מערכות צביעה חדשות על בסיס פלורפולימרים- שימושים ויישומים

 

אז שהומצאו בשנת 1938, ציפויים תעשייתיים המבוססים על מערכות פלורופולימרים השתלבו במגוון רחב של יישומים הנדסיים. במשך 80 השנה האחרונות, ייצור ציפויים אלו השתפר והתרחב כך שכיום ניתן לקבל את התכונות המעולות של ציפוי זה במגוון אפשרויות יישום מגוונות.

הציפויים מיועדים ליישומים בעלי דרישות ביצועים משופרות, הדורשים תכונות של חיכוך נמוך וסיכוך על ידי סינרגיה בין פלואורופולימרים ופולימרים אורגניים, המספקים עמידות גבוהה בטמפ' ועובי דק במיוחד.

קימות היום משפחד"ר מיכל כהן, חברת סורפול

פרסום

 

מות מוצרים ייחודיות, הנבדלות ממוצרים פלאורופולימרים מסורתיים, בכך שמדובר בציפויים של חומרים מרוכבים, המבוססים על "סגסוגות פלסטיות" עם תכונות ייחודיות.

התוצאה היא מגוון רחב של מאות מוצרים, המשמשים בדרך כלל כשנדרשות תכונות של עמידות בפני קורוזיה, מניעת הדבקות, עמידות בשחיקה, עמידות כימית, חיכוך, עמידות תרמית ועוד.
בהרצאה זו נסקור את שלושת תכונות הבסיס של ציפויים פלואורופולימרים; מניעת הידבקות, תכונות מכניות ועמידות כימית ותכונות פיזיקליות. עם זאת, התכונות נמצאות בפינות מנוגדות זו לזו וקשה לקבל את כל התכונות בצורה מקסימלית בציפוי אחד. לכן, כאשר אנו נמצאים בפני בחירה, יש צורך בהבנה של הדרישות מהציפוי על מנת להתאימו לפרויקט. בהרצאה נבחן כל פינה במשולש, נסביר (בקצרה) את המקור הכימי לתכונה ונביא דוגמאות מהשטח על שימוש בציפוי דומה בתעשייה. להלן מצורפת סקירה קצרה בכל תחום:

מניעת הידבקות

חומר פלואורופולימרי הוא אינרטי (אינו מתקשר עם חומרים אחרים ברמה האטומית) וכמו כן ברמה הננומטרית הוא מאוד חלק. שתי תכונות כימיות אלו מביאים לכך שחומרים ספורים יכולים להידבק לציפוי פלואורופולימרי, תכונה שמנוצלת היטב בעולם הבישול ובמגוון פרויקטים תעשייתיים. תכונות אלו גם גורמות לציפויים פלואורופולימרים להיות בעלי מקדם חיכוך נמוך מאוד (נקראים בתעשייה משמנים יבשים). תכונות אלו משמשות את התעשייה במגוון תחומים בין אם ציפוי בוכנות עד להוספה לשמן מנועים. תכונה נוספת הנובעת מבסיס כימי זה היא הידרופוביות הגורמת לטיפות מים (או חומרים מבוססי מים) לא להיות במגע עם הציפוי. תכונה זו בעיקר גורמת לכך שמשטחים מצופים בציפוי פלואורופולימרי הינם קלים ביותר לניקוי.

תכונות מכניות

פרסום

הקשרים הקוולנטיים (קשרים בין אטומיים) בשרשראות הפולימר הפלואורי הינם חזקים ביותר. תכונה זו בצירוף המשטח החלק מביאים לכך שציפויים פלואורופולימרים הינם עמידים ביותר לשחיקה ולשריטות. תכונה זו ניתנת לשיפור עם הוספת מלאנים מסויימים המחזקים עוד יותר את הקשרים האטומיים בציפוי. שימושים לתכונה זו נמצאים בכל רחבי התעשייה ובעיקר בנקודות בהן הציפוי חשוף לסביבה ולעיני אדם. יחד עם זאת, האפשרות לצבוע ציפויים פלואורופולימרים במגוון רחב של צבעים מאפשר למהנדסים ליצור גימורים אסטטיים עם יכולות טכניות ולאפשר להציג את המתקן לעיני כל לאורך זמן רב.

עמידות כימית ותכונות פיזיקליות

עמידות זו היא אולי הכי פחות מוכרת אבל הכי שימושית מצידם של מהנדסים בתעשייה. צפויים פלואורופולימרים הינם בעלי עמידות למגוון אתגרים שהתעשייה מתמודדת איתם כגון עמידות לטמפרטורה (-270 C – +315 C), עמידות לכימיקלים  (אלפי שעות בתא מלח ועד אפילו הכימיקלים האגרסיביים ביותר) ומקדם דיאלקטרי מול זרם חשמלי. מכיוון שציפויים פלואורופולימרים הינם הציפויים האורגנים היחידים העמידים בתכונות כה קשות, הם הפתרון המועדף במגוון רחב של יישומים תעשייתיים נדירים ומרתקים.

 

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

בעזרת מכ"ם ניתן לזהות לראשונה להקות של עופות גדולים ולמנוע תאונות עם כלי טי...

19 במרץ 2024

כרסום ספוג בCNC

3 במרץ 2024

ההטמעה של טכנולוגיות מתקדמות בתעשייה החכמה

17 בדצמבר 2023

יפן- נפלאות הטכנולוגיה של היום יום
הצמיג ששומר את הפלסטיק לעצמו
פתרון לתאונות הרבות בין כלי טיס לבעלי כנף, ע"י זיהוי בעזרת מכ"ם להקות של עו...
בעזרת מכ"ם ניתן לזהות לראשונה להקות של עופות גדולים ולמנוע תאונות עם כלי טי...

19 במרץ 2024

כרסום ספוג בCNC

3 במרץ 2024

ההטמעה של טכנולוגיות מתקדמות בתעשייה החכמה

17 בדצמבר 2023

יפן- נפלאות הטכנולוגיה של היום יום
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים