים לחוד ומשימות בעבודה לחוד.
במיוחד בתקופות שבהן חברות מתייעלות ויש קיצוצים העומסים עולים וצריך לדעת לנהל את הזמן ביעילות לפי סדרי עדיפויות ולשמור על חוסן מנטלי בדרך.4.     ארגון כסביבה חברתית: באקדמיה שמים דגש על השגיות ועמידה ביעדים של קריטריונים מסוימים למעבר בחינה או להגשת עבודה, ובכפוף ללוח זמנים מסוים ,וכן יתכן שקיימת תחרות אקדמית גלויה או סמויה של הבוגרים. במקום העבודה, לא תמיד העובדים המקצועיים ביותר מתקדמים למשרות ניהול.

העבודה מתקיימת במסגרת סביבה חברתית, שצריך לדעת להתנהל במסגרתה עם ובשיתוף פעולה עם האנשים האחרים בחברה, לזהות את מוקדי הכוח במסגרת פוליטיקה ארגונית, ולדעת לעבוד במסגרת היררכיה ארגונית ובמסגרת תרבות ארגונית מסוימת שמאפיינת את הארגון.

 

 

פרסום

 

לסיכום, בעולם העבודה של היום, שבו חדשנות ויזמות מניעות את גלגלי המשק, הצעירים של דור העתיד הם שיובילו את הדרך. הם יקימו עסקים, חברות, סטארט-אפים שיבשילו ליוניקורנים,  ייצרו משרות ויעצבו את עתידנו. אבל עלינו להכיר בכך שלפעמים הפער בין האקדמיה לפרקטיקה והיעדר מיומנויות חיוניות לעולם העבודה עשויים לעכב את המסע שלהם להצלחה.

כותבת מאמר הדעה,

עו"ד שרון הר זהב,
 
מפתחת מיזם פלטפורמת לימוד דיגיטלית בתחום התעסוקה והעסקים ללימוד פרקטיקות ניהוליות, פרקטיקות ארגוניות ומיומנויות בעולם העבודה, שמועבר על ידי מנהלים בכירים במשק הישראלי לפיתוח עובדים ומנהלים.
 מקבוצת אל הנכס

לשון זכר כמוה כלשון נקבה

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

חושבים על שינוי קריירה? הנה שלושה טיפים מנצחים שמובילים לקידום קריירה ולצמי...

3 באפריל 2024

קליטה נכונה של חיילי מילואים בחזרה לשגרה.

20 בפברואר 2024

חיפוש עבודה בזמן מלחמה

28 בנובמבר 2023

מי מפחד מפוליטיקה ארגונית?
ניהול זמן נכון - טיפים לניהול זמן נכון
איך לבקש העלאת שכר
חושבים על שינוי קריירה? הנה שלושה טיפים מנצחים שמובילים לקידום קריירה ולצמי...

3 באפריל 2024

קליטה נכונה של חיילי מילואים בחזרה לשגרה.

20 בפברואר 2024

חיפוש עבודה בזמן מלחמה

28 בנובמבר 2023

מי מפחד מפוליטיקה ארגונית?
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים