אתגרים טכנולוגיים בבניית מכלים עבי דופן לאגירת תמלחת בתחנת הכח באשלים

 ריתוך חלקי פלדה בעוביים גדולים מהווה אתגר מערכתי שמשלב תכנון מיוחד, ריתוך רב זחלי עם אנרגיה מרובה, טיפול תרמי מורכב וקושי בביצוע הבדיקות הלא הורסות לבדיקת התאמתו לתקן.

ריתוך עוביים מעל 50 מ"מ מופיע בארץ מדי פעם בעיקר בריתוך אוגני גירדר של עגורנים גדולים, וצינורות עבים שהיו נהוגים בתחנות כח פחמיות. עוביים גדולים יותר עד 500 מ"מ מופיעים בריתוכי ריאקטורים של כורי גרעיניים בעיקר מסוג PWR ולא מבוצעים בארץ.

בימים אלו מתנהל פרויקט אדיר בהיקפו של הקמת תחנת כח סולרית באשלים.

המתקן יהיה בעל כושר ייצור כולל של כ-110 מגוואט (מהגדולים מסוגו בעולם) ייצור החשמל במתקן יבוצע בטכנולוגיה סולארית תרמית, שעיקרה ריכוז של קרינת השמש לצורך הפקת אנרגיה תרמית והמרתה לחשמל באמצעים קונבנציונאליים כמו טורבינת קיטור, ותוך ייצור חשמל נקי, תוך מזעור פליטת מזהמים לאוויר.

פרסום

תחנת הכוח תוקם בהשקעה מתוכננת של כ-1.1 מיליארד דולר והיא צפויה לקום עד סוף שנת 2017

בתחנה זו תאגר האנרגיה הסולרית במלח מותך מיוחד בעל קיבול חום גבוה וטמפרטורת היתוך נמוכה של 220 מעלות. מתחת לזה יש מערכת חירום הבטחת חימום שתבטיח אי קפיאה. מלח זה ייאגר בשני מיכלי אגירה דוגמת מיכלי האגירה העיליים לדלק המתוכננים ונבנים לפי תקן 650 API.

תקן זה למיכלים מכסה את כל האספקטים של תכנון, יצור הרכבה ובדיקה של מיכלי דלק. אלא מאי, המשקל הסגולי של המלח גדול מ-1 ואז הבדיקה ההידרוסטטית אינה ממלאה תפקיד של עומס יתר כנדרש. בשל הקוטר הגדול של המיכל – 50 מטר וגובהו 14 ובשל המשקל הסגולי הגבוה, נוצרים מאמצים (Hoop Stresses) אשר מחייבים עובי דופן של 64 מ"מ בטבעת התחתונה. התקן מוגבל עד לעובי חומר של 45 מ"מ. טמפרטורת הנוזל מגיעה ל 350 מעלות צלסיוס דבר שמחליש את החומר ומוריד את במאמץ המותר ל 80% ומחייב הגדלה נוספת של העובי. התקן למיכלי אגירה מגביל את הטמפרטורה ל 260 מעלות צלסיוס בלבד

נוצר כאן אתגר תכנוני.

עוביים כאלו דורשים חימום מוקדם של הריתוך וביחוד בגלל השימוש בחומר בעל חוזק גבוה ( כדי להקטין את העובי) . חימום כזה לוקח זמן רב יחסית ודורש אנרגיה רבה בשל אובדן החום לתוך חומר האם העבה. החוזה דרש ריתוך של 60 מטר ביום. מכיוון שהריתוך הינו אוטומטי, ומהיר, יש צורך במערכת ממוכנת שתחמם את חומר האם תוך כדי תנועה.

פרסום

נוצר כאן אתגר לחימום תרמי

תקן 650 APIדורש צילום רדיוגרפי בהיקף מלא, של 100% לכל תפרי הריתוך האנכיים שמעל "1 עובי. כפי שראיתם מעלה התכנון צריך להיות למיכל בתכונות גבוהות מזה של API650, ולכן הבדיקות כוללות היקף גבוה יותר. בנוסף תפר ב Shell to bottom אשר בדרך עובר בדיקות מגנטיות בלבד של השורש הפנימי גם לגביו יהיו דרישות גבוהות יותר. צילום של מאות מטרים של ריתוך בעובי של 62 מ"מ נומינלי, יכול להמשך אלפי שעות עבודה. גם כאן מחפשים פתרון מהיר יותר אם כי לא זול יותר. התקנים ASME VIII , למיכלי לחץ וכן 650 API למיכלי אגירה מאפשרים לבצע בדיקות אולטרסוניות מתקדמות במקומות שנדרשת בהם רדיוגרפיה. לבדיקות כאלו יש דרישות מיוחדות מבחינת ציוד והסמכת הבודקים ועל כך נעמוד בהרצאה עצמה.

נוצר כאן אתגר לבדיקת איכות הריתוך

 ד"ר יוסי שואף, חברת גבי שואף בע"מ

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ניקוי אולטרסוני: הטכנולוגיה שמביאה תוצאות נקיות

3 ביולי 2024

הסרת חלודה וחידוש חלקי מתכת באמצעות ניקוי חול: המדריך המקצועי

2 ביולי 2024

ממעוף הלוויין: המערכת שעוקבת מרחוק אחר שיקום היערות ונזקי המלחמהממעוף הלווי...

3 ביוני 2024

בחירת הקומפרסור המתאים למכונת ניקוי חול: מדריך מקיף

29 במאי 2024

בעזרת מכ"ם ניתן לזהות לראשונה להקות של עופות גדולים ולמנוע תאונות עם כלי טי...

19 במרץ 2024

כרסום ספוג בCNC

3 במרץ 2024

ניקוי אולטרסוני: הטכנולוגיה שמביאה תוצאות נקיות

3 ביולי 2024

הסרת חלודה וחידוש חלקי מתכת באמצעות ניקוי חול: המדריך המקצועי

2 ביולי 2024

ממעוף הלוויין: המערכת שעוקבת מרחוק אחר שיקום היערות ונזקי המלחמהממעוף הלווי...

3 ביוני 2024

בחירת הקומפרסור המתאים למכונת ניקוי חול: מדריך מקיף

29 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים