מדוע משגרים טילים לחלל בדרך כלל לכיוון מזרח, ולמה ישראל משגרת דווקא לכיוון ההפוך?

רוסיה היא המדינה המשתרעת על השטח הגדול ביותר בעולם: במערב היא גובלת בפולין, ובמזרח בקוריאה הצפונית. ובכל זאת, סוכנות החלל הרוסית רוסקוסמוס, משגרת את החלליות שלה מנמל החלל קוסמודרום בייקונור – בקזחסטן. הצרפתים משגרים את החלליות שלהם מגינאה הצרפתית, מושבה בדרום אמריקה, ואילו נאס"א משתמשת בנמל החלל קייפ קנוורל שבפלורידה.

 

אבל למה? מה מיוחד כל כך בפלורידה? ולמה לשנע לדרום אמריקה לוויין שנבנה בפרברי פריז? התשובה לכל השאלות האלה פשוטה: סיבוב כדור הארץ. כדור הארץ מסתובב במהירות של 1,600 קמ"ש בקו המשווה – ו-0 קמ"ש בקטבים. במילים אחרות, שיגור של חללית סמוך לקו המשווה יקנה לחללית בונוס של עד 1,600 קמ"ש. מסיבה זו נמל החלל של ארה"ב נמצא בפלורידה הדרומית ולא באלסקה הצפונית.

 

פרסום
סיבוב כדור הארץ מעניק תנופה לחללית המשוגרת עם כיוון הסיבוב | אנימציה: NASApause
סיבוב כדור הארץ מעניק תנופה לחללית המשוגרת עם כיוון הסיבוב | אנימציה: NASA

 

 

כמובן, הטריק הזה עובד רק אם משגרים את החללית עם כיוון כדור הארץ, ממערב למזרח. וזה שיקול נוסף בבניית נמלי חלל, שכן במקרה של תקלה – איש לא רוצה שהחללית שלו תתרסק על אוכלוסייה אזרחית. אין זה מקרה שממזרח לקייפ קנוורל נמצא האוקיינוס האטלנטי, ממזרח לקוסמודרום בייקנור נמצא את ימת אראל וממזרח למרכז שיגורי הלוויינים ג'יוקואן, נמל החלל הסיני, משתרע מדבר גובי.

 

כל זה טוב ויפה, אבל מה לעשות שלא כל המדינות גדולות כמו רוסיה, ארה"ב וסין, או בעלות טריטוריות מרוחקות כמו צרפת. למעשה, יש מדינות צרות כל כך, שהן אפילו לא יכולות לשגר ממערב למזרח מחשש לחדור למרחב האווירי של מדינות אויב. טוב, בעצם יש מדינה אחת כזאת: ישראל.

 

פרסום
כן, משגרי שביט שנושאים את לווייני אופק משוגרים מבסיס חיל האוויר בפלמחים – מערבה לים התיכון. מאחר שישראל דווקא קרובה יחסית לקו המשווה, פירושו של דבר שישראל שורפת יחסית המון דלק כדי להגיע להכניס לוויין למסלול סביב כדור הארץ. בין היתר, מסיבה זו הלוויינים הישראלים הם מהקטנים והחסכוניים בעולם – כדי לחסוך את עלויות הדלק הנוספות בשיגור נגד סיבוב כדור הארץ.

 

אבל למה לא לשגר לוויינים באמצעות מטוס? מה יקרה אם מטוס נוסעים רגיל ימריא מנתב"ג, ופשוט ימשיך לנסוק מעלה-מעלה, הלאה והלאה, יאללה-יאללה?

 

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

בעזרת מכ"ם ניתן לזהות לראשונה להקות של עופות גדולים ולמנוע תאונות עם כלי טי...

19 במרץ 2024

כרסום ספוג בCNC

3 במרץ 2024

ההטמעה של טכנולוגיות מתקדמות בתעשייה החכמה

17 בדצמבר 2023

יפן- נפלאות הטכנולוגיה של היום יום
הצמיג ששומר את הפלסטיק לעצמו
פתרון לתאונות הרבות בין כלי טיס לבעלי כנף, ע"י זיהוי בעזרת מכ"ם להקות של עו...
בעזרת מכ"ם ניתן לזהות לראשונה להקות של עופות גדולים ולמנוע תאונות עם כלי טי...

19 במרץ 2024

כרסום ספוג בCNC

3 במרץ 2024

ההטמעה של טכנולוגיות מתקדמות בתעשייה החכמה

17 בדצמבר 2023

יפן- נפלאות הטכנולוגיה של היום יום
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים