מרעיון למוצר- השלבים בדרך לפיתוח מוצר

מאת גלעד אופנהיימר, מנכ"ל Intovision : פיתוח הנדסי ועיצוב מוצר

www.intovisiondesign.com

 

בעולם היזמות והפטנטים של ימינו, אין זה מספיק להיות בעל רעיון מבריק. בשל התחרות הרבה הקיימת, האפשרויות הטכנולוגיות והדרישות של הצרכנים, יש חשיבות מרובה לא רק לחדשנות שברעיון אלא גם לאופן בו מתנהלים ומבוצעים השלבים בדרך, משלב פיתוח הרעיון ורישום הפטנט ועד פיתוחו למוצר מוגמר המוכן לשיווק. למעשה, ניהול השלבים בדרך ליישום הרעיון, ישפיע בצורה משמעותית על הצלחת המוצר מבחינה עסקית ושיווקית, ועל היכולת לפתח מוצר בעל ערך מוסף לצרכן, במסגרת זמנים ועלויות ריאליים.

פרסום

 

בתהליך המורכב של פיתוח הרעיון לכדי מוצר מוגמר, ישנן נקודות מפתח חשובות בהן בוחנים טכנולוגיות אפשריות שונות, בודקים את המכשולים ופועלים לפיתוח קונספט אופטימאלי שיציע את החלופה האטרקטיבית ביותר להיצע הקיים בשוק.

חברת Intovision, המתמחה בליווי יזמים וחברות משלב הרעיון ועד שלב המוצר המוגמר, ובפיתוח פטנטים ומוצרים חדשניים וייחודיים, מציגה במאמר זה את חמשת השלבים בדרך לפיתוח מוצר- מן הרעיון ועד המוצר המוגמר הכוללים: ניתוח ואפיון, פיתוח קונספט, תכנון מפורט, בניית אב-טיפוס וייצור.

 

 

חמשת אבני הדרך בתהליך פיתוח מוצר

 

שלב I – ניתוח ואפיון

השלב הראשון בתהליך פיתוח פטנט משלב הרעיון הראשוני ועד לשלב המוצר המוגמר, הוא ניתוח ואפיון המוצר ותנאי השוק הקיימים. שלב זה כולל בדיקת המוצרים המתחרים הקיימים בשוק והגדרת היתרונות והחסרונות של הרעיון למוצר אל מול המוצרים הקיימים, בחינת חומרי הגלם והטכנולוגיות הקיימות שיאפשרו להגדיר את עלויות הייצור וזמן הפיתוח הנדרשים לפיתוח המוצר, המושפעים בין היתר מההחלטה האם ניתן להשתמש בטכנולוגיות הקיימות או שיש לפתח טכנולוגיות חדשות, ניתוח והגדרת קהלי היעד ומהן הדרישות מהמוצר בהתאם לאפיון המשתמשים, וכן הגדרת מאפייני המוצר הכוללים דרישות ייצור ותפעול, תקני בטיחות נדרשים, הנדסת אנוש וקביעת המראה והעיצוב של המוצר הסופי.

 

שלב II – פיתוח קונספט

מתוך המידע שנאסף בשלב הראשון, מפתחים קונספט עבור הרעיון. שלב פיתוח הקונספט מציע למעשה כמה אפשרויות למימוש הרעיון, הנבדלות זו מזו מבחינת המנגנונים המכאניים, חומרי הגלם, הגישות הארגונומיות, קווי העיצוב והאסתטיקה, ממשקי המשתמש וכדומה. בשלב פיתוח הקונספט מפתחים כמה קונספטים שונים עבור אותו הרעיון, מתוכם ייבחר הקונספט האופטימאלי, והוא יעבור לפיתוח מתקדם עד להשלמת אב-הטיפוס. עבור מוצרים הכוללים מנגנון מכאני/אלקטרו-מכאני נדרש לפתח קונספט הנדסי הבוחן את התכנות הטכנולוגיה של המוצר וקונספט ויזואלי-עיצובי הכולל את ממשקי המשתמש ואת ההיבטים האסתטיים של המוצר. עבור מוצר שאינו כולל מנגנון מכאני יפותח רק קונספט ויזואלי-עיצובי.

 

שלב III – תכנון מפורט

לאחר בחירת הקונפסט האופטימאלי, יוצרים פיתוח מפורט של הקונספט הנבחר, הכולל תכנון הנדסי מפורט של המנגנון ועיצוב מפורט של חלקי המוצר, ממשקי המשתמש, אסתטיקה וארגונומיה. כל אחד מן האלמנטים במוצר מתוכנן בהתאם לטכנולוגיית הייצור המתאימה לו ונקבע לפרטיו, כולל סוגי חומרים, גדלים, פרופורציות, מפרט רכיבים סטנדרטיים וכדומה. בתום שלב זה ניתן להגיש שרטוטים לרשם הפטנטים על מנת להפוך את הרעיון לפטנט מוגן וכן ניתן להציג הדמיות ממוחשבות של הקונספט הנבחר בפני משקיעים, בכדי לגייס הון להמשך תהליך הפיתוח.

שלב IV – בניית אב טיפוס

מטרת האב-טיפוס היא ליצור המחשה שתהייה קרובה ככל שניתן למוצר הסופי שייצא מפס הייצור. דגם האב-טיפוס מציג את ההיבטים השונים החשובים של המוצר- מגע, מראה, ארגונומיה, חיבור בין חלקים, פעולת מנגנון וכדומה. על אב-הטיפוס נעשים סבבי ניסויים הבוחנים את ההיבטים השונים של המוצר ואת המערכת התפעולית שלו. הבדיקה תכלול את כל רכיבי וחלקי המוצר, החיבורים, הפונקציונאליות והארגונומיה. בנוסף, יבוצעו בדיקות תקנים עבור מוצרים הנדרשים לעמוד בתקנים צבאיים, רפואיים, בטיחותיים וכדומה.

לאחר בדיקת אב-הטיפוס הראשוני והמסקנות מתוך סבבי הניסויים, נעשים תיקונים על גבי הקבצים הממוחשבים עד לקבלת אב-טיפוס סופי ממנו נגזר תיק הייצור.

 

פרסום

שלב V – ייצור

לאחר שנקבע הדגם הסופי של המוצר, ומיוצר אב-טיפוס סופי, עוברים להכנת המוצר לייצור של סדרות קטנות או לייצור המוני, הכולל בניית טולינג המתאים למוצר כגון תבניות, שטנצים, מסיכות צביעה וכו ולבניית סדר הייצור בפס ייצור. לצורך כך יש להכין עבור המוצר תיק ייצור המרכז את כל המידע והמפרטים הדרושים על מנת לייצר את המוצר. תיק הייצור כולל:

  1. קבצי תלת-מימד סופיים של המוצר השלם ושל כל חלק בנפרד
  2. שרטוטי ייצור (שרטוטים דו-מימד של כל חלק במוצר) + הוראות ייצור כגון טיב פני שטח, טולרנסים, הגדרת חומרים וכדומה
  3. BOM (Bill Of Material), מפרט הכולל את כל החלקים מהם מורכב המוצר (עבור חלקים סטנדרטיים יצויין מספר קטלוגי של החלק)
  4. סדר ההרכבה ותת- הרכבה של המוצר בפס הייצור

 

חמשת אבני הדרך בתהליך הפיכת רעיון למוצר מוגמר מהווים ציר מנחה לפיו פועל היזם. כל אחת מאבני הדרך מציגה פן נוסף של פיתוח המוצר, מהשלב הראשוני בו מדובר ברעיון בלבד שיש לבחון אל מול תנאי השוק, הטכנולוגיות הקיימות וההיצע של המתחרים, דרך תהליך פיתוח הקונספט לרעיון ויצירת מודלים שונים המציגים גישות שונות אפשריות לפיתוח המוצר, ועד השלב בו נבנה אב-טיפוס סופי של הפטנט ומוגש עבורו תיק ייצור. למרות שמדובר בציר ליניארי, חשוב לזכור שתהליך פיתוח המוצר הינו תהליך דינאמי וכי ישנם גורמים שונים המשפיעים על התהליך.בניית תוכנית עסקית מפורטת, גיוס הון ראשוני למימון התהליך, ווידוא התכנות של קונספט המוצר ומעקב אחרי השינויים בשוק יאפשרו תהליך פיתוח אפקטיבי ויעיל יותר, אך חשוב גם לשמור על גמישות בתהליך ולעדכן ולשנות את תוכנית פיתוח המוצר בכל אחד מן השלבים, בהתאם לדרישות שעולות ולשינויים הנדרשים בזמן אמת.

 

המאמר נכתב על ידי גלעד אופנהיימר, מנכ"ל חברת Intovision:

פיתוח הנדסי ועיצוב מוצר              www.intovisiondesign.com

 

 

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ממעוף הלוויין: המערכת שעוקבת מרחוק אחר שיקום היערות ונזקי המלחמהממעוף הלווי...

3 ביוני 2024

בחירת הקומפרסור המתאים למכונת ניקוי חול: מדריך מקיף

29 במאי 2024

בעזרת מכ"ם ניתן לזהות לראשונה להקות של עופות גדולים ולמנוע תאונות עם כלי טי...

19 במרץ 2024

כרסום ספוג בCNC

3 במרץ 2024

ההטמעה של טכנולוגיות מתקדמות בתעשייה החכמה
יפן- נפלאות הטכנולוגיה של היום יום
ממעוף הלוויין: המערכת שעוקבת מרחוק אחר שיקום היערות ונזקי המלחמהממעוף הלווי...

3 ביוני 2024

בחירת הקומפרסור המתאים למכונת ניקוי חול: מדריך מקיף

29 במאי 2024

בעזרת מכ"ם ניתן לזהות לראשונה להקות של עופות גדולים ולמנוע תאונות עם כלי טי...

19 במרץ 2024

כרסום ספוג בCNC

3 במרץ 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים