האם מנהל ללא ניסיון מקצועי שמגיע מבחוץ נידון מראש לכישלון בתפקיד מפאת פערי הידע?

להחזיר עטרה לישנה! האם מנהל ללא ניסיון מקצועי שמגיע מבחוץ נידון מראש לכישלון בתפקיד מפאת פערי הידע או שמא דווקא הוא עשוי להוביל להצלחה?

תפקידי ניהול מהווים הזדמנות לקידום עבור אנשים רבים. עובדים בחברה שמילאו תפקיד מסוים, צברו ניסיון מקצועי ורוצים להתקדם לתפקיד ניהולי שהשכר הנלווה לו גבוה יותר ובמסגרתו ניתן להתפתח, לקבל אחריות גדולה יותר, להתקדם ולרכוש כישורים נוספים או עובדים מחוץ לחברה בעלי ידע וניסיון מקצועי מתאים שיכולים להביא ידע חדש לחברה, רוח מרעננת ופרספקטיבה חדשה.

ומה הדין אם מביאים לניהול מנהל שבעל הכישורים הנדרשים לניהול, אך אינו בעל הניסיון המקצועי בתפקיד עצמו?

שאלת השאלות היא האם הוא נידון לכישלון והדירקטוריון יצביע על זאת לימים כבכיה לדורות או לחילופין "דברים שרואים מכאן לא רואים משם" והראיה העסקית שלו תתרום, תרענן ותוביל להצלחה.

דבר נוסף שצריך לקחת בחשבון הוא שהעובדים המקצועיים והחרוצים במחלקה- אלו בעלי הניסיון המקצועי הגדול, לרוב לא יקבלו בהבנה פשוטה וצלולה קבלת מנהל ללא ניסיון מקצועי שלעיתים לא מבין את השוק, הענף ואיך הדברים מתנהלים בפועל במחלקה במסגרת האילוצים, המשאבים, הדינמיקה והפעילות העסקית, מה גם שיתהו למה לא קידמו אותם המקצועיים מבפנים, היו באמת חייבים להביא מישהו מבחוץ? אכן זהו עוד אתגר שעומד בפני המנהל.

פרסום

למידה לאורך החיים ( Life long learning) כדרך חיים,

עו"ד שרון הר זהב,


אחת המיומנויות הנדרשות בעולם העבודה היא למידה לאורך החיים.
מיומנות ויכולת זו לצד מיומנויות נוספות חשובות כמו הסתגלות לשינויים, מנהיגות, קבלת החלטות, יכולת לעבוד בצוות, יצירתיות ועוד עשויות להוביל להצלחה בתפקיד גם של מי שמגיע לתפקיד ללא ניסיון מקצועי נדרש.

דוגמא מההיסטוריה הינה משנת 1965. בשנה זו נבחר טדי קולק לראש עירית ירושלים. טדי היה פקיד, אם כי בכיר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, עם ניסיון קצר כמנהל חברה לבניה טרומית. ירושלים היתה הבירה, עיר פקידים קטנה, כמעט ללא תעשיה, די שולית בכלכלה ובחברה הישראלית. פתאום לאחר שנתיים, ללא התראה מוקדמת, פרצה מלחמת ששת הימים. צה"ל שיחרר את מזרח העיר, את הר הבית ואת הכותל המערבי. קולק מצא עצמו פתאום עומד בראש העיר החשובה ביותר בישראל, מכמה בחינות, בעלת חשיבות בינלאומית מבחינה דתית והיסטורית, עם בעיות נוקבות של ניהול עיר מעורבת, מאות אלפי יהודים וערבים. טדי קולק הפך בין לילה לאחד האנשים המפורסמים בעולם, והיה עליו ללמוד איך לנהל עיר קטנה שהפכה בבת אחת לגדולה ומרכזית. הוא הפך לאיש ביצוע מעולה, שידע לקבל החלטות נכונות רבות. בהביטנו אחורה ניתן לקבוע שהוא הצליח."

אחד הלקחים הוא שיכולת אישית של אדם מאפשרת לו להסתגל במהירות למצב חדש, גם אם מצב זה הגיע ללא התראה מוקדמת ובצורה מפתיעה מאד.

וגם ניתן להסיק שאדם אינו חייב להיות מומחה בנושא מסוים כדי להצליח בו. מה שחשוב וקובע בין היתר הוא הנכונות והיכולת שלו לשבת שעות, ימים ואולי שבועות וחודשים, ללמוד ביסודיות, לקבל יעוץ, גם חיצוני. במשך הזמן יהפוך אותו אדם למומחה, ואולי יותר  ממוריו.

 

בשנות השמונים של המאה הקודמת היתה רסקו אחת משתי חברות הבניה הגדולות ביותר בארץ(בצד סולל בונה).החברה בשליטת הסוכנות היהודית, היתה רווחית, אך לפתע נקלעה לקשיים. הבעלים מינו למנכ"ל את ישראל קרוא. עולם העסקים לא ידע את נפשו: קרוא?! הפקיד שניהל את הבורסה לניירות ערך שהיתה אז קטנה ושולית?! תוך זמן קצר התברר, שקרוא למד במהירות ועם שכל ישר את עסקי רסקו, פיטר מנהלים בכירים, מימש נכסים, נכנס להשקעות חדשות והעביר את רסקו מהפסד לרווח.

פרסום

הלקח הוא שלעיתים, כאשר גוף נקלע לקשיים, יתכן שעדיף להביא מבחוץ אדם אף שאינו מומחה בנושא, אך יש לו ראש בריא, מחשבה טובה, אי –התחשבות ב"כך ידוע ומקובל".


כותבת מאמר הדעה,

עו"ד שרון הר זהב,
 
מפתחת מיזם פלטפורמת לימוד דיגיטלית בתחום התעסוקה והעסקים ללימוד ניהול, פרקטיקה ארגונית ומיומנויות בעולם העבודה, שמועבר על ידי מנהלים בכירים במשק הישראלי
מקבוצת אל הנכס

לשון זכר כמוה כלשון נקבה

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

חושבים על שינוי קריירה? הנה שלושה טיפים מנצחים שמובילים לקידום קריירה ולצמי...

3 באפריל 2024

קליטה נכונה של חיילי מילואים בחזרה לשגרה.

20 בפברואר 2024

חיפוש עבודה בזמן מלחמה

28 בנובמבר 2023

מי מפחד מפוליטיקה ארגונית?
ניהול זמן נכון - טיפים לניהול זמן נכון
איך לבקש העלאת שכר
חושבים על שינוי קריירה? הנה שלושה טיפים מנצחים שמובילים לקידום קריירה ולצמי...

3 באפריל 2024

קליטה נכונה של חיילי מילואים בחזרה לשגרה.

20 בפברואר 2024

חיפוש עבודה בזמן מלחמה

28 בנובמבר 2023

מי מפחד מפוליטיקה ארגונית?
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים