אכיפת פטנטים בתחום המוליכים למחצה

בקשות לרישום פטנטים בתחום המוליכים למחצה צריכות להיות מנוסחות על-ידי מומחים הבקיאים בטכנולוגיה, שלהם סיכוי טוב יותר להבין האם ניתן לזהות בקלות מאפיינים מסוימים במוצרים מפרים. כמו-כן, מנסח פטנטים בעל ידע יוכל לכתוב תביעות פטנט המגינות בצורה הטובה ביותר על האמצאה

▪  ▪  ▪

הניסוח והאכיפה של פטנטים בתחום המוליכים למחצה כרוך באתגרים ייחודיים. הצירוף של טבעם הממוזער של מוליכים למחצה, תהליכי הייצור המורכבים המשמשים ליצירתם והצורך להשתמש בבדיקות הנדסה-לאחור טכניות מאוד ויקרות – יכול להקשות על הוכחת הפרה.

כדי לאכוף פטנט, על הבעלים של הפטנט להוכיח שמוצר המואשם בהפרה אכן כולל כל אחד מהמרכיבים של תביעת הפטנט. לדוגמה, אם בתביעת הפטנט של התקן מוליך למחצה נאמר: "התקן מוליך למחצה-תחמוצת-מתכת הכולל: מוצא, שפך ומבנה שער", הרי שכדי להוכיח הפרה, המוצר המואשם בהפרה חייב לכלול התקן העשוי מתכת, תחמוצת ומוליך למחצה, וחייב גם לכלול מוצא, שפך ומבנה שער.

התקני מוליכים למחצה מציבים מעצם טבעם אתגרים ייחודיים בכל הקשור לאכיפה מכיוון שהם מיוצרים בקנה מידה ננומטרי ולעתים קרובות בנויים במבנה רב-שכבתי, ומשום כך אנליזה של המוצרים המפרים גוזלת זמן רב ויקרה מאוד. ביצוע החקירה טרום-תביעה הנדרשת כדי להוכיח הפרה של התקן מוליך למחצה רב-שכבתי בקנה מידה ננומטרי הכולל מבנה שער עשוי לחייב מספר רב של בדיקות ברזולוציה גבוהה של חתכי רוחב באמצעות מיקרוסקופ אלקטרוני סורק (SEM) ומיקרוסקופ אלקטרוני חודר (TEM). בנוסף, ייתכן שיהיה צורך להסיר מספר רב של שכבות מתכת מסוף תהליכי הקו (BEOL) באמצעות תהליכי תצריב (etching). העלוּת של בדיקות הנדסה-לאחור אלה ובדיקות אחרות יכולה להגיע לעשרות אלפי דולרים (או יותר).

פרסום

כדי להקל על ההתמודדות עם אתגרים אלה, בקשות לרישום פטנטים בתחום המוליכים למחצה צריכות להיות מנוסחות על-ידי מומחים הבקיאים בטכנולוגיה, שלהם סיכוי טוב יותר להבין האם ניתן לזהות בקלות מאפיינים מסוימים במוצרים מפרים. זאת ועוד, מנסח פטנטים בעל ידע יוכל לכתוב תביעות פטנט המגינות בצורה הטובה ביותר על האמצאה, מבלי שיהיו קשות מידי להוכחה.

לדוגמה, בעת ניסוח תביעה לגבי תהליך בתחום המוליכים למחצה, יש להפנות תשומת לב נוספת לפעולות של הפחתת-חומר בתהליך הייצור של מוליכים למחצה, למשל, תהליך תצריב. אם שכבה מסוימת מוּסרת/נצרבת במלואה במהלך הייצור, ייתכן שלא יהיה פשוט להוכיח על-ידי אנליזה של המוצר המוגמר שהשכבה הזו הייתה קיימת או שבוצע תהליך של תצריב. פירוש הדבר שקשה להוכיח שאכן נעשה שימוש בתהליך הנטען מתוך בחינה של המוצר הסופי. וכן, סביר להניח שהצעדים המפורטים הכלולים בתהליכי הייצור לא פורסמו והם עשויים להיות מוגנים כסודות מסחריים.

בנוסף על כך, ישנן מגבלות ליכולות האנליטיות של המכשירים המשמשים לביצוע הנדסה-לאחור (כגון ספקטרוסקופיה ומיקרוסקופ אלקטרוני). לעתים קרובות הם שקובעים איזה מאפיין ניתן לזהות במוצר המפר באמצעות הנדסה-לאחור, וכך, למעשה, לקבוע איזה מאפיינים ניתן לכלול בתביעה. באופן אינטואיטיבי, אנליזה איכותנית (למשל, נוכחות של זרחן מסוים בשכבה של מוליך למחצה) מאתגרת פחות מאשר אנליזה כמותית (למשל, ריכוז הזרחן).

פרסום

בקשות לרישום פטנטים בתחום המוליכים למחצה צריכות להיות מנוסחות על-ידי מי שמכירים הן את הטכנולוגיה והן את המגבלות של בדיקות הנדסה-לאחור, על-מנת להקנות את ההגנה הטובה ביותר לאמצאות אלה.


הכותבים הינם מחברת חברת "פניגן" מתחום ה-IP

 

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל "טכנו נט". טכנו נט נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום הטכנולוגיה והתעשייה באתר תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום המתכת,פלסטיק, זיווד ואריזה, הייטק, אוצומציה וסייבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ממעוף הלוויין: המערכת שעוקבת מרחוק אחר שיקום היערות ונזקי המלחמהממעוף הלווי...

3 ביוני 2024

בחירת הקומפרסור המתאים למכונת ניקוי חול: מדריך מקיף

29 במאי 2024

בעזרת מכ"ם ניתן לזהות לראשונה להקות של עופות גדולים ולמנוע תאונות עם כלי טי...

19 במרץ 2024

כרסום ספוג בCNC

3 במרץ 2024

ההטמעה של טכנולוגיות מתקדמות בתעשייה החכמה
יפן- נפלאות הטכנולוגיה של היום יום
ממעוף הלוויין: המערכת שעוקבת מרחוק אחר שיקום היערות ונזקי המלחמהממעוף הלווי...

3 ביוני 2024

בחירת הקומפרסור המתאים למכונת ניקוי חול: מדריך מקיף

29 במאי 2024

בעזרת מכ"ם ניתן לזהות לראשונה להקות של עופות גדולים ולמנוע תאונות עם כלי טי...

19 במרץ 2024

כרסום ספוג בCNC

3 במרץ 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

כדי להיות תמיד מעודכנים